RTVS si pripomína v tomto roku dve významné výročia, 90 rokov od štartu Slovenského rozhlasu a 60 rokov od začiatku vysielania Slovenskej televízie. Slovenský rozhlasový éter sa narodil 3. augusta 1926 a televízne štúdio spustilo svoje vysielanie po prvý raz 3. novembra 1956.

Počas roka RTVS prispôsobí vizuálnu identitu týmto významným výročiam, zmeny budú viditeľné nielen v obsahu  vysielania rozhlasu a televízie, ale i v zvukovej a televíznej grafike. RTVS prispôsobí výročiu aj špeciálnu výzdobu priestorov budov rozhlasu a televízie.

RTVS bude v externej i internej komunikácii používať počas celého roka 2016 špeciálne jubilejné logo. Logo vytvorilo in house kreatívne oddelenie Sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

RTVS pripravuje aj špeciálne spomienkové podujatia, galakoncerty Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, ktorých dramaturgia zohľadní jubilejné výročie.

Spomienkových podujatí sa ako hostia zúčastnia i významné osobnosti Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie.

špeciálne jubilejné logo RTVS (zdroj: RTVS)

Slovenský rozhlas 1. februára spustil na internetových vlnách rádia Klasika špeciálne rádio pod názvom Rádio Pyramída, ktoré bolo vytvorené na počesť jubilea. V jeho vysielaní nájdete archívne záznamy takých relácií, ako Maratón, Humorikon, Apropos s osobnosťami ako Stanislav Štepka, Milan Markovič, Milan Lasica, Július Satinský a Jaroslav Filip.

„V rozhlasovom archíve sa napríklad objavila aj neobyčajná nahrávka z roku 1938. Je na nej zachovaný približne 20 minútový záznam komédie Ferka Urbánka Ratkovský poštár. Je unikátna najmä pre svoju obrovskú historickú hodnotu – zaznamenáva totiž dobu, keď sa rozhlasové hry vysielali naživo,“ uviedla RTVS.

Rádio vzniklo len dočasne, na obdobie jedného roku v ktorom si výročie vzniku Slovenského rozhlasu pripomíname. Čítaj viac.

Obsahové zmeny súvisiace s jubileom neminuli ani ostatné okruhy Slovenského rozhlasu. Rádio Slovensko vysiela novú rubriku pod názvom Rodinka rozhlasových v ktorej každý deň predstavuje osobnosti rozhlasu a v rubrike Čo sa stalo s Robom Rothom si pripomína udalosti spojené s jubileom.

Rádio Regina vo svojom vysielaní upravilo dramaturgiu obľúbených sobotných zábavníkov, zároveň ponúkne archív najlepšieho vysielania rozhlasových zábavníkov Zábava z archívu, ale i vysielanie relácie Polstoročie humoru.

Rádio Devín vo svojom vysielaní ponúkne poslucháčom 80 premiérových relácií v ktorých postupne predstaví osobnosti z rozhlasového, ale i televízneho sveta. Relácia sa bude volať Fokus, s podtitulom rozhlas, alebo televízia, podľa zamerania.

Slovenský rozhlas prispôsobí špeciálne tohtoročnému jubileu i dramaturgiu hudobnej súťaže Radio _Head Awards.

Tohtoročné jubileum sa ale odzrkadlí i vo vysielaní Slovenskej televízie. „Televízna časť RTVS k týmto významným výročiam pripravuje celý rad špeciálnych formátov. Diváci sa môžu tešiť na premiérové dokumenty, televízne zábavné šou s odkazom na históriu televízneho vysielania, ako aj na premiérovú tretiu sériu úspešného cyklu Fetiše socializmu s podtitulom Fetiše televízie. V tejto súvislosti budeme pokračovať v úspešnom projekte digitalizácie slovenskej televíznej klasiky a v priebehu tohto roka odvysielame ďalšie kultové diela v retušovanej a v remastrovanej podobe,“ povedal programový riaditeľ televízie Tibor Búza.

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu