Longital-obal noveho albumu-A to je všetko
obal nového albumu Longital – A to je všetko? (zdroj: Slnko Records)

Skupina Longital neverí na náhody. Každá udalosť v ich kariére mala svoj význam a posunula kapelu ďalej hráčsky aj ľudsky. Na konci roka sa Shine a Danovi prihodilo niečo, s čím nerátali. Do zostavy sa vrátil bubeník Marián Slávka, ktorý s nimi nahrával prvý “dlhodielsky” album “Tu”. Vydarený koncert na Waves Bratislava v triu a vzájomný ľudský aj hudobný súzvuk, znamenal začiatok novej éry kapely. Práve teraz Longital vydávajú nový akustický album “A to je všetko?”. Uzatvárajú tak jednu etapu a dovolili si trochu bilancovať. Ani zďaleka však nekončia a predstavujú sa v skvelej forme.

“V čase keď sme išli najviac v elektronike a dokonca sme boli ocenení v súťaži labelu Ninja Tune medzi top ten remixami kapely Coldcut, mal som zvláštny zážitok. Sadli sme si do čajovne v Prahe na Václaváku a bežala tam akustická muzika, ktorá ma úplne zhypnotizovala. Pripomenula mi mojich prvých desať rokov s akustickou gitarou. Cítil som v tej hudbe kov, vôňu dreva a odlietajúcich triesok, hudobnú i textovú pravdu,” popisuje Dano Salontay jeden z formatívnych momentov Longitalu na ceste k novému zvuku. Na mysli má kapelu Young Gods a ich album ‚Knock on Wood‘.

Dano vtedy odišiel úplne odrovnaný, s neodbytným červíkom v hlave, ktorý v ňom vŕtal dovtedy, až kým si na zakázku nedal postaviť malú akustickú gitaru Lakewood.

“Chcel som takú gitaru, ktorá by sa čo najviac blížila k pocitu, ktorý som mal z mojej prvej detskej Cremony, ktorá by mi bola chvíľu sladkým drevom, útočiskom a chvíľu zase  zbraňou, divokým tátošom,” hovorí gitarista a spevák.

Na Vianoce 2011 prišla z dielne a odvtedy sa začala akustická éra Longital bez elektroniky.

Vyvrcholením je album “A to je všetko?”, obsahujúci jedenásť skladieb, ktorých ukážky si môžete vypočuť tu.

Skupina Longital vydáva nový album-autor foto-Ivana Šataník-obr.
Longital (autorka foto: Ivana Šataník, zdroj: Slnko Records)

Popri zvukovej obrode novej nahrávky sa núka otázka, prečo Longital siahli na v minulosti vydané skladby. Speváčka a basgitaristka Shina vysvetľuje, že táto túžba v hudobníkoch zrela dlhšie.

“Vždy sme si hovorili, že by bolo super niekedy nahrať pesničky, keď už sú aspoň trochu ohraté, že je v nich iná energia, ako keď práve vznikajú. Predtým sme všetky albumy robili tak, že zároveň hudba vznikala a hneď sme ju nahrávali. Nebol tam takmer žiadny čas medzitým. A vlastne ani odstup. Navyše texty mám už tak zažité a udialo sa toľko vecí, že viem presne, čo mi chceli povedať. A je to možno ešte celé tak, že zložíš pieseň, potom ju intenzívne hráš niekoľko rokov a všetko, čo v nej veľakrát opakuješ, sa stane. Kto vie,” premýšľa nahlas Shina.

Nový album “A to je všetko?” Longital nahrávali naživo, bez editovania a dodatočných laboratórnych úprav, čo sa pozdáva aj staronovému bubeníkovi Mariánovi Slávkovi. Zároveň bol takýto spôsob preňho výzvou.

“Zavreli sme sa do jednej miestnosti a naraz hrali. Zachytili sme momenty a situáciu, v ktorej sa momentálne nachádzame a pri jej počúvaní som veľakrát zacítil hudbu ako takú. Niekedy sa cítim až cynicky, ale tá hudba ma jednoducho vťahuje späť. Má energiu a výpoveď, autentičnosť, čo je pre mňa veľmi dôležité,” uzatvára Marián.


KONCERTY LONGITAL NA SLOVENSKU:

20.05.2015 Bratislava, Berlinka SNG
28.05.2015 Žilina, Staromestské slávnosti
12.06.2015 Martin, Námestie
13.06.2015 Vráble, Jazz Fest

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu