Sociálna sieť Twitter sa rozhodla bojovať so škodlivým obsahom na svoje platforme. V tomto boji jej budú pomáhať univerzitní profesori, ktorých úlohou bude napríklad zistiť koľko používateľov sa nachádza v takzvaných echo komorách.

Twitter sa pustil do boja so spamom, ale na platforme je stále veľa škodlivého obsahu. V ďalšom kroku sa Twitter rozhodol získať univerzitných profesorov, ktorí skontrolujú a zistia, kde sú takzvané echo komory a neprístojné komunikácie, proti ktorým spravia opatrenia. Informáciu priniesli TheVerge.com.

Ešte v marci tohto roka Twitter požiadal expertov, aby zistili ako veľa škodlivého obsahu sa na sociálnej platforme nachádza. Ich úlohou bolo navrhnúť spôsoby zlepšenia tejto situácie. Twitter dostal 230 návrhov.

V júli spoločnosť Twitter vybrala z množstva prihlásených expertov dvoch profesorov z univerzity Syracuse University v New Yorku, jedného z talianskej univerzity Bocconi University, ďalej profesora z holandskej vysokej školy, ktorá sa špecializuje na technológie a mnohých ďalších.

Tím výskumníkov bude viesť doktorka Rebekah Tromble, ktorá pracuje ako asistentka na Leidenskej univerzite v Holandsku. Tím bude zisťovať ako sa škodlivý obsah na Twitteri vytvára.

Myšlienka, na ktorej výskumníci pracujú je z predchádzajúceho výskumu Leiden University. V danom výskume sa zistilo, že keď skupina rovnako zmýšľajúcich ľudí diskutuje o podobných perspektívach, tak sú povzbudzovaní, aby nenávideli tých, ktorí sa nezapojili do tejto diskusie.

A to vytvára echo komoru. Výskumníci zistia, koľko užívateľov v týchto echo komorách existuje a koľko používateľov sa aktuálne prihovára iným ľuďom v rôznych perspektívach.

Tím bude vytvárať algoritmy na sledovanie toho, či sú konverzácie na Twitteri „nezdvorilé“, alebo či majú tendenciu stať sa „neznášanlivými“, čím by mohli prerásť do nenávistného prejavu.

Nezdvorilé konverzácie môžu byť veľakrát problematické, ale na druhej strane sú dobré pre politický dialóg. Nenávistná reč naopak ohrozuje demokraciu.

Keď sa výskumníkom podarí identifikovať rozdiel medzi týmito dvoma druhmi konverzácie, Twitter sa bude môcť lepšie zamerať na prevenciu pred nenávistnými prejavmi, zatiaľ čo nezdvorilé konverzácie bude mať pod kontrolou.

Druhý menší tím tvorený profesormi z Oxfordskej univerzity a univerzity v Amsterdame bude pracovať na podobnej myšlienke.

Výskumníci v tomto tíme budú pracovať na myšlienke, že echo komory sa nemôžu vytvoriť, keď sú ľudia vystavení rôznym nápadom a perspektívam a že rozmanitosť má vplyv na otvorenosť slobodného myslenia.

Okrem toho budú skúmať, či účinky pozitívnej on-line interakcie môžu byť prenesené do režimu off-line.

Zatiaľ nie je daná žiadna časová línia o tom, kedy by mali byť výsledky výskumu známe. Tímy majú veľmi ambicióznu úlohu, zrejme preto im Twitter dožičí dostatok času, aby mohli priniesť čo najlepšie výsledky.

Ilustračná foto, zdroj: pixabay.com 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu