Mária Rumanová (zdroj foto: FB)

„Bola citlivá, bola krehká a kládla na seba veľmi vysoké nároky. S týmito slovami začína o režisérke Márii Rumanovej rozprávať Jaro Vojtek, jej starší kolega a zároveň pedagóg. Mária Rumanová, ktorá debutovala silnou výpoveďou z Čiernej nad Tisou vo filme Hotel Úsvit, zomrela vo veku 30 rokov. Spáchala samovraždu,“ zverejnili SME.sk.

RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí režisérky a dokumentaristky Márie Rumanovej. Jej prácu si diváci budú môcť pripomenúť vo vysielaní Dvojky v utorok 3. septembra o 23:50, RTVS odvysiela jej dokument Hotel Úsvit.

Mladá režisérka a dokumentaristka patrila medzi najväčšie talenty súčasnej generácie slovenských dokumentaristov. Mária Rumanová spolupracovala niekoľko rokov s RTVS aj na relácii Umenie, v rámci ktorej vytvorila desiatky dielov o divadelných predstaveniach, činohre, tanečnom divadle alebo opere.

Nešlo iba o publicistické reportáže, ale o osobité audiovizuálne eseje s vyzretým autorským rukopisom a zmyslom pre detail i krásu.

RTVS v utorok 3. septembra odvysiela Rumanovej celovečerný debut – dokumentárny film Hotel Úsvit, ktorý sleduje osudy piatich protagonistov a ich vzájomne sa prepletajúce osudy.

Dokument je situovaný do Čiernej nad Tisou, do pohraničného mesta čeliacemu nemilosrdnej realite úpadku. Hotel Úsvit, ktorý bol uvedený na prestížnom festivale v Amsterdame, napriek zdanlivej sociálnej beznádeji prináša silné lyrické a ľudské svedectvo o krehkej hranici medzi šťastím a bolesťou i životom a smrťou, a svedčí o výnimočnom talente Márie Rumanovej.

Film opísala svojimi slovami Mária Rumanová na podujatí PechaKucha Night Bratislava, 9. 11. 2016:

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu