Začiatkom decembra 2018 zverejnil britský parlament určitú časť interných e-mailov spoločnosti Facebook. Dokumenty boli spočiatku nedostupné, pretože boli súčasťou prebiehajúceho súdneho sporu proti spoločnosti Facebooka v Kaliforni.

E-maily obsahujú rozhovory vedúcich pracovníkov spoločnosti Facebook o vývojových nástrojoch spoločnosti a praktikách zdieľania údajov pred rozsiahlymi zmenami, ku ktorým Facebook pristúpil začiatkom roka 2015. Informáciu zverejnil Recode.net.

Domnievam sa, že existuje veľký verejný záujem na zverejnení týchto dokumentov. Vyzdvihujú dôležité otázky o tom, ako spoločnosť Facebook zaobchádza s údajmi o používateľoch, o politike spolupráce s vývojármi aplikácií a o tom, ako uplatňuje svoje dominantné postavenie na trhu sociálnych médií,“ uviedol pre Recode.net Damian Collins, predseda Britského výboru.

K zverejneniu e-mailovej komunikácie sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril CEO spoločnosti Mark Zuckerberg.

Zuckerberg vysvetľuje, že zverejnené e-maily sú len jednou stranou príbehu. V roku 2014 pristúpila spoločnosť Facebook k zásadnej zmene, ktorou obmedzila prístup tieňovým aplikáciám k dátam.

Táto zmena spôsobila, že veľa sporných aplikácií, ako napríklad aplikácia kvíz, ktorá predávala údaje spoločnosti Cambridge Analytica už nemohla fungovať na platforme Facebook.

Niektorí vývojári, ktorých skryté aplikácie stratili svoju silu na sociálnej sieti žalovali Facebook. Zuckerberg, ale verí, že jeho spoločnosť tieto súdne spory vyhrá.

Samozrejme, predtým ako Facebook pristúpil k zmenám na platforme, prebiehala v spoločnosti intenzívna diskusia a bolo prezentovaných veľa nápadov.

„Rozumiem, že je veľký záujem o informácie o tom, ako riadime naše systémy. Je to prirodzené vzhľadom k tomu, že je veľký počet ľudí, ktorí využívajú naše služby po celom svete. Je správne, že sme neustále žiadaní, aby sme vysvetlili, čo robíme. Je, ale dôležité, aby pokrytie toho čo robíme, vrátane vysvetlenia týchto interných dokumentov, nespôsobovalo skreslenie našich krokov alebo motívov. Bola to dôležitá zmena na ochranu našej komunity a bola úspešná,“ uviedol vo svojom statuse na sociálnej sieti Mark Zuckerberg.

Podľa Recode.net nie sú zverejnené e-maily nevyhnutne škandalózne. Zverejnená komunikácia ponúka pohľad na to, ako Facebook premýšľa o používateľských dátach a ako bol prístup k týmto údajom základom úspechu a podnikania Facebooku.

Spoločnosť Facebook využila osobné údaje na posilnenie alebo naopak na oslabenie konkurencie. Prístup k osobným informáciám miliárd ľudí postavil Facebook do veľmi silnej pozície. Zverejnené e-maily ukazujú, že spoločnosť využívala prístup k osobným údajom ako vyjednávací prostriedok s potenciálnymi konkurentmi.

Podľa BuzzFeed súčasná situácia rozdeľuje spoločnosť Facebook do troch táborov.

Prvú skupinu tvoria tí, ktorí sú verní Zuckerbergovi a Sheryl Sandbergovej, v druhej skupine sú tí, ktorí vidia súčasné škandály ako dôkaz väčšej straty kontroly nad spoločnosťou a tretia skupina sú tí, ktorí vidia celý príbeh ako príklady zaujatých mediálnych útokov.

Recode.net poukazuje na to, že zverejnená e-mailová komunikácia dokazuje to ako súčasné podniky fungujú.

Nech sa Facebook tvári akokoľvek sociálne, je to spoločnosť, ktorá v prvom rade robí obchody a osobné údaje používateľov sú prostriedok, ktorý k tomu nevyhnutne potrebuje.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu