Slovenská národná galéria vám ponúka nevšedný zážitok – výstavu renomovaného amerického divadelného režiséra a inscenátora Roberta Wilsona.

Divadelný režisér, choreograf, video-umelec, dizajnér zvukových a svetelných inštalácií Robert Wilson získal renomé aj vďaka spolupráci s osobnosťami z rôznych umeleckých a kultúrnych sfér.

Návštevníci SNG budú mať jedinečnú príležitosť zažiť diela , ktoré v ich 3D podobe- sprevádzané svetelnou a akustickou stopou nechávajú vyniknúť talent Roberta Wilsona a jeho presah medzi jednotlivými médiami.

 

Výstava je ojedinelá aj svojou technickou inštaláciou, ktorá vyžaduje špecifický odstup medzi jednotlivými dielami. V čase Wilsonovej galerijnej premiéry v Bratislave bude jeho dielo paralelne uvedené v parížskom Louvri.

Výstava predstaví na Slovensku po prvýkrát tvorbu slávneho divadelného režiséra a inscenátora Roberta Wilsona, a to prostredníctvom výberu z jeho putujúcich Voom Portraits.

SNG-Rober_Wilson-Brad_Pitt-videoportrety-obr.1Američan Robert Wilson je umelcom mnohých umení, tvorcom vskutku intermediálnym. A aj keď jeho domovským médiom zostáva divadlo, v poslednom desaťročí sa stále častejšie objavuje aj v iných umeleckých prostrediach: tvorí vlastné inštalácie, vystavuje (a draží) rekvizity svojich divadelných predstavení alebo inscenuje výstavy iných umelcov či módnych domov (výstava Wilson – Armani v pobočkách Guggenheim).

Robert (Bob) Wilson je dnes v podstate mainstreamovým multimediálnym umelcom, umeleckou celebritou prvého rangu, ktorá lieta po svete, stále viac „rozpohybovaná“ medzi divadlom, filmom a galériou.

Kedysi radikálny avantgardista Wilson sa dnes venuje hlavne autorským adaptáciám klasických kusov (v Prahe nedávno inscenoval Janáčkovu Káťu Kabanovovú či Věc Makropulos Karla Čapka, chystá inscenáciu 1914).

 

Wilsonove portréty, vystavované najčastejšie v galériách, vždy v dokonalých aranžmá, sú pozoruhodným príkladom aktualizácie klasického žánru – upgrade-nutím portrétu novými, digitálnymi technológiami. Môžu žiariť v zatemnenej galérii (ako diela „vysokého umenia“), osvetľovať surový mestský priestor (ako reklamné light boxy), dekorovať obývačky alebo sa stať tapetou v ponuke mobilných aplikácií… S touto multifunkčnosťou – ktorej podmienkou je však, prirodzene, dokonalá technologická podpora – Wilson samozrejme počíta.

A o koho portréty vlastne ide? Okrem starej nobility (napríklad princezná Caroline z Monaca) sú to predovšetkým portréty filmových a divadelných celebrít (Brad Pitt-na fotografii, Isabella Rossellini), ale i obrazy krásnych zvierat (dikobraz, puma, snežné sovy)… Tie sú paradoxne možno vznešenejšie ako portréty mediálnych hviezd. Wilsonov extravagantný vizuálny štýl bol vždy nasýtený, plný impulzov, silne štylizovaný, campy, gýčový, svojím spôsobom. A také sú i jeho voom portréty. Ich saturovaná krása čerpá z (tradície) divadla, filmu, hudby i z výtvarného umenia. Pritom je silne digitálna, plne využíva výrazové prostriedky nových médií. Je to krása vysoko rozlíšená (high definiton), ladne spomalená (slow motion) a ideálne nakalibrovaná.

Takúto high-tech výstavu v SNG ešte nemali. Výstavný multimediálny projekt nám priniesla spolupráca Slovenskej národnej galérie s J&T Bankou pod produkčnou a
kreatívnou taktovkou agentúry Pavleye Art and Culture. Ďakujeme im za to! :-)

KDE? Slovenská národná galéria, Esterházyho palác: Nám. Ľ. Štúra 4, Bratislava
KEDY? UT – NE 10.00 – 18.00 | ŠT 12.00 – 20.00

Výstava potrvá od 13. decembra 2013 – do 23. marca 2014. Srdečne vás všetkých pozývame.

Zdroj: SNG