Od 1. februára sa na vlnách rádia Klasika rozvysiela Rádio Pyramída. Vznikne na počesť 90. výročia od začiatku vysielania Slovenského rozhlasu. Vysielať bude digitálne a poslucháči si ho môžu „naladiť“ na svojich tabletoch, mobiloch, PC, alebo cez satelit (UPC, Skylink). Správu som aktualizoval o krátke video v ktorom Luboš Machaj, dramaturg rádia Pyramída opisuje vznik Slovenského rozhlasu.

„Od 1. februára začne na vlnách Rádia KLASIKA vysielať nové Rádio PYRAMÍDA. Táto programová služba vznikla pri príležitosti 90. výročia začiatku vysielania Slovenského rozhlasu a poskytne to najlepšie z nášho bohatého archívu. Rádio PYRAMÍDA bude vysielať 1 rok,“ uviedla RTVS na svojej webovej stránke.

Vysielaciu štruktúru budú tvoriť 5 hodinové bloky zostavené redaktormi z archívu Slovenského rozhlasu. Redaktor Marián Grebáč sa bude vo svojom bloku venovať publicistike, ale vo svojom ďalšom bloku aj literatúre a dráme, Melánia Puškášová klasickej hudbe, Tamara Chlebová humoru, Marián Minárik žánrom folklór, folk, jazz a pop.

„Je známe, že rozhlas v slovenskom jazyku vznikol najprv v Bratislave v polovici roku 1926. Predtým začal vysielať rozhlas v Prahe v roku 1923, aj keď neboli hneď k dispozícii vysielacie stanice konštruované špeciálne pre rozhlas. Najprv dňa 21. februára 1924 začala vysielať v Prahe rozhlasová stanica o výkone 800 wattov, dodaná francúzskou firmou Société Française Radioéléctrique (skratka S. F. R.) a inštalovaná v Strašnicích. Stavba vysielacích rádiových staníc spadala do rezortu Ministerstva pôšt a telegrafov. Je treba si uvedomiť, že v rokoch 1924 až 1925 začali najprv niektoré veľké zahraničné firmy vyvíjať a stavať vysielacie rozhlasové stanice. V Československej republike takáto výroba neexistovala. Vtedajšie ministerstvo malo však záujem pokryť rozhlasom predovšetkým Prahu a stred Čiech. O rozhlas sa však hlásilo Brno aj Bratislava. V Brne sa zatiaľ vysielalo nevyhovujúcou nemeckou stanicou firmy Huth, Bratislava a s ňou celé Slovensko nemalo žiadnu vysielaciu rozhlasovú stanicu, i keď záujem o rozhlas aj na Slovensku bol veľký. Tím väčší, že tam prenikal už rozhlas viedenský a budapeštiansky,“ povedal Jaroslav Stránský.

Prečítajte si úžasný historický exkurz Jaroslava Stránskeho v ktorom si zaspomínal na vznik Slovenského rozhlasu > tu

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu