SME.sk zavádza pri malom počte vybraných článkov nový  typ moderovanej diskusie. Zverejnené budú len príspevky čitateľov, ktoré  skutočne pomáhajú verejnej debate.

Zďaleka najčastejšími sťažnosťami, ktoré od čitateľov v SME.sk dostávajú, sú  sťažnosti na úroveň diskusií pod článkami. Diskusie na SME prinášajú denne  množstvo zaujímavých informácií a pohľadov, ale tie často zanikajú v spleti  neustále opakovaných názorov a osobných bojov medzi diskutujúcimi.

Po vzore viacerých svetových médií, ako  New York Times či BBC preto v SME.sk zaviedli nový typ diskusie:  moderovanú debatu.

Moderovanú diskusiu spoznáte podľa nápisu nad  diskusiou, keď ju otvoríte:

SME.SK moderovane diskusie

a príspevky čitateľov do takejto diskusie sa nezobrazia okamžite, ale až po  ich prečítaní a schválení moderátormi. Schválené budú len príspevky, ktoré prinášajú nové relevantné  informácie alebo kvalitne vyargumentované názory.

Pre čitateľov by to malo znamenať, že v diskusii nájdu výrazne menej  „hlušiny“ a rýchlo sa dostanú k textom diskutujúcich, ktoré prinášajú najväčšiu  hodnotu.

Tento typ diskusie zatiaľ budú používať len výnimočne, rádovo pri  jednom percente článkov, a najmä v prípadoch, kde sme doteraz diskusiu  vôbec nepovoľovali alebo spätne zakazovali, pretože počet urážlivých príspevkov  či príspevkov inak porušujúcich Kódex diskutujúceho bol v nich priveľký.

Aký typ príspevkov bude vítaný a čo najrýchlejšie schvaľovaný:
• som odborníkom na túto tému a chcem doplniť  chýbajúce informácie k článku alebo nový pohľad
• mám s témou priamu osobnú skúsenosť, ktorá je  relevantná a v tejto debate ešte nezaznela
• mám názor a viem ho podporiť  dôkazmi
• chcem reagovať na príspevky ostatných  diskutujúcich a vecne s nimi polemizovať

Aké typy príspevkov nebudú v moderovanej  diskusii vítané:
• nečítal som článok, ale už dávno mám jasný  názor
• chcem sa vyjadriť k inej téme, ktorá s touto  vzdialene súvisí
• chcem napísať svoj názor na iných  diskutujúcich
• chcem pochváliť autora alebo redakciu alebo  im vynadať (prosím, napíšte  nám do redakcie alebo priamo autorovi)
• …a, samozrejme, nikdy nebudú schválené  príspevky akýmkoľvek spôsobom útočiace na iných diskutujúcich alebo iným  spôsobom porušujúce kódex diskutujúceho

Zdroj: SME