Seriózni vydavatelia prestávajú využívať službu Instant Articles od Facebooku, no u spamerov, ktorí zverejňujú správy s falošným obsahom je to naopak.

Zatiaľ čo mnoho veľkých vydavateľov upúšťa od zverejňovania článkov v službe Instant Articles od sociálnej siete Facebook, falošné spravodajské stránky založené prevažne v zámorí využívajú výhody tohto formátu vo veľkom. Informáciu zverejnil buzzfeed.com.

BuzzFeed News našiel 29 facebookových stránok a pridružených webových stránok, ktoré používajú službu Instant Articles, aby pomohli rýchlejšie načítavať svoje falošné príbehy na Facebooku.

Minimálne 24 z týchto stránok sa prihlásilo aj do siete Facebook Audience Network, čo znamená, že samotný Facebook získava príjem zo šírenia a čítania falošných správ na svojej platforme.

Služba Instant Articles, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 2015, ponúka vydavateľom možnosť, aby svoje články na Facebooku načítavali rýchlo a natívne.

Vlastníci môžu do článkov vložiť svoje vlastné reklamy alebo použiť reklamnú sieť Facebook, Audience Network, aby automaticky vložili reklamy do svojich článkov.

Spoločnosť Facebook má zníženú sumu výnosov, keď sa stránky speňažia prostredníctvom Audience Network – sieťou aplikácií a webových stránok mimo služby Facebook, ktoré zobrazujú reklamy v službe Facebook v rámci svojho obsahu.

„Sme proti falošným správam a nechceme ich na žiadnej súčasti našej platformy, vrátane Instant Articles. Vyvinuli sme komplexné úsilie vo všetkých našich produktoch, aby sme týchto podvodníkov dostali z našej platformy preč a v súčasnosti spolupracujeme s tretími stranami na kontrolu faktov z celého sveta, aby sme pochopili, ako môžeme efektívnejšie riešiť tento problém,“ uviedol v e-mailovej komunikácii pre buzzfeed.com hovorca spoločnosti Facebook.

Odpovede hovorcu sociálnej siete Facebook pre pre buzzfeed.com sú reakciou na otázky o používaní služby Instant Articles odosielateľmi spamu a falošných správ alebo na otázku o tom, že reklamná sieť Facebooku profituje na týchto článkoch.

Pochybné články, na ktoré spoločnosť BuzzFeed News upozornila sociálnu sieť Facebook, boli z platformy odstránené.

Spoločnosť Facabook odstraňuje zo služby Instant Articles aj články, ktoré boli označené ako pochybné niektorou z partnerských spoločností na kontrolu faktov.

BuzzFeed News pomerne rýchlo našla falošné správy, ktoré používajú službu Instant Articles a to pomocou kľučových slov, ktoré súvisia s týmito článkami.

Výsledky vyhľadávania na Facebooku obsahovali niekoľko verzií rovnakej falošnej správy a mnohé z týchto správ mali ikonu svietiacej skrutky, ktorá naznačovala, že sú to články pridané cez službu Instant Articles.

Zo všetkých 16 príspevkov, ktoré použili službu Instant Articles, všetci okrem jedného obsahovali minimálne jednu reklamu od reklamnej siete Facebook. Mnohé články mali dokonca dve až tri reklamy. To znamená, že Facebook zarobil peniaze z podvodov, ktoré sa šírili na jej platforme.

Niektoré z webových stránok, ktoré používajú Instant Articles pre distribúciu falošných správ, sú vo vlastníctve muža menom Ergyn Gashiho v Srbsku.

Tento muž neodpovedal na žiadosti buzzfeed.com o rozhovor. Záznamy o registrácii domén ukazujú, že vlastní 33 spravodajských domén v anglickom jazyku s názvami ako lovenative.us a thebestnews.us.

Dizajn Instant Articles spôsobuje, že informácia o zdroji správy, ktorá by mohla pomôcť vyhodnotiť obsah, je skrytá.

Po načítaní takéhoto okamžitého článku je používateľ pozvaný na čítanie ďalších článkov od toho istého vydavateľa. To znamená, že pre čitateľa sú takto propagované ďalšie podvodné články od tohto vydavateľa.

Všetky tieto informácie naznačujú, že nech sa sociálna sieť akokoľvek snaží očistiť svoju platformu od nežiaducich aktivít, spameri a distribútori falošných správ si nájdu spôsob ako platformu prekabátiť.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu