Generálny prokurátor v Massachusetts v sobotu uviedol, že kancelária začala vyšetrovanie po tom, čo spoločnosť Cambridge Analytica získala súkromné informácie od viac ako 50-miliónov používateľov sociálnej siete Facebook.

Tieto súkromné informácie boli údajne použité pri vývoji techník na podporu predvolebnej kampane prezidenta Donalda Trumpa v roku 2016. Informáciu zverejnila agentúra Reuters.

Ako informoval The Guardian minulý týždeň, hneď na to ako Úrad na ochranu osobných údajov (ICO) dostal povolenie, začala polícia s kontrolou centrály spoločnosti Cambridge Analytica v londýnskom West End.

Prehľadávanie priestorov sa začalo v piatok 23. marca 2018 vo večerných hodinách a ukončené bolo v sobotu 24. marca 2018 v skorých ranných hodinách. Do prehliadky bolo zapojených 18 policajných dôstojníkov.

„Teraz potrebujeme posúdiť a zvážiť dôkazy predtým, ako rozhodneme o ďalších krokoch a vyvodíme akékoľvek závery,“ povedal hovorca Úradu na ochranu osobných údajov (ICO) vo vyhlásení pre The Guardian.

Sudca vydal príkaz na prehliadku priestorov Cambridge Analytica v piatok večer, teda štyri dni potom ako komisárka pre informácie Elizabeth Denham, prvýkrát oznámila plány na kontrolu spoločnosti Cambridge Analytica.

Cieľom komisárky Elizabeth Denham bolo dostať sa k záznamom spoločnosti, ktorá momentálne čelí obvineniam, že by mala ilegálne získavať informácie miliónov používateľov Facebooku a používať ich na profilovanie a zacielenie voličov počas politických kampaní.

„Toto je len jedna časť širšieho vyšetrovania týkajúceho sa používania osobných údajov a analýzy na politické účely,“ uviedol pre The Guardian hovorca Úradu na ochranu osobných údajov (ICO).

Vyšetrovanie je zamerané na to akým spôsobom spoločnosť Cambridge Analytica, jej materská spoločnosť SCL a Aleksandr Kogan, ktorý vyvinul aplikáciu používanú na zhromažďovanie údajov, zbierali a využívali osobné údaje obrovského množstva používateľov internetu.

Kauza, ktorá narastá do veľkých rozmerov, vzbudzuje podozrenia, že tieto údaje mohli byť použité na ovplyvnenie výsledkov prezidentskej kampane USA, ktoré vyhral Donald Trump a tiež na ovplyvnenie výsledkov referenda EÚ.

Policajní dôstojníci mali v spoločnosti Cambridge Analytica hľadať korešpondenciu a komunikáciu medzi spoločnosťou SCL a spoločnosťou Global Science Research (GSR), ako aj údaje získané z Facebooku prostredníctvom aplikácie, ktorú vyvinul Kogan.

Výkonný generálny riaditeľ spoločnosti Cambridge Analytica, Alexander Tayler, ktorý bol na post menovaný po suspendovaní Alexandra Nixa, sa ospravedlnil za to, že niektoré údaje zhromažďovala pridružená spoločnosť.

„Je mi ľúto, že v roku 2014 spoločnosť SCL Elections, ktorá je pridruženou spoločnosťou Cambridge Analytica, získala licenciu na údaje spoločnosti Facebook od výskumnej spoločnosti GSR, ktorá na to nedostala súhlas od respondentov. Spoločnosť verila, že údaje boli získané v súlade so zmluvnými podmienkami služby Facebook a zákonmi na ochranu údajov,“ pre The Guardian uviedol Alexander Tyler.

Pod tlakom je momentálne v danej veci aj generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg, ktorý bol vyzvaný členmi britského parlamentu, aby im poskytol dôkazový materiál v súvislosti s touto kauzou.

Minulý týždeň britský tajomník kultúry Matt Hancock naznačil, že britská vláda zvažuje ďalšie posilnenie právomocí komisára pre informácie pri vyšetrovaní zneužitia osobných údajov v súvislosti s kritikou, ktorá sa vzniesla v dôsledku toho, že vydanie povolenia na prehliadku Cambridge Analytica trvalo tak dlho.

Cambridge Analytica, SCL, Kogan a Facebook momentálne odmietajú akékoľvek pochybenia.

Britská verejnosť, ale aj verejnosť či legislatívne zložky v mnohých iných krajinách teraz čakajú na to, aké budú výsledky vyšetrovania, pretože únik alebo neoprávnené využívanie osobných údajov je veľmi vážna vec.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu