ilustračná foto, zdroj logo: Petit Press, zdroj foto: pixabay.com, foto koláž: MediaWatch.Dog

Po niekoľkoročných prípravách vydavateľstvo Petit Press spúšťa projekt Ženy vo vede, o šikovných vedkyniach v slovenskej vede.

Každý piatok prinesiete SME veľký rozhovor s človekom, ktorý robí zaujímavú prácu,  prezradil na Facebooku Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktorky SME.

logo-zeny-vo-vede-sme-skČosi podobné plánovali v SME robiť už roky, povedal Prokopčák a s nápadom prišiel do redakcie SME práve Tomáš Prokopčák s hosťujúcou autorkou SME Denisou Ballovou.

Projekt Ženy vo vede odštartoval na SME vo štvrtok 22. septembra prvým článkom pod názvom Hydrologička: Kvalitná voda na Slovensku?, v ktorom sa redaktorka sekcie SME Technika a veda Renáta Zelná pozhovárala s hydrologičkou Pavlou Pekárovou zo SAV, ktorá sa venuje aj historickej hydrológii.

Článok je o kvalitne vody na Slovensku, o tom, či budeme mať dostatok vody v budúcnosti a o hrozbách povodní na Slovensku.

Viete predpovedať, či príde povodeň?, pýta sa v rozhovore redaktorka Renáta Zelná hydrologičky: „Na Dunaji je to vcelku jednoduché. Povodeň vzniká už v Nemecku. Vieme, že ak je súčasne na hornom toku Dunaja na Inne a aj na rakúskych prítokoch Dunaja, tak sa vlny spoja. Voda sa nemá kam stratiť a dorazí až do Bratislavy. Máme spracované modely, podľa ktorých vieme predpovedať, za koľko hodín povodňová vlna príde a aký bude jej prietok,“ povedala Pavla Pekárová zo SAV.

Prečítajte si tiež > Denník SME vydal 20. augusta prílohu Veda na Slovensku 

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu