Mediálna skupina VLP v stredu 16. decembra 2015 oznámila na svojom webe, že finančná skupina Penta Investments získala aj zvyšný 49% podiel v spoločnosti Astrosat Media, s.r.o.. Penta tak ovládla už 100% vydavateľstva Astrosat Media, s.r.o. ktoré je súčasťou mediálnej skupiny VLP v Čechách. Skupina Penta sa touto akvizíciou stala dvojkou i na Českom vydavateľskom trhu médií.

Skupina Penta aktuálne prostredníctvom svojej spoločnosti Vltava-Labe-Press, a.s. odkúpila zvýšný 49% podiel vydavateľstva Astrosat Media, s.r.o. od spoločnosti rtv media group GmbH, ktorá patrí do skupiny Bertelsmann AG.

Penta kúpou získala už 100% podiel spoločnosti Astrosat Media, keďže už predtým vlastnila kontrolný 51% balík, ktorý získala kúpou vydavateľstva Vltava-Labe-Press, a.s. v auguste tohto roku. Čítaj viac.

„Vlastníctvo VLP a Astrosatu nám umožní ponúkať spoločné produkty pre inzerentov, využitím synergií v redakčnej aj obchodnej oblasti chceme posilniť pozíciu druhého najväčšieho vydavateľstva na českom trhu, “ povedal Michal Klíma, generálny riaditeľ mediálnej skupiny Vltava-Labe-Press (VLP).

Konateľkou spoločnosti Astrosat Media zatiaľ zostáva i naďalej Karin Vedrová.

V Českej republike vlastní skupina Penta Investments prostredníctvom spoločnosti ANGAUR, a.s. vydavateľstvá Vltava-Labe-Press, Astrosat Media a Tablet Media.

Na Slovensku vlastní Penta investments prostredníctvom spoločnosti V3 Media Holdings BV vydavateľstvo News and Media Holding (NMH), ktoré vzniklo ku koncu roka 2014 zlúčením vydavateľstiev Trend Holding, Centrum Holdings , Spoločnosti 7 PLUS.

V júni 2015 vydavateľstvo News and Media Holding získalo majoritný podiel v spoločnosti NARKS-INFOSERVIS, a.s., ktorá prevádzkuje portál Reality.sk a v novembri 2015 vydavateľstvo získalo 51% podiel vo vydavateľstve Orbis In.

Na Slovensku, ale i v Českej republike sa Penta Investments stala vydavateľskou dvojkou na trhu médií.

O vydavateľstve Astrosat Media a Vltava-Labe-Press

Astrosat Media je etablované vydavateľstvo s viac ako dvadsaťročnou tradíciou, ktorého časopisy číta každý mesiac viac než 2,74 milióna čitateľov a weby mesačne navštívi až 1,5 milióna unikátnych návštevníkov.

Astrosat Media vydáva najčítanejší český televízny magazín – TV magazín ale i ďalšie televízne magazíny: TV Star, TV expres a TV mini. Ďalej časopisy Křížovkářský TV magazín, Dům a zahrada, Glanc, Gurmet, Kondice, Moje rodina – Fajn život, National Geographic a National Geographic Traveler, Praktická žena KREATIV, Překvapení, Týdeník Květy, Story, Vlasta a bulvární týdeník Šíp.

Práve TV magazín je v súčasnej dobe s 1,31 milióni čitateľov najčítanejšou prílohou denníkov v Českej republike. Vysokú čítanosť má tiež supplement Moja rodina – Fajn život pre celoštátne vydanie Denníka.

Vltava-Labe-Press vlastní tiež tlačiarne v Prahe a v Košiciach. Ďalej vlastní 70% podiel v spoločnosti Česká distribuční, a.s., 35% podiel v PNS, a.s. a 30% podiel v agentúre pre predaj webovej reklamy AdActive, s.r.o.

Podľa čítanosti titulov je Astrosat Media tretím vydavateľstvom na trhu magazínov. Spojením s Astrosat Media sa mediálna skupina VLP stáva na tlačovom trhu vydavateľskou dvojkou s aktuálnym trhovým podielom 16,2%, podľa aktuálnych výsledkov Mediaprojekt (november 2015).

O vydavateľstve Tablet Media

Vydavateľstvo Tablet Media sa špecializuje na digitálne publikovanie a vydáva svoje časopisy výlučne pre tablety s operačným systémom iOS a Android. V januári 2013 ho založili Michal Klíma a Eva Hanáková. Skupina Penta získala vydavateľstvo kúpou v októbri 2015.

Michal Klíma v súčastnosti pôsobí ako generálny riaditeľ vydavateľstva Vltava-Labe-Press, a.s., je mediálnym manažérom a novinárom. Po roku 1990 riadil české vydavateľstvá Lidové noviny, a. s. a Economia, a.s. a slovenské vydavateľstvo Spoločnosť 7 plus. Potom si založili s Evou Hanákovou vydavateľstvo Tablet Media, a. s.

Tablet Media vydáva spoločensko-publicistický týždenník Dotyk, týždenník o ekonomike a obchode Dotyk Byznys, mesačník o histórii súčasných kráľovských rodov Dotyk Royal a mesačník o architektúre, bývaní a o dizajne Dotyk Bydlení. Magazíny sú distribuované digitálnymi kanálmi grátis.

Magazín Dotyk získal niekoľko ocenení, napríklad v roku 2014 bol vyhlásený Najlepším tabletovým časopisom v Európe, vyhlasovateľom súťaže je Svetová asociácia novín a vydavateľov správ WAN-IFRA, ale získal aj cenu Časopis roka 2013 Únie vydavateľov, ale i prvé miesto v súťaži Mobilná aplikácia roka, ktorú vyhlasuje Tuesday Business network v kategórii Najlepšia tabletová aplikácia roka 2014. 

O vydavateľstve News and Media Holding

News and Media Holding je súčasťou mediálneho holdingu skupiny Penta Investments a patrí medzi najväčšie mediálne domy na Slovensku počtom médií, výškou obratu aktuálne zaostáva za lídrom trhu, vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovakia.

Generálnym riaditeľom News and Media Holdingu je Peter Mertus, ktorý predtým pôsobil vo vydavateľstve Ringier Axel Springer Slovakia, ako generálny riaditeľ.

Onlinové tituly vydavateľstva tvoria Aktuálne.sk, Pluska.sk, Centrum.sk, Atlas.sk, Trend.sk, eProfit.sk (len do 31. decembra 2015, keďže od januára 2016 sa stane súčasťou portfólia vydavateľstva Petit Press), Plus7dní.sk, Mediálne.sk, Gazduj.sk, Wanda.sk, Žena.sk, Emma.sk, MódneTipy.sk, Glanc.sk, DobréJedlo.sk, TRENDreštaurácie.sk a iZdravie.sk a mamaja.sk, mamaaja.cz a casopisfitstyl.sk a weby jednotlivých printových titulov.

Súčasťou News and Media Holding sú aj printové tituly, ako Plus JEDEN DEŇ, Plus 7 dní, BREAK, Trend, Profit (len do 31. decembra 2015, keďže od januára 2016 sa stane súčasťou portfólia vydavateľstva Petit Press), Šarm, Báječná žena, EMMA, Pekné bývanie, Záhradkár, Zdravie, Dobré jedlo, Poľovníctvo a rybárstvo, Mollie tvorí, Včielka a Zornička a  MAMA a ja, Adamko a FITštýl.

Penta Investments prostredníctvom spoločnosti NAMAV, s,r,o, na Slovensku zároveň vlastní i 45% akcií vydavateľstva Petit Press, a.s.

O vydavateľstve Petit Press

Vydavateľstvo Petit Press okrem naj navštevovanejšieho spravodajského servera na Slovensku SME.sk, ktorý podľa AIMmonitora v mesiaci október navštívilo z desktopov 2 milióny 73 tisíc unikátnych čitateľov (RU) a zároveň viac ako 785 tisícčitateľov z mobilov (RU), vydáva aj viac ako 30 regionálnych a celoslovenských titulov s týždenným predaným nákladom vyše 600 tisíc výtlačkov v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku.

Do jeho portfólia patria okrem siete regionálnych týždenníkov MY aj denníky SME, Új Szó a Korzár a týždenníky, ako Vasárnap, TV Svet, The Slovak Spectator, ale i sieť bezplatných schránkových novín ECHO, mesačníky Lišiak, Doma v záhrade, Magazín zdravia a Natankuj auto.

Petit Press vlastní najmodernejšiu tlačiareň v regióne, inštaláciu Wifag z roku 2010 a pôsobí aj v oblasti distribúcie tlače.

V novembri 2014 došlo k prevzatiu časti vydavateľstva Petit Press finančnou skupinou Penta Investments, ktorá však aktuálne vlastní len menšinový 45%-ný podiel a reálne tak na chod vydavateľstva nemá žiaden personálny, ani redakčný vplyv. Viac informácií.

V novembri 2014 došlo i k zmene na poste šéfredaktora denníka SME odchodom Matúša Kostolného do projektu N, ho na poste šéfredaktora SME nahradila dovtedajšia šéfredaktorka novín The Slovak Spectator Beata Balogová, ktorá vedie denník SME dodnes. Je v poradí štvrtým šéfredaktorom denníka SME po Karolovi Ježíkovi (1993 – 1998), Milanovi Šimečkovi (1999 – 2006) a Matúšovi Kostolnom (2006 – 2014). Viac informácií.

„Mojou víziou pre denník SME je udržanie jeho nezávislosti, aby noviny naďalej prinášali čitateľom všetky informácie, ktoré čitatelia potrebujú k tomu, aby si dokázali vytvoriť objektívny obraz spoločnosti. Lebo v konečnom dôsledku ide o čitateľa, on je zamestnávateľ novinára, “ povedala na margo svojho menovania Beata Balogová.

Všetky správy o vydavateľstve Petit Press > pozri

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu