Aktuálne sa udial na Slovenskom mediálnom trhu neštandardný krok, keď dvaja najväčší hráči a konkurenti, vydavateľstvo News and Media Holding, prostredníctvom svojho vlastníka, skupiny Penta Investments, sa spojili s vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovakia, aby vytvorili spoločnosť United Classifieds, ktorá bude zastrešovať ich inzertné weby.

„Firma United Classifieds je spoločným podnikom Penty a Ringier Axel Springer Slovakia. Penta v nej vlastní 40%. Cieľom firmy je konsolidovať classifieds portály na Slovenskom trhu. Penta do firmy vložila svoj väčšinový podiel v spoločnosti, ktorá prevádzkuje portál Reality.sk. Spoločnosť Akcionár, s.r.o. je spoločnosť, ktorú ovládol News and Media Holding v lete tohto roku, a jej prostredníctvom kontroloval cca 57% podiel v spoločnosti, ktorá prevádzkuje portál Reality.sk. Spoločnosť Akcionár, s.r.o. v týchto dňoch odkúpila Penta od spoločnosti News and Media Holding s cieľom vložiť jeho aktíva do spoločného podniku s vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovakia,“ povedal pre Masmediálne.info Martin Danko, external relations manager skupiny Penta Investments.

Logo novo vzniknutej spoločnosti United Classifieds:

logo Unied Classifieds

„S účinnosťou od 1. decembra 2015 previedla spoločnosť Azet.sk patriaca vydavateľstvu Ringier Axel Springer Slovakia všetku svoju činnosť v oblasti online inzercie, vrátane 100% podielu v spoločnosti Autovia, s.r.o. a 42,1% podielu v Narks – Infoservis a. s., do novozaloženej dcérskej spoločnosti United Classifieds s.r.o.. Nová spoločnosť následne od spoločnosti Akcionár, s. r. o. získala aj všetky zostávajúce akcie Narks-Infoservis, prevádzkovateľa realitného inzertného portálu Reality.sk, a stala sa tak výlučným vlastníkom Reality.sk,“ povedala Ivana Špotáková, PR manager Azet.sk/Ringier Axel Springer Slovakia.

„Prostredníctvom tejto novej štruktúry chceme ďalej rozvíjať naše aktivity v oblasti online inzercie a byť atraktívnym zamestnávateľom pre najlepšie talenty, ktoré trh ponúka. Blahoželám Kataríne Trnovcovej k novej pozícii generálnej riaditeľky spoločnosti United Classifieds a prajem jej veľa úspechov, ” povedal Milan Dubec, výkonný riaditeľ spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia a Azet.sk.

Ešte 12. novembra 2015 požiadala spoločnosť United Classifieds, s.r.o. na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky o registráciu ochranných známok na názvy, ktoré sú súčasťou webových projektov skupiny Azet.sk – Autobazar.SK (Prihláška: 2311-2015), BYTY.SK (Prihláška: 2310-2015), CHATY.SK (Prihláška: 2309-2015), Nehnuteľnosti (Prihláška: 2308-2015), bazar.sk (Prihláška: 2307-2015), AB manager (Prihláška:2306-2015).

Pojmom „classifieds“ sa označujú weby ponúkajúce inzerciu, napríklad s ponukou automobilov, alebo nehnuteľností.

Skupina Azet.sk je jednotka na slovenskom internetovom trhu a súčasťou jej portfólia v oblasti online inzercie sú realitné inzertné portály Bazar.sk, Byty.sk, Nehnutelnosti.sk, Chaty.sk, Novostavby.sk a automobilové inzertné portály Autovia.sk, Autobazar.sk, Autozor.sk, Noveauta.sk a ABmanager.sk. Spolupráca s ňou preto dáva skupine Penta Investments a vydavateľstvu News and Media Holding strategický význam pri predaji online inzercie a rozvoji svojich online projektov.

„V oblasti online inzercie vidíme veľký potenciál. United Classifieds považujeme za dobrú investičnú príležitosť a veríme schopnosti Azet.sk túto činnosť ďalej rozvíjať, ” povedal Peter Andits, investment manager skupiny Penta Investments.

Generálnou riaditeľkou spoločnosti sa stane Katarína Trnovcová, ktorá v minulosti pôsobila ako riaditeľka online inzercie v Azet.sk.

Aktualizované:

O vydavateľstve Ringier Axel Springer Slovakia

Vydavateľstvo  Ringier Axel Springer Slovakia a vydavateľstvo News and Media Holding, ktoré vlastní skupina Penta Investments, patria medzi najväčšie vydavateľské domy na Slovensku.

Súčasťou vydavateľstva Ringier Axel Springer Slovakia je i spoločnosť Azet.sk, v ktorej od decembra 2010 vlastní vydavateľstvo 70% podiel. Skupina Azet.sk je jednotkou na slovenskom internetovom trhu.

Denne služby tejto internetovej skupiny využije, podľa výskumu AIMmonitor v priemere viac ako 959 tisíc reálnych užívateľov, mesačne viac ako 3 milióny 250 tisíc užívateľov.

Súčasťou skupiny Azet.sk je i komunitný portál pre mladých Pokec.sk, ale aj Zoznamka.sk ktorú založil ešte v roku 1997 Milan Dubec, ktorý ju spočiatku prevádzkoval sám na len jendom serveri. Neskôr si s jej pomocou našiel manželku. Až v roku 1999 vznikla stránka Pokec.sk a v roku 2000 stránka Azet.sk, ktorá sa už o dva roky na to stala jednotkou slovenského internetu v dennej návštevnosti. Milan Dubec v súčasnosti pôsobí ako CEO skupiny Azet.sk ale aj vydavateľstva Ringier Axel Springer Slovakia.

Vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia je súčasťou švajčiarsko-nemeckej vydavateľskej skupiny Ringier Axel Springer Media AG, ktorá patrí medzi najväčšie vydavateľstvá v strednej a východnej Európe.

Spoločnosti Axel Springer SE a Ringier AG vlastnili, podľa zverejnených informácií každá 50% podiel v spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia (RAS). V súčasnosti však vlastní v spoločnosti minoritný podiel i Milan Dubec, po tom čo sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti začiatkom roka 2015 a došlo k výmene častí akcií medzi Azet.sk a RAS.

V kuloároch sa v poslednom čase objavili špekulácie o záujme Axel Springer SE odpredať svoj podiel vo vydavateľstve na Slovensku. Tieto kuloárne informácie sa však zatiaľ nepotvrdili.

Predpokladaná hodnota podielu Axel Springer v spoločnosti RAS

Často používaným vzorcom pre orientačný výpočet hodnoty firmy je použitie 7,5 násobku EBITDA, z tohto vzorca teda vyplýva, že 100% podiel spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia mohol dosiahnuť v roku 2014 hodnotu viac ako 33 miliónov eur, keďže podľa zverejnených informácií na stránke Zisk.sk  za posledný rok (2014) mala spoločnosť hodnotu EBITDA  zhruba 4,5 milióna eur.

Hodnota EBITDA predstavuje zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (Earnings before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization).

Ak však berieme do úvahy priemer EBITDA za posledných 5 rokov, čo predstavuje hodnotu viac ako 7,7 milióna eur, pri 7,5 násobku tejto hodnoty vychádza hodnota 100% akcií Ringier Axel Springer Slovakia zhruba na úrovni 58 miliónov eur, čiže suma, ktorú by spoločnosť Penta Investments, či iný prípadný záujemca musel zaplatiť za zhruba polovičný podiel Axel Springer v spoločnosti RAS sa pohybuje pravdepodobne v rozmedzí 25 až 30 miliónov eur.

Pozrite si hodnotu EBITDA spol. RAS za roky 2010 až 2014:

Ringier Axel Springer - hodnota EBITDA za roky 2010 až 2014, tabulka Masmedialne.info, zdroj dat-Zisk.sk
tabuľka EBITDA RAS, v mil. v eur, zdroj: Masmediálne.info, zdroj dát: Zisk.sk

Pozrite si vývoj tržieb vydavateľstva Ringier Axel Springer Slovakia v rokoch 2008 až 2014, podľa zverejnenej účtovnej závierky (graf zdroj: finstat.sk):

graf tržieb vydavatelstva Ringier Axel Springer Slovakia-zdroj-finstat.sk

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu