Ilustračná foto: pixabay.com

Google chce financovať činnosť tisíce malých, stredných a lokálnych vydavateľov spravodajstva po celom svete. Pomoc sa bude odvíjať od veľkosti redakcií a rozsahu oblastí, ktorú ich spravodajstvo pokrýva.

Žiadosti o finančnú podporu je možné podávať len do 29. apríla 2020. Žiadosti bude spoločnosť Google priebežne spracovávať. Je ale možné, že konečný termín podávania žiadostí sa môže ešte zmeniť. Informáciu zverejnila spoločnosť Google na webe News Initiative.

Cieľom fondu je podporiť výrobu originálnej žurnalistiky pre lokálne komunity v súvislosti s pandémiou COVID-19. Zámerom spoločnosti Google je poskytnúť finančné prostriedky čo najrýchlejšie a vytvoriť pre novinárov ľahko dostupnú možnosť pre poskytnutie finančnej podpory.

Spravodajské redakcie musia, ale pre finančnú podporu splniť niekoľko podmienok. Oprávnení žiadatelia musia mať digitálnu podobu a musia byť v prevádzke najmenej 12 mesiacov.

Redakcie musia zamestnávať od 2 do 100 novinárov na plný úväzok. O príspevok môžu požiadať aj organizácie zamestnávajúce viac ako 100 zamestnancov, budú ale posudzované podľa rôznych potrieb, ktoré sú v každej krajine odlišné.

Organizácie musia byť registrované a obsahovo zamerané na spravodajstvo, teda nie na šport, životný štýl alebo podnikanie. Podpora nie je určená pre jednotlivcov ani vládne subjekty.

Podľa informácií Tech Crunch Google.org daruje peniaze aj dvom veľkým organizáciám, ktoré podporujú novinárov.

Celkom 1-milión dolárov dostane International Center for Journalists and the Columbia Journalism School’s Dart Center for Journalism and Trauma.

Finančné prostriedky budú po schválení žiadosti vyplatené v jednej splátke buď v amerických dolároch, alebo eurách. Žiadosti budú posudzovať pracovníci spoločnosti Google, ktorí majú bohaté skúsenosti s digitálnou žurnalistikou a publikovaním.

Pred vyplatením financií musí žiadateľ so spoločnosťou uzatvoriť dohodu o financovaní a zaregistrovať sa ako partner Google.

Iniciatíva Google News podľa Tech Crunch už dávnejšie oznámila, že vynaloží 6,5-milióna dolárov na podporu organizácií, ktoré kontrolujú fakty.

Z týchto finančných prostriedkov budú podporovať aj neziskové organizácie, ktoré pracujú v boji proti dezinformáciám súvisiacim s koronavírusom. Tieto prostriedky už pomohli k vytvoreniu nástroja, ktorý mapuje výskyt prípadov COVID-19.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu