Slovenská animovaná tvorba  sa predstaví na festivale  Anifilm
Anifilm

V dňoch 5. až 10. mája sa v českej Třeboni uskutoční 6. ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov Anifilm. Slovenská animovaná tvroba bude zastúpená nielen v programe festivalu ale aj vďaka sprievodnému podujatiu pre filmových profesionálov Visegrad Animation Forum, ktorého spoluorganizátorom je slovenská Asociácia producetov animovaných filmov.  

Visegrad Animation Forum (VAF) je najvýznamnejším podujatím pre profesionálov pracujúcich s animovaným filmom v regióne strednej a východnej Európy. K základným zámerom a snahou VAFu je prilákať nových partnerov, producentov, vysielateľov, sales agentov, filmových distribútorov a predstaviť im krátke animované filmy vo vývoji a televízne seriály. Tiež je jeho zámerom zvýšiť odbornú prax, prezentovať schopnosti tvorcov a producentov, zlepšiť kvalitu obsahu a vizuálnu stránku projektov a praktické schopnosti autorov a producentov animovaného filmu.

Slovenská animovaná tvorba  sa predstaví na festivale  Anifilm -Nightshift moody
Film Nočná Andreja Gregorčoka (zdroj: BFILM)

V rámci pitching fóra pre krátke filmy vo vývoji budú v rámci 10 prezentovaných projektov 2 slovenské. Prvým je projekt Nočná režiséra Andreja Gregorčoka a scenáristu Lukáša Sigmunda produkovaný spoločnosťou Banda. Druhým projektom je animovaný dokument Bolo raz more… režisérky Joanny Kožuch a producentky Evy Pavlovičovej spoločností Bfilm a plackartnyj.

[vimeo height=“HEIGHT“ width=“WIDTH“]https://vimeo.com/125547312[/vimeo]

Okrem pitching fóra absolvujú účastníci aj 2 dňový worshop, počas ktorého budú môcť s medzinárodnými odborníkmi konzultovať koncept, scenár, jeho trasformáciu do vizuálu filmu, plán vývoja a produkcie, možnosti financovania a medzinárodných koprodukcií a festivalovú stratégiu filmu. O najlepšom projekte a udelení ceny v hodnote 2000 eur rozhodne medzinárodná porota.

Slovenská animovaná tvorba  sa predstaví na festivale  Anifilm -drobci
TV seriál Drobci režisérov Michala Strussa a Vandy Raýmanovej (zdroj: BFILM)

Mimosúťažného pitching fóra pre TV seriály v produkcii sa zúčastní slovenský projekt Drobci režisérov Vandy Raýmanovej a Michala Strussa, produkčnej spoločnosti Objectif. Projekty v tejto sekcii budú prezentované nákupcom týchto formátov, televíznym vysielateľom a potenciálnym koproducentom.

V porote súťažného pitching fóra seriálov vo vývoji bude slovenského národného vysielateľa RTVS zastupovať generálny riaditeľ Václav Mika a programový riaditeľ Tibor Búza.

Novým projektom VAF je vydanie DVD Visegrad Animation Rallye, ktoré predstavuje 8 najlepších animovaných filmov študentov a mladých debutantov, uvedených v rokoch 2014 a 2015. Visegrad Animation Rally podporuje ich šírenie na filmových trhoch, medzi filmovými distributormi a programermi festivalov. Slovenská animovaná tvorba je zastúpená debutom Joanny Kożuch Fongopolis a študentským filmom Kamily Kučíkovej V rade.

Slovenská animovaná tvorba  sa predstaví na festivale  Anifilm – Film Joanny Kozuch Bolo raz more
Joanna Kožuch a jej Bolo raz more (zdroj: BFILM)

Súčasťou programu VAF sú aj diskusie a prednášky na témy: Kto podporuje animácie? Aké sú možnosti minoritných koprodukcií v strednej a východnej Európe? Kde o možnostiach v slovenských podmienkach minoritných koprodukcií bude diskutovať Katarína Kerekesová. Ďalšou dôležitou diskutovanou témou bude: Čo hľadajú televízni vysielatelia?, kde o.i. zástupcovia RTVS predstavia svoje vízie, predstavy, ako aj doterajšiu produkciu v oblasti animovanej tvorby i medzinárodnej spolupráce.

[vimeo height=“HEIGHT“ width=“WIDTH“]https://vimeo.com/99806169[/vimeo]

Na Anifilme sa predstaví aj čerstvá slovenská animácia. V medzinárodnej súťaži krátkych animovaných filmov bude slovenská animácia zastúpená filmom Nina (2014), režisérok Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej. Filmy Aion Petry Heleninovej a Polobábka Jasmine Elsen (Slovensko/Belgicko) prezentujú Katedru animovanej tvorby Filmovej a Televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave v medzinárodnej študentskej súťaži krátkych animovaných filmov. Posledným zástupcom v medzinárodných súťažiach festivalu Anifilm je videoklip No Survi režisérov Andreja Kolenčíka a Petra Skalu.

V sekcii Work in progress predstaví produkčná spoločnosť plutoon dlhometrážny animovaný film Srdce Veže režiséra Petra Budinského. V porote Medzinárodnej súťaže videoklipov a nenaratívnych, experimentálnych a hraničných foriem animácie bude Slovensko zastupovať Maroš Brojo, programový riaditeľ festivalu Fest Anča.

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu