repro foto: titulka športovej rubriky iDNES.cz

Píše sa september 1999 a internetové spravodajstvo sa ešte len začína formovať. Celá redakcia spravodajského portálu iDNES.cz sa zmestí do kancelárie päť krát desať metrov.

V jednom rade stolov vedľa seba sedia šéfredaktor, redaktorka správ, ekonóm aj redaktor kultúry. Naproti nim práve inštalujú nový stôl, pre redaktora športu … Práve pred dvadsiatimi rokmi, 2. septembra 1999, vznikla športová rubrika iDNES.cz.

„Celoformátový športový web vtedy v českom prostredí prakticky neexistoval, a tak sme svoju konkurenciu videli v špecializovaných serveroch zameraných na jednotlivé športy,“ povedal terajší zástupca šéfredaktorky iDNES.cz Jaroslav Baránek, ktorý bol zakladajúcim členom športovej rubriky.

„Bolo to náročné, ale myslím, že sme tým položili základy úspechu. Za dvadsať rokov sme si pripísali prvenstvo v mnohých disciplínach a dodnes sme zaujímaví pre rôznorodé športové publikum, “ dodal Baránek.

Už po štyroch dňoch existencie rubriky uskutočnil sa vôbec prvý online rozhovor na českom internete – s futbalistom Patrikom Bergerom. Z online rozhovoru sa čoskoro stal obľúbený žáner a do redakcie začali chodiť významné osobnosti nielen športu, ale aj politiky, kultúry, či biznisu.

Webové spracovanie športového spravodajstva čitateľov bavilo a rubrika sa rýchlo rozvíjala. Bol to práve portál iDNES.cz, ktorý v roku 2007 odvysielal prvý rýdzo internetový priamy prenos z domácej futbalovej ligy a ako prvý tiež pravidelne prinášal zostrihy zo zápasov anglickej Premier League.

Vďaka spojeniu redakčného tímu šporťákov denníka MF DNES a online portálu iDNES.cz na jeseň v roku 2012 k rýchlemu internetovému spravodajstvo pribudli v ešte väčšej miere nadčasové publicistickej texty – veľké reportáže, rozhovory, analytické články.

V súčasnosti vychádza v športovej rubrike iDNES.cz každý deň viac ako 50 textov. Najväčší záujem je logicky o tie z futbalu a hokeja, nasledujú tenis, biatlon a cyklistika.

„Kľúčom k úspechu je pravidelné informovanie o všetkých dôležitých pretekoch a zápasoch, a to priamo z ich dejiska. Autentické spravodajstvo čitatelia vždy ocenia, “ povedal vedúci športovej redakcie Ondřej Trunečka.

Dvadsiate výročie zastihlo redakciu uprostred veľkého pracovného nasadenia. Športová sezóna vrcholí a reportéri sú v centre diania. Tenisový špecialista Karel Knap sleduje turnaj US Open, Miroslav Němý posiela reportáže z basketbalových majstrovstiev sveta. Futbaloví experti Jan Palička a Miloslav Novák sa chystajú na kvalifikačné zápasy českej reprezentácie a Tomáš Macek má pred sebou dve reportážne cesty: na cyklistickú Vueltu a na svetový šampionát v atletike.

Už dnes sa redakcia pripravuje na športový vrchol roka 2020, ktorým budú olympijské hry. Početný redakčný tím v Tokiu povedie dlhoročný a rešpektovaný redaktor Tomáš Macek, pre ktorého to bude už štrnásta olympiáda.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu