Streamingová služba Netflix, ktorá je v tejto oblasti globálnym lídrom, poskytuje Slovákom prístup k tisíckam filmov a seriálov vo svojej službe. Problém je, že len 25 z nich si Slováci môžu pozrieť so slovenskými titulkami.

Ľubomír Tuchscher autor blogu VelkyObsah.info  a Tomáš Vyskočil, ktorý prevádzkuje web Filmtoro.sk začiatkom roka spustili petíciu, ktorou chcú zatlačiť na Netflix, aby zmenil svoj prístup k slovenským divákom.

„Globálny líder v streamingovych službách, Netflix už viac ako rok ignoruje Slovensko, člena Európskej únie, člena Euro skupiny a v roku 2019 aj predsedajúcu krajinu OBSE. Podporu slovenských titulkov má len 25 titulov, pričom posledné pribudli v septembri 2017. Užívatelia zo Slovenska si aktuálne môžu vybrať z anglickej, nemeckej, poľskej, maďarskej a ukrajinskej podpory,“ znie úvodný text k petícii.

Najsmutnejšie na celej situácii je to, že Netflix by mohol pre Slovákov sprístupniť českú lokalizáciu. Český jazyk slovenským divákom nerobí problémy a dokonale mu rozumie väčšina Slovákov.

Netflix intenzívne podporuje českú lokalizáciu, ale Slováci si české titulky ani dabing nemôžu zvoliť.

„Prirodzene spoločnú podporu v českom jazyku majú streamingové platformy ako HBO GO alebo Amazon Prime Video,“ píše sa v petícii.

Petíciu podpísalo už viac ako 3-tisíc ľudí, ktorí spoločne s autormi petície žiadajú Netflix o zvýšenie komfortu užívateľov zo Slovenska, a teda sprístupnenie českej lokalizácie aspoň pre tie tituly, ktoré nemajú slovenskú lokalizáciu.

Slovenskí diváci môžu sledovať streamoviaciu službu Netflix už tri roky. Ako sa spomína aj v petícii, s podporou slovenských titulkov je dostupných iba 25 titulov.

Paradoxne, ale Slováci, podľa The Slovak Spectator platia za službu väčšie poplatky ako Kanaďania, Američania alebo Austrálčania.

Kanaďania napríklad získajú základný streamingový plán za 6,56 EUR a na výber majú 5 561 titulov. Slováci platia mesačne o 20% viac za menší počet titulov, teda 7,99 EUR za knižnicu s veľkosťou 4511 titulov v rámci toho istého plánu.

Netflix nedávno oznámil zvyšovanie cien za svoje služby, ktoré poskytuje. Zvýšenie cien okamžite pocítia noví zákazníci.

Existujúci zákazníci pocítia zvýšenie cien v priebehu nasledujúcich troch mesiacov. Navýšením poplatkov chce spoločnosť Netflix pokryť obrovské investície do nových a originálnych relácii a filmov a tiež investície, ktoré súvisia s odvrátením streamingových hrozieb od Amazonu, Disney a Apple.

Streamingové spoločnosti ako Netflix, HBO a Hulu čelia čoraz väčšiemu tlaku zo strany nových účastníkov, čo ich núti zvyšovať celkové investície do služieb. Zmena sadzieb za služby sa momentálne týka iba USA, ale nie je vylúčené, že sa premietne aj do ostatných krajín.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu