V nedeľu 25. mája 2014 sa končí medzinárodný filmový festival v Cannes. Kancelária Creative Europe Desk Slovensko tam pravidelne už od roku 2004 prezentuje podrobnú správu o slovenskom audiovizuálnom priestore.

Tohto roku ju vydala v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ), už po jedenásty raz.

Správa o stave AV SK 2013V roku 2013 vzniklo 22 slovenských a koprodukčných dlhometrážnych filmov pre kiná, čo je najvyšší počet v histórii slovenskej kinematografie.

6 z nich bolo so 100% slovenským podielom a doplnilo ich 8 majoritných a 8 minoritných koprodukcií. V desiatich prípadoch sa jednalo o debuty.

Z 15 hraných filmov hneď začiatkom roku zabodoval druhý film režisérky Miry Fornay, sociálna dráma Môj pes Killer (SK/CZ, 2013) o rasovej neznášanlivosti ale i o hľadaní vlastnej identity a snahe prežiť, ktorá si zo 42. MFF Rotterdam odniesol a ako prvý slovenský film v histórii hlavnú cenu Hivos Tiger a Slovenská filmová a televízna akadémia ju nominovala na Oscara i Európsku filmovú cenu.

Na tomto festivale mal v sekcii Bright Future svetovú premiéru i debut Mátyása Priklera Ďakujem, dobre (SK, 2013) zobrazujúci narušené medziľudské vzťahy v časoch hospodárskej krízy.

Na výrobe 11 dlhometrážnych filmov pre kiná sa podieľala i Slovenská televízia, ktorá je i naďalej najväčším producentom v oblasti dokumentárnej tvorby, či už vlastnej alebo v spolupráci s nezávislými producentmi.

Správa o stave slovenskej audiovízie v roku 2013 obsahuje komplexný prehľad slovenskej audiovízie v uplynulom roku zoradený do 16 kapitol:

Legislatíva, Filmové školstvo, Filmová produkcia, Audiovizuálny fond, Literárny fond, MEDIA, Eurimages, Kinodistribúcia, Videodistribúcia, Kiná, Filmové kluby, Domáce festivaly a prehliadky, Ocenenia slovenských filmov a tvorcov na Slovensku, Ocenenia slovenských filmov a tvorcov v zahraničí, Slovenský filmový ústav a Televízia.

Dopĺňa ju aktuálny adresár kontaktov inštitúcií, spoločností a iných subjektov pôsobiacich v slovenskej audiovízii. Text Správy o stave slovenskej audiovízie v roku 2013 zostavil Miroslav Ulman, editormi sú Vladimír Štric a Rastislav Steranka.

Celú Správu o stave slovenskej audiovízie v roku 2013 si môžete prečítať > TU

 

Zdroj: Slovenský filmový ústav, Creative Europe Desk Slovensko

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu