Ilustračná foto: pixabay.com

Cieľom projektu „Opravme rakovinu“ je opraviť články publikované na slovenskej Wikipédii, aby sa nedostávali do popredia rôzne konšpiračné, neoverené informácie. SME a Wikimedia organizujú podujatie, ktoré nazvali „upratovací maratón Wikipédie,“ zapojiť sa doň môžu popri lekároch, či novinároch a editoroch Wikipédie aj dobrovoľníci. Ako najúčinnejší systém boja proti falošným správam sa javí systematické vzdelávanie verejnosti o tom ako čítať a vyhodnocovať fakty.

„Chceme rýchlo vylepšiť články o rakovine na slovenskej Wikipédii tak, aby ponúkali čo najlepšie informácie o tomto ochorení a o možnostiach jej liečby. Veríme, že dobré, medicínskou vedou podložené informácie sú základným predpokladom, aby človek spravil správne rozhodnutia o svojom zdraví,“ uviedlo SME na svojom blogu. 

SME s občianskym združením Wikimedia Slovenská republika hľadajú dvadsať dobrovoľníkov, ktorí im počas jedného víkendu pomôžu opraviť veľké množstvo článkov.

„Upratovací maratón“ sa uskutoční počas víkendu 17 a 18. júna v priestoroch na nábreží Dunaja v Bratislave.

„Základným predpokladom je, aby ste mali čas, vlastný notebook a schopnosť spracovať tému. Budeme veľa čerpať z inojazyčných článkov Wikipédie a výborná angličtina alebo nemčina je veľkou výhodou,“ uviedlo SME na svojom blogu.

Ako dobrovoľník, sa môžete prihlásiť prostredníctvom formulára, pomôcť môžete aj zdieľaním tohto článku, a ak by ste vedeli pomôcť inak s organizovaním podujatia, môžete napísať email na ondrej.podstupka@sme.sk a do predmetu správy uveďte “Opravme rakovinu”.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu