foto: TV Markíza

Penta a CEFC len nedávno uzatvorili partnerstvo, ktorého cieľom mal byť pokus o kúpu spoločnosti TVX.N Central European Media Enterprises (CETV.O), ktorú momentálne vlastní americké masmédium Time Warner. Podľa najnovších informácií ponuka na kúpu už bola predložená.

Skupina CEFC z Číny a Penta Investments z východnej Európy predložili vlastníkovi spoločnosti Central European Media Enterprises (CME) (CETV.O), ktorým je Time Warner (TWX.N) ponuku na odkúpenie. O ponuke na kúpu informovala agentúra reuters.com.

O kúpu Central European Media Enterprises (CME) mala záujem aj skupina PPF, ktorú vlastní miliardár a najbohatší človek v Čechách Petr Kellner, podľa informácii z článku, ale táto skupina od kúpi upustila. V hre o kúpu tak zostali len dvaja spoloční hráči a to CEFC a Penta.

Pre agentúru reuters.com  poskytli informácie o kúpe dva zdroje, ktoré sú oboznámené s touto záležitosťou. Tieto zdroje uviedli, že CEFC a finančná skupina Penta predložili spoločnú ponuku, na kúpu Central European Media Enterprises, ktorej hodnota by mala byť približne 2-miliardy dolárov. Táto cenová dohoda, ale ešte nebola dokončená. Tretí zdroj uviedol, že strany sa blížia k uzatvoreniu dohody, hoci podrobnosti celého obchodu ešte neboli dokončené.

Záležitosť odmietla pre agentúru komentovať skupina Penta, CEFC i spoločnosť Time Warner.

„Žiadna transakcia neprebehla, zároveň špekulácie nikdy nekomentujeme,“ vyjadril sa pre MediaHub.sk hovorca skupiny Penta Investments Gabriel Tóth.

Central European Media Enterprises v období svojho vzniku v roku 1994 vlastnila jedinú súkromnú TV stanicu, Nova, ktorá bola v Čechách. Dnes má TV stanice v šiestich európskych karjinách. Na Slovensku sú to TV stanice Markíza, TV Dajto, TV Doma a Markíza International. V Čechách sú to to TV stanice TV Nova, Nova Cinema, Nova Action, Nova 2, Nova sport 1, Nova Sport 2, Voyo, Nova Gold, Nova International.

O potenciálnej kúpe CME informoval portál e15.cz, ktorý v minulosti požiadal o informácie mediálnu expertku a majiteľku distribučnej firmy Axocom Eriku Luzsicza, podľa ktorej môže táto kúpa zásadne ovplyvniť celý český televízny trh.

„Pokiaľ by noví majitelia posunuli aspoň časť portfólia do platenej časti, tak by to mohlo mať nielen dodatočný pozitívny vplyv na TV Nova, ktorá by tým mohla ekonomicky posilniť, ale zároveň by to mohlo motivovať určitú časť divákov týchto kanálov k objednaniu platenej ponuky. To by vzhľadom k chystaným novým technologickým a vysielacím štandardom mohlo výrazne pomôcť celému trhu tematických kanálov. Vďaka nárastu nových predplatiteľov by sa celý segment mohol ďalej rozvíjať,“ povedala pre e15.cz, Erika Luzsicza.

Ako sme informovali v novembri, nad potenciálnou kúpou stále visí čierny mrak v podobe žaloby, ktorú na súd vo veci zablokovania kúpi medzi holdingovú spoločnosť AT&T a Time Warner , podalo americké ministerstvo spravodlivosti ešte v novembri. Spoločnosť AT&T chce kúpiť Time Warner za 85,4-miliárd dolárov.

Americké ministerstvo spravodlivosti sa, ale obáva, že táto kúpa by mohla zvýšiť ceny konkurentov a odberateľov platenej televízie a brzdiť vývoj on-line videa. Podľa informácií reuters.com akékoľvek dohoda v tejto veci nebola doposiaľ dosiahnutá.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu