Brandless je nová spoločnosť so San Franciska v USA, ktorá priniesla poriadny rozruch v oblasti e-commerce – elektronickom obchodovaní. Spoločnosť dúfa, že úplne naruší fungovanie CPG priemyslu, vrátane Amazonu.

Spotrebiteľsky balené tovary (CPG – Consumer packaged goods) sú druh tovaru, ktorý spotrebiteľ používa denne.

Ide o tovar ako potraviny, nápoje, oblečenie, tabak, výrobky pre domácnosť a iné. Odvetvie CPG je jedným z najväčších v Severnej Amerike a jeho hodnota je približne 2 bilióny dolárov.
CPG predstavuje trh, ktorý má vždy zákazníkov, je vysoko konkurenčný vďaka dostatočnému zásobeniu trhu s výrobkami a nízkym nákladom na zmenu spotrebiteľov.

Novú spoločnosť Brandless a jej marketingové trendy vo svojom článku rozoberá forbes.com a tiež qz.com

Na začiatok začala nová spoločnosť na americkom trhu predávať celý rad značkových potravín a tovarov pre domácnosť, ktoré im dodávajú výhradný partnerský výrobcovia a všetky majú cenu 3 doláre.

logo Brandless

Je to brilantný koncept, ktorý odráža tri rôzne marketingové trendy: ľudia odmietajú marketing, ľudia nemajú čas nakupovať a menej možností znamená lepšiu voľbu.

Spoločnosť Brandless sľubuje, že bude udržiavať nízke ceny ponúkaného tovaru tým, že odstráni BrandTax. BrandTax je definovaný ako „skryté náklady, ktoré spotrebiteľ zaplatí za národnú značku“.

Jednoduchý biely nápis (ktorý je od Novembra 2016 ochrannou známkou) bol navrhnutý tímom produktových a marketingových expertov a vedcov z oblasti potravín, čo spoluzakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Brandless Tina Sharkey nazýva „white box council”.

Ide o to, že výrobky označené týmto ochranným nápisom by mali mať vyššiu kvalitu ako tie bez nej, čo ale nie je preukázateľné. Brandless na svojej stránke  píše, že podľa ich odhadu u konkurencie platia zákazníci za rovnako kvalitné výrobky v priemere až o 40% viac ako u Brandless.

Tina Sharkey spolu so svojim spoluzakladateľom Idom Leffler položili základy spoločnosti Brandless pred tromi rokmi. Tina Sharkey sa o novej spoločnosti vyjadruje veľmi pozitívne.

„Našou snahou je pomôcť ľuďom žiť životy, ktoré chcú žiť,“ zverejnil vyjadrenie Tiny Sharkey qz.com.
Jednou z hodnôt spoločnosti Brandless je „demokratizácia kvality“, čo znamená, že každý si zaslúži niečo lepšie a to lepšie by nemalo byť drahšie.

Cena v hodnote 3 doláre je navrhnutá tak, aby sa človek cítil uvoľnenejšie, keď nakupuje na brandless.com. Brandless chce pomôcť ľuďom žiť omnoho intenzívnejšie, bez menšieho zamerania sa na značky, chce im pomôcť rozprávať svoje vlastné príbehy a obmedziť falošné tvrdenia, ktoré zákazníkom podsúva Madison Avenue.

Medzitým píše Brandless svoj vlastný príbeh, ktorý sa týka kvality a ceny. Napríklad cena najlacnejšieho olivového oleja predávaného v USA on-line je 7,99 dolárov za 16,9 oz (oz je jednotka miery a váhy používaná v USA, 1 oz čiže unca je 0,0295735295625 litra), 1 unca tohto extra panenského olivového oleja stojí 0,47 centov.

Extra panenský olivový olej predávaný na brandless.com, ktorý by mal mať rovnakú kvalitu ako vyššie spomenutý, je v prepočte na 1 uncu až o 25% lacnejší.

Zdá sa, že obchod a zmýšľanie predajcov, teda minimálne tohto jedného, sa posúva smerom k zákazníkom a zrejme sa riadi niečím takým ako „radšej predám viac za nižšiu cenu (a v konečnom dôsledku zarobím viac) ako predám menej za vyššiu cenu (a v konečnom dôsledku zarobím menej).

Čo sa týka kvality a cien, najmä pre Slovensko, je táto téma veľmi citlivá, keďže momentálne sa rieši obrovská nespravodlivosť v rámci nielen našej krajiny, keď sú na náš trh dodávané produkty svetových značiek za dokonca vyššie ceny ako sú tieto produkty predávané v rozvinutých zahraničných krajinách a v preukázateľne nižšej kvalite.

Takéhoto predajca by sme veru privítali aj na Slovensku.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu