SME.sk je najnavštevovanejší spravodajský server na Slovensku. Mesačne ho navštívi viac ako 2 milióny čitateľov. Problém s trolmi zaznamenal už v minulosti, ich aktivita sa však vždy zvýši pred voľbami.

„Dnešný brigádnik zo Súmračnej si odmenu z našich daní aspoň trochu zaslúžil. Pomerne dlho nedal dôvod na zrušenie blogu, hoci podozrivý bol od začiatku a kvôli obsahu textov sa ani nedostal na hlavnú stránku blogov. Po čase to ale nevydržal a včera večer si z pár IP adries „naklikal“ vysokú čítanosť. Fotku som nakoniec našiel :) ,“ napísal na facebooku Matúš Paculík, ktorý je projektový manažér z denníka SME a redaktor sekcie Tech.SME.sk.

Užívateľ s vymyslenou identitou pod menom Ján Horváth s profilovou fotografiou stiahnutou zo sociálnej siete Instagram, ale aj profil s menom Janko Biely, obaja písali na blogu SME.sk texty v prospech súčasnej vládnej garnitúry. Administrátori SME.sk ich profil promptne zablokovali.

Matus Paculik objavil trolla na SME.sk 5.2.2016
zdroj foto: facebook Matúš Paculík

 

Matus Paculik objavil trolla na SME.sk 5.2.2016 -obr. 2
zdroj foto: facebook Matúš Paculík

Už v roku 2011 denník SME napísal o svojom podozrení, že diskusie pod článkami ovplyvňujú na objednávku trolovia. Používajú vymyslené identity, vymyslené mená a fotografie stiahnuté z internetu.

„Stačí mať partiu študentov a rozdeliť im, ako systematicky zahlcovať spravodajské portály pozitívnymi informáciami o strane. To je recept, ktorý v Česku použili Veci verejné. Strana podnikateľa Víta Bártu sa dostala do vlády, aby sa za pár mesiacov stala synonymom korupcie a nekompetentnosti,“ napísal vtedy denník SME.

Redakcia webu MONO.sk v roku 2013 zverejnila inštruktážny e-mail a prišla s informáciu, že trolovia boli pre parlamentnými voľbami koordinovaní politickou stranou Smer-SD.

„Na internete funguje dobre organizovaná skupina ľudí, ktorí vystupujú pod cudzou alebo vymyslenou identitou a obhajujú vládu a predstaviteľov strany Smer,“ upozornil web MONO.sk.

Podľa viacerých štúdií sú to práve diskusie, ktoré zhoršujú schopnosť čitateľa zapamätať si obsah článku, jeho pointu. Čitatelia si pod vplyvom diskusií zapamätajú viac obsah z nich, ako z článku.

Suzanne LaBarre, riaditeľka onlinového obsahu amerického časopisu Popular Science, na margo rušenia diskusií pod článkami uviedla: „Trolovia a roboti znižujú svojimi komentármi kvalitu nášho publikovaného obsahu. Nezdvorilé komentáre nielen polarizujú čitateľov, ale často zmenia interpretáciu obsahu článku účastníkom diskusie“.

Suzanna LaBarre ďalej uviedla, že v štúdii pod vedením University of Wisconsin-Madison profesor Dominique Brossard tvrdí „že aj popudlivá menšina má dosť sily, aby zhoršila schopnosť čitateľov správne porozumieť obsahu článku, zásahom do diskusie pod ním.“

To je aj dôvod prečo internetové diskusie často zneužívajú politici pred voľbami na politický marketing a ovplyvňovanie čitateľa.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu