Keď vydavateľ Benedikt Taschen oslovil najznámejšiu portrétnu fotografku súčastnosti, aby vybrala zo svojich snímok obrázky do knihy SUMO, Annie Leibovitz bola prekvapená, ale ponuku prijala ako výzvu.

Celý projekt vznikal niekoľko rokov. Leibovitz čerpala z viac ako štyridsaťročnej práce, na ktorej začiatku boli intímne portréty fotené pre časopis Rolling Stone v sedemdesiatych rokoch.

Po nich nasledovali viac štylizované portréty pôvodne fotené pre magazíny Vanity FairVogue. Slávne fotografie ako napríklad posledné objatie Johna Lennona s Yoko Ono sú doplnené portrétmi, ktoré nie sú príliš známe alebo dokonca neboli doteraz nikdy zverejnené.

Annie Leibovitz v tejto knihe predstavuje aj niektoré zo svojich slávnych skupinových portrétov vo formáte, ktorý dokazuje, že je skutočnou majsterkou tohto žánru. Jej fotografie sú intímne aj ikonické, štylicky rôznorodé a skutočne originálne.

Publikácia (50 x 69 cm, 476 strán) vychádza v limitovanej edícii 10.000 očíslovaných a podpísaných výtlačkov.

Čitatelia si môžu vybrať zo štyroch rôznych prebalov:

slovart-leibovitz_4_covers

Whoopi Goldberg, Berkeley, California, 1984
Keith Haring, New York City, 1986
David Byrne, Los Angeles, 1986
Patti Smith, New Orleans, Louisiana, 1978

 


Zbierka fotografií Annie Leibovitz obshauje legendárne čierno-biele fotografie, napríklad snímku Richarda Nixona odlietajúceho v helikoptére spred Bieleho domu v roku 1974 potom, čo sa vzdal úradu prezidenta, ale aj farebný oficiálny portrét kráľovnej Alžbety II, ktorý bol nafotený v Buckinghamskom paláci v roku 2007.

Všetky portréty sú však kronikou osobností súčasnosti: herci, tanečníci, humoristi, hudobníci, umelci, spisovatelia, novinári, športovci, podnikatelia. Sprievodná kniha obsahuje krátke texty s opisom všetkých 250 fotografií a úvahy, ktorých autorkou je nielen Annie Leibovitz, ale aj Graydon Carter, Hans Ulrich Obrist a Paul Roth.

Súčasťou knihy je aj podstavec vo forme statívu, ktorý navrhol Marc Newson:Annie Leibovitz-SUMO-Súčasťou knihy je aj podstavec vo forme statívu, ktorý navrhol Marc Newson

Annie Leibovitz je už 40 rokov fotografkou. Bola hlavnou reportážnou fotografkou pre Rolling Stone a potom prispievala do Vanity Fair.

Okrem editorskej práce pre Vanity Fair a Vogue je autorkou viacerých ocenených reklamných kampaní. Dostala ocenenie Žijúca legenda od Library of Congress voWashingtone (Národná knižnica USA).

Pre zaujímavosť uvádzame, že cena tejto unikátnej zberateľskej edície  je 2.250 eur.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu