ŠKODA AUTO predstaví na medzinárodnom autosalóne v Ženeve štúdiu príťažlivého päťdverového kupé ŠKODA VisionC. Trojnásobnú svetovú premiéru absolvuje najpredávanejší modelový rad Octavia. Predstaví sa aj Octavia Scout s pohonom všetkých kolies, Octavia G-TEC na zemný plyn a Octavia Laurin & Klement v maximálnej výbave. ŠKODA uvedie  aj tri športovo ladené verzie Monte Carlo pre modely Yeti, Rapid Spaceback a Citigo. V roku 2013 dodala ŠKODA AUTO zákazníkom na celom svete 920 800 vozidiel, čo predstavuje druhý najlepší ročný odbyt v histórii spoločnosti. Autosalón v Ženeve sa uskutoční od 4. do 16. marca 2014.

Automobilka plánuje plynule nadviazať na úspechy z minulých rokov. Východiskovým bodom a dizajnovým míľnikom aktuálnej modelovej ofenzívy sa stala štúdia ŠKODA VisionD z roku 2011. Jej tvaroslovie sa odráža vo všetkých súčasných automobiloch ŠKODA. Vtedajšiu paletu piatich modelových radov, ŠKODA AUTO postupne nielen omladila, ale tiež rozšírila na aktuálnych sedem.

Pre priaznivcov športovo ladeného dizajnu ŠKODA AUTO do Ženevy privezie hneď tri nové modely Monte Carlo. Prvýkrát tak bude automobilka prezentovať túto dizajnovú líniu v radoch Citigo, Rapid Spaceback a Yeti (na fotografii hore). Spoločne s modelmi Fabia Monte Carlo a Fabia Combi Monte Carlo má táto športovo-dizajnová rodina už päť členov.

ŠKODA Citigo Monte Carlo
ŠKODA Citigo Monte Carlo

Ženevské novinky z radu Monte Carlo zaujmú čiernymi kolesami z ľahkej zliatiny vo veľkostiach 15 “ až 17 „, paketom SunSet s vyšším stupňom tónovania skiel od B stĺpika dozadu a výraznými čiernymi dizajnovými prvkami ako maska ​​chladiča, kryty vonkajších spätných zrkadiel, rovnako ako čiernym prevedením predných svetlometov a hmloviek. Pre modely Yeti Monte Carlo a Rapid Spaceback Monte Carlo je charakteristická tiež čierna strecha. V interiéri nájdeme okrem iného kožený volant s červeným obšitím, čierny interiér a športové sedadlá so špecifickým vzorom látkových poťahov.

Dynamické modely Monte Carlo odkazujú na úspechy mladoboleslavského výrobcu v motoristickom športe. Česká automobilka patrí k značkám s najdlhšou športovou tradíciou vôbec. Dosiahla mnohé víťazstvá na medzinárodných pretekárskych tratiach, okrem iného práve v Monte Carlo. Rok 2013 bol jedným z najúspešnejších v športovej histórii značky ŠKODA, korunovaným víťazstvom v majstrovstvách Európy v automobilových súťažiach, v Ázijsko-pacifických majstrovstvách, v majstrovstvách Južnej Ameriky a piatimi ďalšími titulmi v národných majstrovstvách.

Vo svetovej premiére sa v Ženeve predstaví aj nová ŠKODA Octavia G–TEC, prvá sériová Octavia s pohonom na zemný plyn. „ŠKODA pri vývoji vozidiel dôsledne dbá na znižovanie spotreby a emisií,“ hovorí Dr. Frank Welsch, člen predstavenstva ŠKODA AUTO pre oblasť technického vývoja a dizajnu. Nová Octavia G-TEC je dôležitým míľnikom a obohatením ponuky ekologických a súčasne cenovo dostupných modelov značky ŠKODA. ŠKODA Octavia G-TEC vyniká dojazdom až 1 330 km. Motor 1,4 TSI/81 kW je schopný spaľovať dva rôzne druhy paliva – zemný plyn a benzín.

ŠKODA Octavia G–TEC
ŠKODA Octavia G–TEC

Dve nádrže naplnené stlačeným zemným plynom vystačia na vzdialenosť 410 km. Po vyprázdnení plynových nádrží sa prevádzka automaticky prepne na benzín, na ktorý prejde Octavia G-TEC ďalších až 920 km. Vozidlo je štandardne vybavené ekologickým paketom Green tec, ktorý zahŕňa systém Štart-Stop a rekuperáciu brzdnej energie. Spotreba plynu je 5,4 m3 (3,5 kg) na 100 km, čo zodpovedá emisiám iba 97 g CO2 na kilometer. Ekologický pohon na CNG (Compressed Natural Gas – stlačený zemný plyn) je k dispozícii ako pre model Octavia, tak aj pre model Octavia Combi.

Od konca roku 2011 ponúka ŠKODA AUTO variant s pohonom na zemný plyn pre mestský model Citigo. Octavia je tak druhým vozidlom značky určeným pre prevádzku na CNG. Pohon na zemný plyn je pre značku ŠKODA dôležitým pilierom rozsiahlej stratégie trvalo udržateľného rozvoja. Spolu so spomínanými modelmi na CNG tvoria vrchol ponuky ekologických automobilov ŠKODA varianty GreenLine, zamerané na dosiahnutie čo najnižšej spotreby paliva, a tým aj hodnoty emisií CO2 pri zachovaní komfortu, dynamiky a prepravnej kapacity. V súčasnej dobe má mladoboleslavská automobilka v ponuke 97 modelov dosahujúcich emisie CO2 pod 120 g/km, 17 z nich dokonca s hodnotami pod 100 g/km.

V náročnom roku 2013 preukázala ŠKODA AUTO svoju silu. S ôsmimi novými alebo prepracovanými modelmi bol tento rok pre českú automobilku rokom rekordným. Napriek nábehu produktových noviniek dosiahla automobilka s 920 800 dodávkami zákazníkom druhý najlepší predajný výsledok v histórii spoločnosti. Najmä v druhom polroku, teda po nábehu nových modelov do výroby, si ŠKODA podstatne polepšila.

Michael Gold

 

Zdroj:  ŠKODA AUTO Slovensko

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu