Czech Press Photo je súťaž novinárskej fotografie, ktorá sa každoročne koná pod záštitou prezidenta ČR, ministra kultúry ČR a primátora Prahy. V aktuálnom ročníku súťažilo 3700 fotografií 278 autorov z Českej a Slovenskej republiky. 

Najvyššie ocenenie Krištálové oko za fotografiu roka udelila porota tento rok fotoreportérovi českého vydavateľstva Mafra Janovi Zátorskému za záber zo série nazvanej Utečenci na maďarsko-srbskej hranici.

Zátorského fotka vznikla na maďarsko-srbskom hraničnom priechode Röszke-Horgoš a získala dve ocenenia v súťaži, to najvyššie – Kryštálové oko ale aj v kategórii Aktualita, kde získala ocenenie Zlaté oko za prvé miesto.

Jan Zátorský (36) sa narodil v Bratislave. Študoval na Strednej škole grafickej v Prahe a na Slezkej univerzite v Opave. Už počas štúdií pracoval ako fotograf pre český denník Lidové noviny, v súčasnosti fotí pre magazín MF Dnes a je súčasťou 11 členného tímu fotografov vydavateľstva Mafra.

„Víťazná fotografia utečencov chaoticky padajúcich cez seba, v snahe prekonať maďarskú hranicu, v sebe obsahuje nielen žurnalistickú informáciu a symboliku súčasnej utečenecké krízy v Európe, ale je zároveň aj vizuálne silným obrazom pripomínajúcim maliarske plátna veľkých majstrov, “ povedala na margo víťaznej fotografie Jana Zátorského medzinárodná porota súťaže Czech Press Photo.

Slovenský fotograf Jan Zátorský získal za fotografiu utečencov najvyššie ocenenie v súťaži Czech Press Photo
víťazná fotografia od Jana Zátorského (zdroj: Mafra)

Radek Kalous z pardubickej redakcie vydavateľstva Mafra získal po dve ocenenia v kategóriách Príroda a životné prostredie. Kompletné výsledky súťaže Czech Press Photo 2015 > pozri

Slávnostné odovzdávanie cien spojené s vernisážou výstavy sa uskutočni 15. decembra v Prahe v Staromestskej radnici. Výstava potrvá až do 31. januára 2016.

Porota rozhodovala v zložení:

Monica ALLENDE – obrazová redaktorka The Sunday Times, Veľká Británia;
Hans Jürgen BURKARD – fotograf STERN, Nemecko;
Gabina FÁROVÁ – fotografka, ČR;
Ron HAVIV – fotograf VII Photo Agency, USA;
Petr JOSEK – predseda poroty, fotograf, ČR;
Antonín KRATOCHVÍL – fotograf VII Photo Agency, ČR, USA;
Sergey MAXIMISHIN – fotograf, Rusko;
Marian PAUER – pedagóg, publicista, kurátor, Slovensko;
Štěpánka STEIN – fotografka, ČR;
Tamas SZIGETI – fotograf, prezident Association of Hungarian Press Photographers, Maďarsko.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu