tlacitko facebook-srdce
Vždy nové a zaujímavé informácie o knihách, môžete nájsť v skupine fanúšikov na facebooku: “Slovart – vydavateľstvo najlepších kníh” 

Slovart-TabrangLabrang – svet tibetského kláštora

Nevím o existenci žádné tak kvalitní publikace tohoto druhu na českém a slovenském knižním trhu. Lze jen konstatovat, že kniha je jedinečná.“

Mgr. Daniel Berounský, PhD., tibetológ, Univerzita Karlova Praha

Autor Martin Slobodník a fotograf Pavol Breier predstavujú unikátny svet tibetskej kultúry na príklade histórie i súčasnosti kláštora Labrang v severovýchodnom Tibete. Ponúkajú svedectvo o vyše tristoročnej histórii Labrangu, jedného zo šiestich najvýznamnejších kláštorov tibetského buddhizmu, aj o jeho premenách za posledných dvadsať rokov. Výsledkom pozorovaní a rozhovorov s miestnymi Tibeťanmi, ale aj Číňanmi a čínskymi moslimami, Chuejmi, sú kapitoly o rôznorodých aspektoch tibetského náboženstva, kultúry, staršej i najnovšej histórie (vzdelávanie mníchov, tradičné sviatky, život nomádov či uctievanie božstiev). Autor nepredstavuje idealizovaný obraz Tibetu ako krajiny levitujúcich mníchov, skôr si všíma problémy a výzvy, ktorým musí čeliť súčasná tibetská spoločnosť – spolužitie Tibeťanov s inými etnikami v severovýchodnom Tibete, kontakty medzi jednotlivými náboženstvami (tibetským buddhizmom, islamom a čínskym ľudovým náboženstvom), i moderné dejiny, keď počas čínskych politických kampaní v 60. rokoch 20. storočia postupne došlo k zničeniu kláštora a prenasledovaniu mníchov. Zároveň načrtáva súčasné napätie medzi modernizačnými tlakmi a úsilím Tibeťanov zachovať si náboženské a kultúrne tradície v rýchlo sa meniacom globalizovanom svete, ktorý vstúpil aj do odľahlých tibetských údolí. Sprievodné fotografie Pavla Breiera sprostredkúvajú nielen vizuálnu podobu tibetského sveta, ale aj atmosféru tohto jedinečného regiónu a jeho obyvateľov.

Knihu si môžete zakúpiť v e-shope Slovartu: Labrang – svet tibetského kláštora


Slovart-Jazdci casomJazdci časom

Liam O’Connor mal zomrieť pri lodnej havárii v roku 1912.
Maddy Carterová mala zomrieť pri leteckom nešťastí v roku 2010.
Sal Vikramová mala zomrieť pri požiari v roku 2026.
No pár minút pred smrťou sa pri nich zjavil záhadný muž so slovami: „Vezmi ma za ruku…“ Nezachránili ich… naverbovali ich do tajnej organizácie, o ktorej existencii nemá nikto ani tušenia. Cestovanie v čase už totiž nie je len hudbou budúcnosti, ale krutou realitou. Liam, Maddy a Sal majú jedinú úlohu: ochrániť dejiny, ako ich poznáme, a zneškodniť každého, kto sa pokúsi ch zmeniť. Preto sú tu!

Knihu si môžete zakúpiť v e-shope Slovartu: Jazdci časom


Rak-02-2013-obalka.indd
Rak – Revue aktuálnej kultúry

Najpoviedka podľa… …Ivana Čičmanca (Božena Slančíková Timrava: Ondro Karman) – perifeeria: Nízka reč – Fero Jablonovský: Vytrhnuté z kontextu – Michal Tallo: Nenavštíviť Nórsko – EXCERPTÁ (Slávo Drúk) – Miroslava Lacová-Hupcej: Vyznanie, Romale svadba, *** (Nevzlietam každý deň) et al. (preložil Marián Heveši) – Einar Økland: Deň snov s naším človekom (preložil Miro Zumrík) – Miroslav Búran: Fotografia, Déjà vu, Odlet – NÓRSKA LITERATÚRA, KULTÚRA A UMENIE – Edvard Munch a ešte raz… (Mila Haugová) – Bratia a sestra v slove… (Marián Heveši) – V aktuálnej pamäti tma… (Braňo Hochel) – Výkrik od Edvarda Muncha… (Fero Jablonovský) – S Norskem, jeho filosofií i kulturou… (Věruna Melčáková-Juneková) – Prvý kontakt s nórskou literatúrou… (Ľudovít Petraško) – Keď som si asi pred siedmimi rokmi… (Miro Zumrík) – RECENZIE: Gabriela Mihalková: „Viem byť plná života.“ (K. A. Skomsvoldová: Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia) – Miloš Haverla: Celý život pred sebou (A. Rachmanovová: Študenti, láska, Čeka a smrť. Denník ruskej študentky (1916 – 1920)) – Lenka Suchá: Poézia, ktorá nevie stáť na vlastných nohách (M. Hlušíková: Lúky tancujú koreňmi tráv) – Ľudovít Petraško: História z perspektívy trpiacich (S. Oksanenová: Očista) – UDALOSTI: Filmy, súťaže, osobnosti (Jaroslav Hochel) – Ars Poetica 2012 – Cena P. O. Hviezdoslava 2012 – Cena Dušana Jurkoviča 2012 – Cena Emila Belluša 2012 – Jašíkove Kysuce 2012 – Cena Fantázie 2012 – Nominácie na Cenu cien (za rok 2011) – NOTÁCIE: Beate Grimsrudová: Blázen svobodný (Miro Zumrík) – RAK č. 1/2013 – ILUSTRÁCIE Pavel Choma – Štatút slovenskej literárnej Ceny cien (za rok 2011)

Knihu si môžete zakúpiť v e-shope Slovartu: Rak