Twitter čelí omnoho väčším výzvam ako väčšina technologických spoločností na svete. Teroristi ISIS, trollovia, roboty, či Donald Trump sú pre sociálnu sieť veľkou komplikáciou.

Del Harvey, riaditeľka pre dôveru a bezpečnosť sociálnej siete Twitter vedie efektívnu, masívnu a nekonečnú vojnu medzi cenzormi spoločnosti a légiou ruských robotov, sexuálnych obťažovateľov, neonacistov a tureckých hackerov, ktorí chvíľami zdanlivo prekonávajú platformu.

Za posledné desaťročie bola Del Harvey v popredí tejto bitky a získala si vernosť zamestnancov spoločnosti Twitter, ktorí rešpektujú jej hlboké inštitucionálne poznatky.

Ale postupom času ako sociálna sieť Twitter rástla do súčasnej veľkej podoby, mnohí zasvätenci spoločnosti prišli k frustrujúcemu záveru, že svoje vedúce postavenie v tejto vojne Del Harvey začína strácať. Informácie zverejnil vanityfair.com.

Každý deň Del Harvey a jej tím vyšetrujú množstvo tweetov, ktoré boli označené ako spam alebo zneužitie s tým, že sa musia rýchlo rozhodnúť či má byť činnosť daného používateľa pozastavená alebo zakázaná.

V roku 2013 napríklad Twitter pridala na sociálnu platformu funkciu „hlásiť zneužitie“, krátko potom ako Caroline Criado-Perez nahlásila, že dostala 50 hrozieb znásilnenia za jednu hodinu.

Caroline Criado-Perez dostala tieto hrozby v súvislosti s kampaňou, ktorou chcela docieliť, aby bola Jane Austen zobrazená na britskej mene. Napriek snahe Twitteru zneužívanie pokračovalo.

Od roku 2016, ale kontroverznosti na platforme Twitter pravidelne narastajú. Napríklad, kandidát na prezidentský úrad Donald Trump využil platformu ako megafón, aby zosilnil útoky na prisťahovalcov, ženy a moslimov, a pridal silný nový politický rozmer prílivovej vlne obťažovania.

V ten istý rok vytvorila spoločnosť Twitter radu pre bezpečnosť a dôveru „Trust Safety Council“, ktorá sa skladá z výskumných pracovníkov, technológov a bezpečnostných skupín.

Ich úlohou je pomáhať zvažovať otázky týkajúce sa slobody prejavu na platforme. A hoci Twitter urobil pokrok pri odstraňovaní islamského extrémistického obsahu, v rámci čoho pozastavil činnosť množstvu účtov spojených s ISIS, ostatné skupiny prejavujúce nenávisť sa na platforme rozrástli.

Tento problém zostáva problémom pre spoločnosť aj naďalej, najmä keď Donald Trump, najpopulárnejší fanúšik platformy, zdieľa rasistický obsah ideologickej skupiny „White supremacy“ alebo protimoslimské filmy.

Na jeseň minulého roka spoločnosť Twitter opäť aktualizovala svoj prístup a uvoľnila nový súbor pravidiel a objasnila politiky zamerané na to, aby sa Twitter stal „agresívnejší“ v prevencii proti obťažovaniu na svojej platforme.

Vo vyhlásení hovorca pre Twitter zdôraznil, že bezpečnosť zostáva najvyššou prioritou. „Tak ako sa vyvíja násilné správanie a on-line zneužívanie, musí sa vyvíjať aj naše úsilie bojovať proti tomuto správaniu: naša práca v tomto smere sa nikdy neskončí. To znamená, že dosahujeme zmysluplný pokrok smerom k zníženiu takéhoto obsahu na našej platforme,“ uviedol vo vyhlásení pre vanityfair.com, hovorca spoločnosti Twitter.

No tak ako sa vyvíja úsilie Twitteru v oblasti bezpečnosti, vyvíjajú sa aj názory na prácu Del Harvey. Mnoho ľudí blízkych k spoločnosti Twitter sa zaoberá otázkou či by nemal Twitter pristúpiť k celkom novej stratégii, aby vyriešil problémy, ktoré doposiaľ nikdy neriešil.

„Del Harvey príliš komplikuje veci. Veci, ktoré by mali byť ľahko dosiahnuteľné, sa omotali okolo osi. A vidno to v tom, ako sa s niektorými z týchto vecí verejne manipuluje. Je ťažké pochopiť, ako sa prijímajú rozhodnutia a prečo sa niektoré rozhodnutia robia jeden deň verzus druhý deň,“ uviedol bývalý manažér služby Twitter.

Súčasťou problému, s ktorým súhlasia aj znalci je, že Twitter nikdy nestanovil jasné usmernenia v tom, aký spôsob vyjadrovania alebo správania bude mať niekoho zakázaný. V prípade protimoslimských videí, ktoré Trump zdieľa, Twitter ponúkol sériu vysvetlení.

„Môže nastať ojedinelý prípad, keď dovolíme, aby kontroverzný obsah alebo správanie, ktoré by inak mohli porušovať naše pravidlá, zostali v našej službe, pretože veríme, že existuje legitímny verejný záujem o jej dostupnosť,“ uviedli pre vanityfair.com v období, keď sa objavil problém so zdieľaním protimoslimských videí zo strany Donalda Trumpa.

Takmer o tri týždne neskôr Twitter zablokoval účet, ktorý Trump zdieľal, čím Trumpove zdieľania znefunkčnil.

Tím Del Harvey robí mnoho dokázateľných pochybení. Napríklad, keď dovolil človeku z hnutia „White supremacy“ Richardovi Spencerovi zachovať si účet, ale zablokovali účet republikánskej kongresmanky, keď publikovala reklamnú kampaň popisujúcu potraty. A kontroverzností je v tomto smere omnoho viac.

Problémy spoločnosti Twitter v oblasti ochrany a bezpečia pretrvávajú už od jej počiatku a súvisia s problémami týkajúcimi sa samotného riadenia spoločnosti.

Hoci niektorí poprední experti v spoločnosti Twitter predpokladali problémy s trollmi, Twitter nevyvinul dostatočne prepracovaný produkt na automatické riešenie robotov, spamov alebo zneužívania.

Obhajcovia Del Harvey pre vanityfair.com povedali, že má inštitucionálne poznatky na riešenie problému zneužívania, ale nemá dostatočné zdroje, čo je pravdepodobne neprekonateľná prekážka.

„Ak ste firma amatérskych technológií, kde sa všetko deje ako v zámerne zložitom strojovom systéme Rube Goldberga, v niektorých prípadoch sú najlepší ľudia, ktorých si držíte okolo seba, tí jediní, ktorí rozumejú tomu, ako stroje Rube Goldberga pracujú,“ pre vanityfair.com povedala Danielle Citron, partnerka pre dôveru a bezpečnosť pre spoločnosť Twitter a profesorka na Právnickej fakulte University of Maryland Francis King Carey School of Law a zdôraznila, že ak tím Del Harvey niekedy rieši zneužitie na platforme pomalšie, je to len preto, že veľmi dbá na to, aby sa každý prípad vyriešil správne.

Lenže pri súčasnom raste sociálnej siete, je dôležité, aby túto otázku sociálna sieť brala vážnejšie. Podľa jedného z bývalých zamestnancov spoločnosti Twitter, s ktorým sa rozprával vanityfair.com je na mieste položiť si otázku, či nie je nutné do boja proti nežiaducemu obsahu na sociálnej sieti Twitter zapojiť aj niekoho iného, keďže tím Del Harvey na túto úlohu evidentne nestačí.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu