ilustračná fotografia: pixabay.com

Po tom čo si vydavateľstvo Petit Press založilo prostredníctvom dcérskej spoločnosti NetSuccess projekt Konšpirátori.sk, redakcia SME sa rozhodla bojovať s falošnými správami iným spôsobom.

Každý týždeň sa pokúsi redakcia na webe i v novinách SME zhrnúť čo za klamstvá sa zase v médiách objavili. Články na túto tému budú na SME voľne prístupné a nebudú uzamknuté pod paywall.

„Hoax je nepravdivá správa, ktorej cieľom je zvýhodniť nejakú stranu. Simeon Yates z Liverpoolskej univerzity ich spolu s fake news definuje ako informácie, ktorých cieľom je niekomu pomôcť, zároveň ich nemožno overiť, prípadne sú rovno nesprávne,“ uviedlo SME na webe projektu Hoax.

„Spúšťame v SME nový projekt – a z tohto sa obzvlášť teším. Budeme sa snažiť priebežne sledovať hoaxy a fake news, ktoré sa šíria (nielen) v našom priestore. Písať o nich priebežne aj pravidelne raz za týžden na webe i v novinách zhrnúť, čo za klamstvá sa zase objavili,“ napísal zástupca šéfredaktorky SME Tomáš Prokopčák na sociálnej sieti.

„Budeme to v týchto divných časoch alt-právd a post-faktov potrebovať. A ak máte tip, pokojne mi napíšte, trebárs do správy. Ďakujem,“ doplnil Prokopčák.

Svoje tipy môžete zasielať na adresu hoax@sme.sk.

„Hoaxy a falošné správy pripravujú pôdu pre svet, v ktorom ľudia ochotne zanevrú na demokraciu, vymenia vedu za šarlatánstvo, fakty za mýty a lieky za placebo. Ak ľudia stratia vášeň pre pravdu, ktorá je podložená poznaním a faktami, tak vstúpime do obdobia klamstiev a temnoty,“ napísala šéfredaktorka denníka Beata Balogová vo svojom komentári na SME.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu