foto: Apple

Technologickí giganti Apple a Google oznámili verejnosti, že spoločne pracujú na inteligentnom riešení, ktoré bude dostupné pre operačné systémy Android aj iOS.

Systém bude využívať technológiu Bluetooth. V podstate ide o sledovanie pohybu ľudí. Úrady verejného zdravotníctva považujú sledovanie pohybu ľudí za cenný nástroj v boji proti Covid-19. Informáciu zverejnila spoločnosť Apple na svojom firemnom blogu.

Podľa Ars Technica cez Bluetooth Low Energy bude prebiehať sledovanie fyzických kontaktov používateľov telefónov.

Ak bude používateľ neskôr pozitívne otestovaný na COVID-19, môže sa rozhodnúť vložiť túto informáciu o sebe do aplikácie schválenej zdravotníckym oddelením.

Aplikácia následne kontaktuje všetkých ostatných používateľov telefónov zapojených do systému, ktorí sa v nedávnej dobe ocitli v blízkosti do šiestich metrov s nakazeným.

Keďže ochorenie Covid-19 je mimoriadne infekčné a šíri sa obrovskou rýchlosťou sledovanie ľudí pomocou tradičných metód je málo účinné.

Vedci navrhli používanie mobilných zariadení pretože sú takmer všadeprítomné. Okrem toho sú presnejšie ako spomienky nakazeného a môžu sledovať takmer neobmedzený počet kontaktov, s ktorými prišiel infikovaný do kontaktu.

V máji obe spoločnosti uvedú API, ktoré umožní spoluprácu medzi zariadeniami Android a iOS pomocou aplikácií úradov verejného zdravotníctva. Tieto oficiálne aplikácie budú pre používateľov k dispozícii na stiahnutie prostredníctvom príslušných obchodov s aplikáciami.

V nadchádzajúcich mesiacoch sa budú Apple a Google usilovať o to, aby vytvorili širšiu platformu na sledovanie kontaktov založenú na technológii Bluetooth tým, že túto funkciu zabudujú do základných platforiem. Toto riešenie bude mať oveľa širší dosah ako API.

Súkromie, transparentnosť a udelenie súhlasu zostávajú pre obe spoločnosti aj naďalej najvyššou prioritou. „Otvorene zverejníme informácie o našej práci, aby ju mohli analyzovať aj ostatní. Každý z nás v spoločnostiach Apple a Google verí, že nikdy nebol dôležitejší moment na spoluprácu pri riešení jedného z najnaliehavejších problémov na svete. Úzkou spoluprácou medzi oboma spoločnosťami a spoluprácou s vývojármi, vládami a poskytovateľmi verejného zdravotníctva dúfame, že využijeme technologickú silu a pomôžeme krajinám na celom svete spomaliť šírenie COVID-19 a urýchliť návrat do každodenného života.“ informuje na svojom firemnom blogu spoločnosť Apple.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu