Na konci mesiaca júl spoločnosť Facebook utrpela stratu 120-miliárd amerických dolárov a internet sa z toho tešil. Spoločnosť utrpela finančné straty aj mnohokrát predtým, no teraz suma činí 20% celkovej hodnoty Facebooku.

Po rôznych škandáloch a obvineniach od politikov, organizácií až cez širokú verejnosť sa nepremožiteľnosť Facebooku oslabuje. Spoločnosť pomaly zisťuje cenu za všetky negatíva, ktoré doposiaľ spôsobila. Informáciu zverejnil The Startup na Medium.com.

Niekoľko mesiacov potom ako sa prevalil škandál s Cambridge Analytica Mark Zuckerberg celému svetu oznámil svoje plány. Zuckerberg uviedol, že plánuje výrazne zvýšiť financie do bezpečnosti a prijať tisíce zamestnancov, ktorí pomôžu riešiť tento problém.

„Nariadil som našim tímom, aby investovali oveľa viac do bezpečnosti, tieto investície musia byť nad všetkými ostatnými investíciami, ktoré realizujeme. Toto bude mať výrazný dopad na napredovanie nášho zisku,“ uviedol Zuckerberg v apríli pred americkým kongresom.

„Chcem ujasniť čo je našou prioritou: chrániť našu komunitu je omnoho dôležitejšie ako maximalizovať náš zisk,“ dodal Zuckerberg vo svojom vyhlásení.

Jeho slová sa, ale vtedy nestretli s pochopením verejnosti. V mnohých reakciách na sociálnej sieti Twitter ľudia Zuckerberga obvinili, že nekoná tak ako hovorí. Lenže 120-miliardova strata potvrdzuje, že Zuckerberg naozaj uprednostnil bezpečnosť pred ziskom.

Finančnú stratu Facebooku nespôsobili ani problémy s Ruskom, Trumpom alebo falošnými správami, ale to, že Zuckerberg dodržal slovo a uprednostnil bezpečnosť nad ziskami.

Mark Zuckerberg urobil mnoho chýb. Niektoré urobil ešte, keď bol takpovediac dieťaťom v tom čo robil, ale niektoré urobil už so všetkou svojou mozgovou vyspelosťou a financiami.

Zuckerberg má prácu, akú nemal žiadny iný človek v histórii sveta. Nikto iný nedokáže ovplyvniť tak priamo a silne tretinu svetovej populácie len kliknutím na tlačidlo. Zuckerberg má v podstate kontrolu nad rôznymi druhmi svetových udalostí.

Tí, ktorí nasledujú Zuckerberga od jeho začiatku vidia, že vyrástol z chlapca na muža, ktorí berie zodpovednosť vážne, čo dokázalo jeho silné vystupovanie pred americkým kongresom.

Zuckerberg urobil zo seba ľahký cieľ a ľahký cieľ bude neustále. Po celý svoju existenciu a ešte aj dlho potom bude terčom hnevu pre ľudí a bude obetným baránkom pre ľudské problémy.

Sociálna sieť má, ale rôzne tváre. Rovnako ako Facebook kŕmil ľudstvo falošnými správami, transformoval aj spôsob šírenia, videnia a počutia skutočných správ a prispel k vytvoreniu globálnej komunity, ktorá je viac informovaná než kedy bola.

Na jednej strane dal ľuďom automatizované roboty, na druhej strane ich spája s dlho stratenými priateľmi. Mark Zuckerberg je nedokonalý, rovnako ako ktokoľvek iný. Učí sa na svojich chybách a dozrieva.

Zuckerberg si uvedomil silu, s akou Facebook disponuje a rozhodol sa ju krotiť. A to aj napriek stratám na zisku.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu