Vydavateľstvo Petit Press získalo aktuálne silnejšie postavenie vo svojej spoločnosti, umožnila mu to vlastnícka zmena medzi skupinou Penta a Prvou slovenskou investičnou spoločnosťou. Petit Press sa rozhodol vydavateľstvu News and Media Holding, ktoré pôsobí na slovenskom mediálnom trhu od roku 2015, výmenou za akcie odpredať kľúčové maďarské médiá na slovenskom trhu Új Szó a Vasárnap, ktoré boli 17 rokov súčasťou vydavateľstva Petit Press. Vydavateľstvo News and Media Holding pod ktoré médiá po novom patria je súčasťou investičnej skupiny Penta. Vydavateľstvo sa touto akvizíciou stalo, podľa nášho názoru, jednotkou na trhu a preskočilo v pomyselnom rebríčku vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia.

Keď v roku 2014 nemecká spoločnosť Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft predala svoj 50-percentný podiel vo vydavateľstve Petit Press finančnej skupine Penta, medzi laickou aj odbornou verejnosťou to vzbudilo veľký rozruch.

Penta v roku 2014 získala 50-percentný podiel vo vydavateľstve Petit Press prostredníctvom spoločnosti NAMAV – dcérskej spoločnosti SITA, ktorá ho prostredníctvom financií od Penty odkúpila údajne za 15-miliónov EUR.

Neskôr skupina Penta spätne odpredala 5%-ný podiel Prvej slovenskej investičnej skupine za 1,5-milióna EUR, ktorá získala majoritný 55%-ný podiel.

Rekordne dlhé bolo aj potvrdenie predaja Protimonopolným úradom, súhlas na vstup Penty do vydavateľstva Petit Press bol vydaný až po 471 dňoch. Čítaj viac.

Proces uzatvorenia dohody bol, ale veľmi ťažký a sprevádzalo ho množstvo nepriaznivých situácií, napríklad aj to, že z redakcie denníka SME odišli kľúčové osobnosti slovenskej žurnalistiky, ktoré si na protest založili svoj vlastný denník, dnes známy ako „nezávislý“ denník N. Za ktorým stoja Lukáš Fila, Tomáš Bella, ale i podnikateľ žijúci v USA Anton Zajac zo spoločnosti ESET, ktorý patrí aj medzi zakladateľov politického hnutia Progresívne Slovensko. Čítaj viac.

„Mrzí nás, že naše rozhodnutie môže poškodiť aj pôvodného akcionára, ktorý Petit Press zakladal. Peter Vajda a Prvá slovenská investičná skupina počas celej histórie umožňovali vedeniu denníku SME rozhodovať sa slobodne. No aj spôsob, akým sa Penta ukrytá za dcérsku firmu agentúry SITA dostala k akciám Petit Pressu, nás utvrdil v tom, že pre nich nesmieme pracovať, aj keby mali vo vydavateľstve len menšinový podiel,“ napísali vtedy na svojom blogu zakladatelia denníka N, respektíve bývalé vedenie redakcie denníka SME. Neskôr sa ukázalo, že ich konanie bol len premyslený marketingový ťah, ako uviesť nové médium úspešne na trh. Čítaj viac.

Skupina Penta sa ukázala, i napriek negatívnym prognózam, ako dobrý vlastník médií a počas celej doby nezasahovala redakcii denníka SME, alebo vydavateľstvu Petit Press do ich nezávislej redakčnej práce.

Aktuálne sa vlastnícke pomery vo vydavateľstve Petit Press opäť menia, pretože Penta odpredáva 5-percent zo svojho podielu Prvej slovenskej investičnej skupine. Po novom bude mať Penta vo vydavateľstve Petit Press minoritný 40-percentný podiel a Prvá slovenská investičná skupina bude vlastníkom väčšinového 60-percentného podielu.

„Na uvedený päťpercentný podiel sa nevzťahuje právo spätného odkúpenia akcií, tzv. call opcie zo strany Penty. Akcionári tak potvrdzujú akcionársku dohodu spred troch rokov, v preambule ktorej stojí, že manažérsku kontrolu nad spoločnosťou Petit Press vykonáva PSIS a Penta zastáva rolu minoritného akcionára,“ uvádza vo svojom článku denník SME.

Okrem zmeny vlastníckych pomerov sa vo vydavateľstve Petit Press dejú aj iné zmeny. Petit Press sa rozhodol vydavateľstvu News and Media Holding, a.s., ktoré pôsobí na slovenskom mediálnom trhu od roku 2015, predať divíziu Új Szó a Vasárnap, ktorá bola súčasťou vydavateľstva 17 rokov. News and Media Holding, a.s., patrí finančnej skupine Penta. Petit Press uviedol, že má údajne v pláne zamerať sa na prácu so slovenskými a anglickými periodikami, preto sa rozhodol predať tituly v maďarskom jazyku.

Podrobné finančné vyrovnanie je vnútornou záležitosťou oboch strán a nebude zverejnené, oba predaje budú ukončené ešte v tomto roku.

Vydavateľstvo Petit Press naďalej povedie „liberál“ Alexej Fulmek, ktorý bol v minulosti spájaný s kauzou pridelených sociálnych bytov v lukratívnej časti Starého mesta v Bratislave. Čítaj viac.

Predaj jednotlivých titulov medzi oboma vydavateľstvami nie je ojedinelý. V roku 2016 prebehol medzi nimi predaj magazínu Profit, ktorého predaný tlačený náklad dlhodobo stagnoval. Skupina Penta ho preto prostredníctvom vydavateľstva News and Media Holding predala vydavateľstvu Petit Press.

Fulmek mal pôvodne záujem i o magazín Trend, no nakoniec sa uspokojil i s magazínom Profit, ktorý mal sekundárne subjektívne zvýšiť prestíž vydavateľstvu Petit Press, ale hlavne primárne posilniť redakciu denníka SME, o viacerých novinárov z Profitu, vrátane skúseného dlhoročného žurnalistu Eduarda Žitňanského. Čítaj viac.

Vydavateľstvo Petit Press malo nedávno záujem i o spravodajský portál Aktuálne.sk, ktorého vlastníkom je skupina Penta, resp. vydavateľstvo News and Media Holding. Kúpa portálu Aktuálne.sk by pre spravodajský portál SME.sk znamenala posilnenie súčasnej jednotky na trhu. K predaju zatiaľ ale nedošlo.
Čítaj viac.

Skupina Penta Investments vlastní v mediálnej sfére české vydavateľstvo Vltava Labe Media (vzniklo zlúčením Astrosat Media, Vltava-Labe-Press, Tablet Media), na Slovensku vydavateľstvo News and Media Holding (vzniklo zlúčením vydavateľstiev Centrum Holdings, Trend Holding a Spoločnosti 7 PLUS), spoločnosť NARKS-INFOSERVIS, majoritný podiel vo vydavateľstve Orbis In a prostredníctvom spoločnosti NAMAV kontroluje  40%-ný podiel v spoločnosti Petit Press. Spoločne s vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovakia skupina Penta vlastní 40%-ný podiel v spoločnosti United Classifieds.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu