Slovenská národná galéria uviedla vo štvrtok 12. marca 2015 do života nový magazín o umení s názvom 365°, ktorý bude vydávať raz ročne.

Slovenská národná galéria predstavila svoj nový časopis o umení, pod názvom 365° - Martin Žilka
Slovenská národná galéria predstavila svoj nový časopis o umení, pod názvom 365° (autor foto: Martin Žilka, zdroj: SNG)

 

Cieľom magazínu je priniesť informácie o dianí vo svete umenia, preto je zameraný na rozhovory, reportáže,  komentáre, prehľadové rubriky a „zasvätené“ informácie. Magazín pokrstili zlatým prachom a úspešný štart mu popriali Lucia Gregorová-Stachová, vedúca kurátorka Zbierky moderného a súčasného umenia a Dušan Buran, vedúci kurátor Zbierky starého umenia SNG.

Slovenská národná galéria predstavila svoj nový časopis o umení, pod názvom 365° - Martin Žilka - obr.2
krst zlatým prachom za SNG Alexandra Kusá, krstiaci Dušan Buran a Lucia Gregorová-Stachová, riaditeľ J&T banky Andrej Zaťko (autor foto: Martin Žilka, zdroj: SNG)

 

Magazín 365° je inteligentný spoločník pre tých, ktorých umenie zaujíma a chceli by sa v ňom zorientovať. Je doplnený o veľkorysý a kvalitný vizuálny materiál. Koncepciu obsahu prvého čísla pripravili Lucia Gavulová & Alexandra Kusá a autormi grafického konceptu sú Pavlína Morháčová & Branislav Matis. Na článkoch sa podieľali kurátori a fotografi zo Slovenska i Čiech. Magazín vznikol a vychádza vďaka podpore partnera J&T Banky.

Slovenská národná galéria predstavila svoj nový časopis o umení, pod názvom 365° - Martin Žilka - obr.3
krst nového magazínu o umení 365°, dňa 12. marca (autor foto: Martin Žilka, zdroj foto: SNG)

 

„Chceli sme pripraviť formát, ktorý spríjemní predĺžený víkend, či dlhé víkendové raňajky. Niečo, čo môže čítať zberateľ, aby sa zorientoval; záujemca, aby sa rýchlo dozvedel; ale aj kolega, aby sa pobavil – preto umenie v rozhovoroch, v galériách, na (veľ)trhu, ale aj v byte na stene. Usilovali sme o formát, ktorý by nás bavil písať a aj čítať, “ povedala Alexandra Kusá, generálna riaditeľka SNG.

Pozrite si ukážku prvého čísla magazínu:

Pilotné číslo prináša na svojich 184 stranách rozhovory s riaditeľom Moravskej galérie v Brne Janom Pressom, s úspešnými pražskými súkromnými galeristkami Camille Hunt a Katherine Kastner, so slovenským umelcom Jaroslavom Vargom, známym slovenským fotografom Martinom Kollárom a v neposlednom rade vzájomný dialóg generačne odlišných tvorcov Erika Bindera a Ľubomíra Ďurčeka.

Okrem toho nájdete v čísle materiál o najmladšej generácii slovenských vizuálnych tvorcov, vyčerpávajúcu správu o slovenskom trhu s umením za minulý rok, krátku reportáž z veľtrhu Art Basel 2014, foto-editoriál architektúry Vladimíra Dedečka, zachytený optikou rakúskej fotografky Herthy Hurnaus, text o revitalizácii múzea v Betliari a vzniku jeho novej divízie Múzeum Contemporary.

Ale i štúdiu o spôsoboch prezentácie sakrálneho a súčasného umenia, reportáž z progresívnej galérie PLATO v Ostrave, case study o spôsoboch prezentácie povolania kurátora v súčasnej hollywoodskej kinematografii, foto-editoriál z privátneho bytu zberateľov súčasného umenia a mnoho iného. Magazín je dostupný od 13. marca 2015 v kníhkupectve Ex Libris v SNG a na distribučných miestach aj mimo Bratislavy za cenu 9 €.