Ilustračná fotografia: pixabay.com 

Internet prináša mnoho výhod, vylepšení a nástrojov pre nás všetkých. Prináša však nové výzvy nielen pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré sú súčasťou virtuálneho sveta prakticky už od svojho narodenia.

V odvrátenej tvári virtuálneho sveta číhajú okrem iného napr. nástrahy vo forme novodobej kyberkriminality. Rovnako ako v reálnom svete, aj v tom virtuálnom je potrebné nástrahy odhaľovať, popisovať a aktívne eliminovať.

Iniciatívne preto spoločnosť SK-NIC podporila vytvorenie portálu stalosato.sk v gescii organizácie IPčko – internetová poradňa pre mladých, ktorý aktívne priamo nadväzuje na film V sieti práve premietaný v slovenských kinách.

Snímka poukazuje na dlhodobo tabuizovanú tému zneužívania detí cez internet, pričom prináša prehľad rôznych praktík agresorov číhajúcich na sociálnych sieťach. Divákom približuje pojem grooming – vzbudzovanie dôvery u dieťaťa vo virtuálnom priestore s cieľom sexuálneho kontaktu.

Je to veľmi zaujímavý a pomerne desivý pohľad na súčasnú realitu, a to, čo zdanlivá anonymita internetu vyvoláva v ľuďoch.

Táto téma na Slovensku nemala doteraz prakticky žiadne riešenie či aspoň relevantné zastrešenie, to sa však teraz zmenilo – obete budú môcť prostredníctvom portálu stalosato.sk okamžite požiadať o pomoc.

Táto internetová poradňa je anonymná, vďaka čomu môžu požiadať o pomoc aj obete, ktoré o svojom probléme nechcú hovoriť so svojimi blízkymi, rodičmi, kamarátmi či s políciou.

Špecialisti z oblasti psychológie sú pripravení podať pomocnú ruku každý deň či už prostredníctvom online chatu, e-mailu alebo telefonicky. Portál Stalo sa TO je aj priamo odkazovaný vo filme V sieti.

„Filmy s tematikou akú má film V sieti považujem za mimoriadne aktuálne. Preto sme v minulosti podporili aj film Kto je ďalší?, ktorý približoval problematiku kyberšikany. Je smutné, že vzdelávacie inštitúcie na Slovensku v tejto veci nerobia prakticky vôbec nič. No iba poukazovať na nástrahy internetu nestačí. Je nevyhnutné šíriť aj informácie o tom ako predísť takýmto závažným problémom, resp. ako sa s nimi vysporiadať v prípade, ak nastanú,“ uviedol Peter Bíro, riaditeľ spoločnosti SK-NIC, a.s.

Práve takéto návody nájdu deti, rodičia, ale aj odborníci na stránke stalosato.sk, ako aj informácie o témach ako grooming či násilie a vydieranie detí a mladých ľudí na internete. Heslo portálu je „Nikto v tom nemusí byť osamote. Pomoc existuje!“

S filmom V sieti je spojená silná osveta, do ktorej sa zapojila aj spoločnosť SK-NIC. V spolupráci s organizáciou IPčko a jej linkou pomoci stalosato.sk chce prispieť k poukázaniu na tento celospoločenský problém.

Vyzývame vás – nezostaňte chladní – ak poznáte obete internetových predátorov, informačné letáky pre nich môžete nájsť > tu. https://www.stalosato.sk/pre-odbornikov/plagaty/ Ak ste sa s obťažovaním či kyberšikanou cez internet stretli osobne a neviete kam sa obrátiť, obráťte sa priamo na internetovú linku pomoci IPčka. https://ipcko.sk/
(ts)

O SKUPINE CentralNic GROUP PLC

CentralNic (LSE: CNIC), so sídlom v Londýne, je verejne obchodovaná spoločnosť kótovaná na trhu AIM pre rýchlo rastúce firmy na Londýnskej burze cenných papierov. Zdrojom výnosov spoločnosti je predaj mien internetových domén po celom svete prostredníctvom vlastnej technologickej platformy. CentralNic pôsobí celosvetovo a má klientov vo viac než 200 krajinách sveta. Okrem toho, že je jedným z najväčších dodávateľov softvéru, distribúcie, marketingu, poradenstva pri tvorbe legislatívy, účtovných riešení a ďalších služieb pre správcov národných domén najvyššej úrovne, CentralNic je tiež exkluzívnym správcom viac než 60-tich nových domén najvyššej úrovne (ktoré sú novými alternatívami k doménam ako .com alebo .net). Tieto nové domény zahŕňajú aj .xyz, .site, .online, .website, .space, a .tech, ktoré patria medzi dvadsať najčastejšie využívaných nových domén najvyššej úrovne. Vďaka tomu si CentralNic získal pozíciu vedúceho globálneho správcu, ktorý spravuje viac než päť miliónov týchto domén. Prostredníctvom svojho korporátneho programu poskytuje CentralNic domény, súvisiaci softvér a služby priamo veľkým korporáciám a vládam.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu