Podľa výsledkov prieskumu Globsec Trends 2018 vyplýva, že politický vývoj v štyroch európskych krajinách neprebieha lineárne. Tieto rozdiely vyplývajú z rôznych názorov na kľúčové otázky.

Prieskum Globsec Trends 2018 bol realizovaný v štyroch európskych krajinách a to na Slovensku, Česku, Poľsku a Maďarsku. V rámci prieskumu vyplynulo, že Slovensko je krajina, ktorá najviac verí konšpiračným teóriám.

Ak by sa na Slovensku konalo referendum o zotrvaní Slovenska v EÚ, dve tretiny Slovákov by hlasovalo za zotrvanie. V porovnaní s prieskumom na jar v roku 2017 je to nárast o 7%.

Až 68% mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov považujú EÚ za dobrú, no u obyvateľov vo veku 65 rokov a viac si to myslí iba 41% obyvateľov.

Polovica Slovákov podporuje členstvo v NATO, čo oproti minulému roku predstavuje nárast o 7%. Medzi mladými ľuďmi vzrástla podpora členstva Slovenska v NATO o 21% a 16% mladých ľudí vníma NATO ako dobrú vec.

Relatívne polovica Slovákov 40% si myslí, že NATO a USA podporujú teroristov v Sýrii. V tejto otázke 29% Slovákov vo veku 35 až 44 rokov a 27% najmladšej populácie nevie rozhodne povedať, čo si myslí.

Putinovú politiku schvaľuje 41% Slovákov, no 47% Slovákov ju neschvaľuje. Z mladých ľudí Putinovu politiku schvaľuje len 27%.

Z osobností v politike hodnotí 42% Slovákov pozitívne osobu Andreja Babiša. Na tento výsledok môže vplývať aj to, že Babiš má slovenský pôvod.

Výskum sa zameral aj na mienku Slovákov ohľadom ruskej prítomnosti na Ukrajine. Až 50% Slovákov neschvaľuje prítomnosť ruských vojsk na Ukrajine a 33% Slovákov neverí, že konflikt na Ukrajine pokračuje kvôli prítomnosti ruských síl.

Slovensko je podľa prieskumu krajinou, ktorá najmenej verí tomu, že sa Rusko pokúsilo ovplyvniť viaceré volebné výsledky v Európe.

Väčšina Slovákov je ale i napriek tomu naklonená konšpiračným teóriám. Až 53% Slovákov verí, že tajné skupiny kontrolujú záležitosti vo svete s cieľom vytvoriť totalitný svetový poriadok.

Slováci veria aj tomu, že Židia majú príliš veľkú moc a tajne ovládajú svet. V otázke toho, kto stojí za teroristickými útokmi z 11. septembra sa 25% Slovákov nevie rozhodnúť či to bola Ál-Káida alebo vláda USA.

Súčasťou prieskumu boli aj otázky, ktoré sa týkajú dezinformácií na sociálnych sieťach. Až 68% Slovákov vo veku 18-24 rokov potvrdila, že sa na sociálnej sieti stretla s dezinformáciami, no len 9% všetkých slovenských používateľov takýto nežiaduci obsah aj nahlásilo.

Pád komunizmu vníma 67% Slovákov pozitívne. Naopak len 41% ľudí je presvedčených, že život pred rokom 1989 bol lepší.

U staršej generácie Slovákov sa prejavuje výrazný pocit nostalgie. Rozdiel medzi mladou generáciou a staršou generáciou v názore na život pred rokom 1989 je výrazný.

O tom, že pred rokom 1989 bol život na Slovensku lepší je presvedčených 60% populácie nad 55 rokov. Na druhej strane, mladí ľudia vo veku 18-24 rokov si to myslia iba v 19%.

Podľa Jakuba Wiśniewski, viceprezidenta pre Globsec, rok 2018 je kľúčovým rokom pre budúci vývoj krajín strednej Európy, nech už je ich spôsob myslenia akýkoľvek.

Z rozdielnych názorov na sériu otázok v prieskume naznačujú, že vývoj v jednotlivých krajinách bude rozdielny.

Rôznorodosť názorov medzi obyvateľmi jednotlivých krajín napríklad v otázke členstva v Eurozóne alebo neochota vstúpiť do klubu bude mať vplyv na ich postavenie v EÚ, ktorá nastavuje nové pravidlá.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu