Zuzana Petková a Martin Daňo počas spoločného rozhovoru (repro foto: YouTube kanál M. Daňa)

Medzi osobné údaje nepatria, podľa nášho názoru údaje, akým je dátum narodenia, alebo adresa trvalého bydliska, i napriek tomu podal advokát JUDr. Tomáš Kamenec, ktorý zastupuje bývalú investigatívnu novinárku Zuzanu Petkovú, trestné oznámenie na novinára portálu Ginn.press Martina Daňa. Článok sme aktualizovali o vyjadrenie Martina Daňa.

Oznámeniu predchádzali viaceré spory a žaloba voči Martinovi Daňovi, ktorý zverejnil difamačné videá v ktorých Zuzanu Petkovú nazýval korupčníčkou, či Čakybabou (Chucky baby), pre podobnosť jej výzoru s filmovou postavou z hororu. Svoj vzhľad v minulosti pritom opísala sama Petková v satirickom propagačnom videu zverejnenom priamo Nadáciou Zastavme korupciu, kde Petková pôsobí ako riaditeľka. > Pozri

„Ako bývalá novinárka som vždy bojovala za slobodu slova a som za každú diskusiu aj vecnú kritiku. Videá pána Daňa, ktorými napádal mňa, ale aj ďalších novinárov ako Moniku Todovú, Xeniu Makarovú, Mareka Vagoviča, Adama Valčeka či Janku Krescanko Dibákovú však s kritickou reflexiou nemajú nič spoločné,“ uviedla vtedy pre Mediahub.sk Zuzana Petková. > Čítaj viac 

I napriek tomu, že Petková na súdoch uspela, Martin Daňo predmetné videá nestiahol a čelí za to exekúcii. Petková ale reaguje doslova šikanou, kedy na Daňa podáva oznámenia za vcelku malicherné veci a zahlcuje zbytočne Policajný zbor takýmito podaniami, kedy by sa mohli venovať iným dôležitejším veciam.

Martin Daňo dnes na sociálnej sieti zverejnil status stránky Ginn.press, ktorý obsahuje kópiu zápisnice z výsluchu, ktorému sa Daňo podrobil na polícii v utorok 13. apríla 2021. „Novinár Martin Daňo zverejnil žalobu alebo rozhodnutie súdu, kde ho žalovala a tieto dokumenty obsahovali vyššie uvedené údaje. Petková zverejnenie jej údajov pokladala za trestný čin – no asi len u Daňa – lebo keď sa jej telefón, či adresa nachádza v iných verejne dostupných registroch- tam je to neprekáža. A priznala to aj vo výsluchu – Daňo je tak oficiálne jediný subjekt v jej histórii, kde zmazanie údajov žiadala – ba dokonca trvala na jeho uväznení…,“ uvádza v statuse redakcia Ginn.press.

„A čerešnička na torte?! Petková dlží zdravotnej poisťovne peniaze… Nedávno podpísala zmluvu o splátkach, ktorá je verejná a obsahuje všetky údaje – tie, za ktoré stíha polícia Daňa! Tam výmaz údajov nežiadala? A či by to bolo možné?! Tiež si treba spomenúť, ako Petková písala o Daňovi písali články ako o dlžníkovi – ale keď Petková dĺži sama peniaze – tak o tom nepíše nikto? V Daňovom výsluchu to je ale zaznamenané…,“ uvádza sa ďalej v statuse Ginn.press.

> Kópia zápisnice z výsluchu

„Proti zverejneniu zápisnice nič nemám, smutné je len to, že na to vyberal peniaze a na svojom trestnom konaní sa snaží zarobiť. A zdá sa, že M. Daňo už rozumie, čo sú osobné údaje, lebo ich tentoraz začiernil,“ reagovala pre Mediahub.sk Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu.

Bratislavská adresa v Ružinove, ktorá je uvedená ako trvalé bydlisko Zuzany Petkovej, je uvedená aj vo verejných databázach, v online Kataster portáli, alebo živnostenskom registri. Jej zverejnením preto podľa nášho názoru nie je porušený zákon o ochrane osobných údajov.

Martin Daňo uvádza ako svoju adresu v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice, Borekova ulica 38. Sú teda takmer susedia, ktorí by si mohli veci osobne vydiskutovať a nezaťažovať nimi políciu.

„Podala som trestné oznámenie pre neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi (definuje to zákon, ide o to, ak osoba bez právneho základu zverejní, resp. šíri okrem Vášho mena, čo nie je samo osebe ešte osobný údaj, aj miesto narodenia, bydlisko a v prípade dokumentov na drive M. Daňa to bolo aj číslo mobilu). Web Katasterportal a pod. majú právny základ na šírenie niektorých mojich osobných údajov, p. Daňo nemá žiadny,“ ozrejmila pre Mediahub.sk Zuzana Petková.

„Pánovi Daňovi súd neodkladným opatrením prikázal zmazať videá a FB statusy s hanlivým obsahom a komentármi na moju osobu a Nadáciu. Pán Daňo tak do dnešného dňa neurobil, namiesto toho na google drive zverejnil uznesenia súdu a ďalšie dokumenty s mojimi osobnými údajmi, pritom svoje – adresu začiernil. Keďže pod jeho statusmi o mne sa množia nenávistné komentáre a chodia mi aj do súkromných správ, mala som obavu, že by niekto mohol tieto údaje zneužiť, naviac, keď mám ako novinárka skúsenosť, že tzv. Kočnerove komando sledovala mňa, môj byt aj rodinu,“ doplnila pre Mediahub.sk Zuzana Petková.

„Preto som M. Daňa požiadala, aby moje údaje začiernil rovnako ako svoje. Proti zverejňovaniu samotných uznesení nič nemám, na to má právo. M. Daňo tak neurobil, moje údaje neanonymizoval ako svoje, naopak stále tieto údaje cez google drive šíri a opakovane o tom informoval. Keďže som sa nevedela domôcť ochrany svojich práv iným spôsobom, podala som trestné oznámenie,“ dodala Petková.

Zuzana Petková sa vyjadrila i k dlhu voči zdravotnej poisťovni, i keď s prípadom nijako nesúvisí. „Dlh voči zdravotnej poisťovni mi vznikol za účtovacie obdobie roku 2018. Mala som nižší vymeriavací základ, z ktorého som platila poistné. Pri zúčtovaní mi vo VšZP namiesto obvyklého každoročného preplatku vznikol nedoplatok vo výške asi 1500 eur (ak si to dobre pamätám). Keďže išlo o pomerne vysokú sumu, vzhľadom na príjmy mojej 4 člennej rodiny, časť z nej som zaplatila okamžite a na zvyšok som si dohodla s VšZP splátkový kalendár. Momentálne podľa aplikácie VšZP, ktorú mám v telefóne, je suma nedoplatku ešte 358,19 eur, mesačné splátky sú 119,19 eur a poslednú mám zaplatiť 6. júla. Z účtu mi odchádzajú trvalým príkazom,“ uviedla pre Mediahub.sk Zuzana Petková.

Dlhy Martina Daňa, resp. dlhy firiem, v ktorých je Daňo uvedený ako zástupca, voči daňovému úradu, sociálnej a zdravotnej poisťovni sa podľa informácií Transparency International Slovensko vyšplhali už na viac ako 800 tisíc eur. > Čítaj viac


Zuzana Petková
je riaditeľkou Nadácie Zastavme korupciu, ktorá bojuje proti korupcii na Slovensku. Predtým pôsobila ako investigatívna reportérka a zástupkyňa šéfredaktora týždenníka Trend. Má bohaté novinárske skúsenosti, pracovala aj v denníkoch Pravda, Hospodárske noviny a SME.

Za svoje články v oblasti investigatívnej žurnalistiky získala trikrát prestížne ocenenie Novinárska cena, ktorú už niekoľko rokov vyhlasuje Nadácia otvorenej spoločnosti. Na poste riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu pôsobí od leta 2018. Je tiež spoluzakladateľkou Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

Martin Daňo je novinár, ktorý vedie investigatívny web GINN.press a informuje verejnosť prevažne o kauzách zo súdnej oblasti. V roku 2019 neúspešne kandidoval na prezidenta SR.

Spolupracoval s kontroverzným občianskym aktivistom Rudolfom Vaským, napríklad na satirickej relácii Takže tak. Svoje videá ešte donedávna publikovali na platformách You Tube a Facebook. Momentálne majú súdny zákaz. (ktorý Vaský obchádza > Čítaj viac)


Aktualizované 15.4.2021:

Vyjadrenie Martina Daňa:

„Vysoko oceňujem skutočnosť, že aktivistka Zuzana Petková súhlasila so zverejnením zápisnice z jej výsluchu. Doteraz sa také dokumenty dostávali na svetlo len pokútnym spôsobom a nezákonne únikmi zo spisov a to aj cez jej známu Moniku Tódovú. Pani Petková a Tódová majú spoločného advokáta Tomáša Kamenca, ktorý na mňa podal žalobu aj za to, že na tlačovke u Fica potom, potom ako mu pani Tódová a Kajtárová kládli otázky – som napísal, že „sú asi „opité“. Je teda očividné, že naďalej uplatňujem zásady transparentnosti a slobody a to všetko v zákonných rámcoch tak, aby sa bránilo presadzovaniu kabinetnej justície a účelovým trestným konaniam a vyvolala sa verejná diskusia o týchto otázkach.

Je mi tiež ľúto, že justíčné orgány musia byť vyťažované vecami produkovanými kanceláriou pána Kamenca a nemôžu sa venovať riadnej činnosti a vyšetrovaniu oveľa vážnejších trestných činov.

Verejnosť tiež privítala, že práve vďaka tomuto trestnému konaniu sa zistilo, že pani Petková je neplatič a je dlžníkom Zdravotnej poisťovne. Chcel by som ju tak aj cestou vášho článku požiadať, aby transparentne zverejnila sumu, za ktorú ju jeden z najžiadanejších a možno aj najdrahších advokátov súčasnosti – pán Tomáš Kamenec zastupuje. Najlepšie, aby zverejnila zmluvu alebo faktúry za zastupovanie. Ak je pravda, že mu nezaplatila vôbec nič – môže ísť z jej strany aj o prijatie nenáležitej výhody.
A tiež tu vystáva otázka – a je to smutné – že keď pani Petková platí advokátovi Kamencovi za zastupovanie v takto flagrantnej veci ako je zverejnenie dátumu jej narodenia alebo mobilného telefónneho čísla (nemal z toho ujmu a tieto údaje sú verejne dostupné na rôznych iných stránkach čomu sa nebráni) – tak potom nech si každý urobí názor, prečo radšej nezaplatí zdravotnej poisťovni dlh, ktorý jej tam za posledné roky vznikol!,“ vyjadril sa pre Mediahub.sk Martin Daňo.

1 komentár

  1. Držím Daňovi palce!
    Nie preto že by som ho mal v láske, dokonca počas pandémie sa mi odcudzil názorovo o 1000%, ale Peťková, Tódová, Kamenec si zvykli, že na súdoch boli skorumpovaní stranícky (Via Iuris, Otvorené súdnictvo https://osf.sk/podporene-projekty/demokracia-a-ludske-prava-kategoria/spolu-za-otvorene-sudnictvo/) sudcovia, ktorí im odklepli čo po nich chceli, nech už to bolo akokoľvek pochybné. Zdá sa, že už narazili na sudkyňu, ktorá im neklepla na prvú.
    Podozrívé je to o to viac, že ku Tódovej doteraz bežne unikali spisy zo súdov, od polície a nik to nerieši, ako je možné, že ona vie informácie skôr ako strany sporu.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu