foto: pixabay.com

Príchod internetu a následná informačná explózia vytvorili pre vydavateľstva príležitosti pre rýchlejšie produkovanie spravodajských príspevkov.

V oblasti médií a zverejňovania správ sa čoraz častejšie hovorí o využití umelej inteligencie. Aj spravodajská agentúra Reuters sa zaujíma o technológiu umelej inteligencie, ktorú je možné využiť na automatizované zverejňovanie správ. Nedávno priniesol TechnologyReview.com informáciu o tom, ako agentúra Reuters takmer úplne automatizovala identifikáciu príspevkov s aktuálnymi správami.

„Xiaomo Liu a kolegovia z Reuters Research and Development a Alibaba tvrdia, že nový systém funguje dobre. V skutočnosti má ale potenciál spôsobiť prevrat v novinárskej činnosti,“ uviedol TechnologyReview.com.

Nový systém dostal meno „Tracer“. Umelá inteligencia používa sociálnu sieť Twitter ako globálny senzor, ktorý zaznamenáva udalosti, ktoré sa dejú.

Následne využíva rôzne druhy výpočtových procesov a strojového učenia, aby vybrala najdôležitejšie udalosti, určila ich témy, vyhodnotila ich prioritu a napísala k nim nadpis a súhrn. Správy sú potom rozmiestnené medzi globálne spravodajstvo spoločnosti.

Prvým krokom v tomto procese je sťahovanie dátového toku sociálnej siete Twitter. Tracer skúma asi 12 miliónov tweetov denne, čo predstavuje 2% z celkového počtu.

Polovica z nich sa odoberá náhodne, druhá polovica je odoberaná zo zoznamu účtov Twitter, ktoré boli vybrané novinármi agentúry Reuters.

V týchto „ručne vybraných“ účtoch sú účty iných spravodajských organizácií, významných spoločností, vplyvných jednotlivcov a podobne.

V ďalšej etape systém určuje, kedy sa udalosť stala. Tracer predpokladá, že udalosť nastala vtedy, keď o nej začne naraz rozprávať niekoľko ľudí. Na nájdenie týchto konverzácii používa algoritmus zoskupovania.

Keďže vygenerované zoskupenia obsahujú všetky informácie, vrátane spamov, inzerátov, bežnej komunikácie a podobne na rad prichádza ďalší krok v podobe klasifikovania a určenia priority udalostí.

Tracer používa na tento účel množstvo algoritmov. Prvý identifikuje tému konverzácie, potom ju porovnáva s databázou tém, ktorú tím Reuters získal z tweetov, ktoré napísalo 31 oficiálnych spravodajských účtov, ako napríklad @CNN, @BBCBreaking a @times alebo agregátor správ ako @BreakingNews.

V tomto štádiu algoritmus určuje aj polohu udalosti s použitím databázy zloženej z kľúčových slov, vytvorených na základe miest a lokalít.

V momente, keď je konverzácia označená ako potenciálne spravodajstvo, nasleduje jej overenie. V tejto fáze systém Tracer vyhľadá zdroj informácie tým, že v konverzácii identifikuje tweet, ktorý spomenul tému ako prvý a následne skontroluje všetky stránky, na ktoré odkazuje.

Potom prekonzultuje databázu, v ktorej sú uvedení všetci známi tvorcovia falošných správ, ako napríklad National Report alebo satirické spravodajské stránky ako The Onion.

Na záver systém napíše nadpis spolu s krátkym súhrnom a následne distribuuje správu v celej organizácii Reuters.

„Tracer dokáže dosiahnuť konkurenčnú presnosť, aktuálnosť a pravdivosť pri detekcii a doručovaní správ,“ uviedol TechnologyReview.com.

Toto tvrdenie dokáže tím vývojárov podložiť aj štatistickými údajmi. Systém spracováva každý deň 12-miliónov tweetov a takmer 80% z nich vyradí na základe zhodnotenia, že ide o komunikačný šum. Zvyšok spadá do približne 6-tisíc zoskupení, ktoré systém kategorizuje ako rôzne typy spravodajských udalostí. Všetky tieto operácie vykonáva 13 serverov s použitím 10-tich rôznych algoritmov.

Reuters vo svojom článku informuje, že porovnal príbehy, ktoré identifikoval systém Reuters Tracer s príbehmi, ktoré sa objavili v spravodajských kanáloch organizácií ako BBC a CNN.

„Výsledky naznačujú, že systém Tracer môže pokryť približne 70% novinových správ s 2% údajov zo služby Twitter,“ povedal Xiaomo Liu a spoluautori systému pre TechnologyReview.com.

Okrem toho je Reuters Tracer naozaj rýchly. Napríklad počas nedávnej streľby v Las Vegas, bol systém schopný zverejniť informáciu 27 minút po tom ako zachytil na Twitteri o udalosti prvú komunikáciu.

Samozrejme, ako takmer všetko, aj pri umelej inteligencii Tracer hrozí riziko zneužitia, napríklad v tom, že určité osoby môžu vytvárať Twitter kanály s cieľom zmiasť systém.
Aj napriek možným nástrahám je umelá inteligencia určite jedným z prvkov budúcnosti online spravodajstva.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu