zariadenie Portal a Portal+ (foto: Newsroom Facebook)

Video-komunikačné zariadenia Portal a Portal+ v spojení s umelou inteligenciou má podstatne zmeniť zážitok z videohovorov. Obe zariadenia Portal sú podobné tabletom.

Portal má 10 palcový HD displej s rozlíšením 1280 x 800 a Portal+ je väčší, má 15-palcový Full HD otočný displej 1920 x 1080 a poskytuje ešte väčšiu flexibilitu počas videohovorov. Zážitok z videohovoru má byť cez obe zariadenia omnoho intenzívnejší a hlbší. Informáciu o nových zariadeniach Portal a Portal+ zverejnila spoločnosť na svojom firemnom blogu.

Aj v dôsledku sprísnených pravidiel v otázke ochrany súkromia Facebook zabezpečil zariadenia kontrolnými funkciami. Kameru a mikrofón môžu požívatelia vypnúť iba jediných dotykom. Prístup na zariadenie je možné zabezpečiť štvor- až dvanásť-miestnym kódom.

Facebook neodpočúva, neprezerá ani neuchováva obsah videohovorov na zariadeniach Portal. Videohovory sú šifrované a ich zabezpečenie je tak veľmi vysoké.

Kamera aj zvukové zariadenie používajú umelú inteligenciu, ktorá sa spúšťa lokálne na portáli, teda nie na serveroch Facebook. Fotoaparát nepoužíva rozpoznávanie tváre a neidentifikuje volajúceho. Hlasovú históriu môže používateľ v histórii aktivity na Facebooku kedykoľvek vymazať.

Ani všetky tieto bezpečnostné opatrenia ale nedokážu používateľov presvedčiť o bezpečnosti sociálnej siete. Podľa nbcnews.com, zo štúdie ktorú realizoval inštitút Ponemon Institute začiatkom roka 2018 vyplynulo, že len 28% z 3-tisíc používateľov Facebooku verí, že Facebook berie záväzok ochrany osobných údajov vážne.

Podľa Forbes sú zariadenia Portal konkurenciou pre Amazon Echo Show. Rozdiel je len v tom, že Portal je navrhnutý na videohovory a Amazon Echo Show na nakupovanie. Okrem toho predpokladá, že v krátkom období Facebook nájde spôsob ako v tejto novej službe pracovať s reklamami.

Umelá inteligencia v kombinácii s výkonnou kamerou a zvukovou technológiou Smart Sound umožňujú jednoduchšie a pohodlnejšie telefonovanie. Inteligentná kamera v oboch zariadeniach dokáže automaticky priblížiť volajúceho aj dianie okolo neho a to až do vzdialenosti 1,5 až 3 metre.

Inteligentné zvukové zariadenie minimalizuje šum v pozadí a zvýrazňuje hlas toho, kto telefonuje, dokonca aj keď sa volajúci pohybuje. Hovory cez Messenger je možné uskutočňovať až so siedmimi ľuďmi súčasne a všetci nemusia mať zariadenie Portal.

V zariadeniach Portal sa nachádza hlasové ovládanie hands-free a hlasová asistentka Alexa od Amazonu. Volania môžu byť uskutočňované bez kontaktu s telefónom.

Portal a Portal+ si zatiaľ budú môcť kúpiť iba používatelia v USA, kde bude na trhu dostupný od novembra. Facebook zatiaľ neuviedol kedy a či vôbec budú zariadenia dostupné aj na iných trhoch. Menší z modelov sa bude predávať za 199 dolárov a väčší za 349 dolárov.

Portal from Facebook

Uverejnil používateľ Facebook Piatok 5. október 2018

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu