zdroj: Kofola ČeskoSlovensko

Spoločnosť Espresso už viac ako dvadsať rokov prináša na slovenský a český trh nielen špičkovú kávu Café Reserva, ale aj prémiové čaje Dilmah a k tomu zodpovedajúci servis a kultúru.

Zakladatelia spoločnosti, manželia Moravcoví, podpísali so zástupcami Kofoly zmluvu na predaj 100% podielu. Spoločnosť Espresso tak v týchto dňoch prechádza plne pod krídla Skupiny Kofola.

Transakciou získava Espresso marketingovo a distribučne silného majiteľa s citlivým prístupom k svojim značkám. Skupina Kofola vďaka tejto akvizícii rozširuje svoju ponuku pre gastro zákazníkov o ďalšie významné kategórie. Obe zmluvné strany sa dohodli, že cenu transakcie nebudú zverejňovať.

Spoločnosť Espresso ponúka najmä špičkové kávové zmesi Café Reserva s certifikátom Rainforest Alliance. Distribuuje tiež prémiové čaju značky Dilmah, ktoré sú známe predovšetkým pestovaním, zberom, spracovaním a prípravou balení svojich čajov s dôrazom na kvalitu a etické podnikanie.

Okrem týchto dvoch kľúčových značiek spoločnosť Espresso ponúka barmanské sirupy 1883 Maison Routin, prémiové talianske kávovary Faema a špičkový zákaznícky servis. Firma teraz zamestnáva 32 zamestnancov a minulý rok dosiahla tržby vo výške 93 mil. Kč.

„Postavili sme na nohy zdravú firmu so zavedenými značkami,“ povedala Eva Moravcová, jedna zo zakladateľov firmy Espresso. Ivo Moravec, jej manžel a súčasne druhý zo zakladateľov, približuje, prečo voľba predaja padla práve na Kofolu: „Café Reserva a čaje Dilmah môžu ďalej zaujímavo rásť len s partnerom, ktorý má silné zázemie v marketingu a distribúcii. Kofole navyše hralo do kariet aj to, že preukazuje rešpekt k svojim značkám a zákazníkom a vie s nimi citlivo pracovať.“

Aktuálna transakcia je potvrdením dlhodobej stratégie Skupiny Kofola rozširovať ponuku a neustále zlepšovať služby pre zákazníkov v gastronómii, aby im uľahčila podnikanie v tomto náročnom odbore. Skupina Kofola preberá podpisom zmluvy kompletne celú firmu vrátane všetkých uvedených značiek, distribučnej siete ako aj zamestnancov.

K najnovšej akvizícii hovorí Jannis Samaras, generálny riaditeľ Skupiny Kofola: „Spoločnosť Espresso je pre nás úžasnou vstupenkou na trh s kávou. Mám radosť, že firma spĺňa všetky dôležité podmienky k tomu, aby sme ju dokázali ďalej rozvíjať. Ide o lokálnu, tradičnú, veľmi dobre založenú firmu, ktorá rozumie tomu, čo robí. Majitelia aj zamestnanci jej za tých dvadsať rokov venovali obrovskú starostlivosť.“

K začleneniu tejto akvizície do existujúcej ponuky Kofoly dodáva: „Vnímame veľké synergie s našim doterajším gastro portfóliom. Zároveň ide o významné rozšírenie našej existujúcej ponuky nealkoholických nápojov a bylinkových čajov. Naším neskromným cieľom je rozvíjať kávou kultúru a poskytovať skvelý servis našim zákazníkom.“

Skupina Kofola je jeden z najvýznamnejších výrobcov nealkoholických nápojov s deviatimi výrobnými závodmi na piatich európskych trhoch, celkovo skupina Kofola zamestnáva viac ako 1 800 ľudí (bez ruského podniku).

Do produktového portfólia spoločnosti Kofola v ČeskoSlovensku patrí tradičný kolový nápoj s originálnou receptúrou Kofola, pramenitá voda Rajec, rad sirupov Jupí, hroznový nápoj Vinea, detské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex a ďalšie tradičné československé značky Chito, Top Topic a Citro Cola.

V licencii vyrába a distribuuje nápoje Royal Crown Cola a Orangina. Spoločnosť Kofola je výhradným distribútorom značiek Evian a Badoit pre Českú a Slovenskú republiku a tradičné minerálne vody z liečivého zdroja Vincentka pre české maloobchody a gastronómiu. Od začiatku roku 2015 Kofola exkluzívne distribuuje v Českej republike a na Slovensku produkty spoločnosti Rauch.

Do skupiny Kofola patrí aj sieť UGO, ktorá v oboch krajinách prevádzkuje 82 UGO Fresbarov a Šalatérií. V roku 2017 spoločnosť kúpila poľského výrobcu ovocných a bylinných produktov Premium Rosa.

Najnovšími akvizíciami sú spoločnosť LEROS, tradičný český výrobca zmesí z liečivých rastlín, a slovenská minerálna voda Kláštorná. V roku 2015 sa členom skupiny stala slovinská spoločnosť Radenska.

Portfólio tradičných značiek minerálnych vôd Radenska, ovocných nápojov Ora a Oaza bolo od roku 2016 doplnené o obľúbené chorvátske značky nápojov Nara, Inka a Vock.

Od roku 2016 sa Radenska stala výrobcom a distribútorom nápojov Pepsi, Mirinda a 7Up na chorvátskom trhu. V roku 2016 skupina Kofola kúpila chorvátskeho výrobcu minerálnych vôd Studenac.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu