Denne sa na českom internete objaví v priemere 136 správ s vyhrážkami smrti. Jiří Kwolek zo spoločnosti GoodMentions, ktorá sa zaoberá prieskumami a marketingovými analýzami na internete a sociálnych sieťach, v minulosti prehlásil, že v GoodMentions dokážu urobiť analýzu čohokoľvek, pokiaľ k tomu budú mať dostatok potrebných dát.

V rámci tohto tvrdenia v decembri 2017 na svojom webe zverejnili výsledky prieskumu, ktorý vypovedá o intenzite a obsahu vyhrážok smrti, ktoré sa objavujú na českom verejnom internete.

Prieskum bol zameraný na analýzu sociálnych sietí a diskusií pod článkami. Ako dátový zdroj boli použité výstupy systému spoločnosti Sentione, platformy pre on-line počúvanie a manažment dobrej reputácie.

Keďže samotné slovné spojenie „zabijem ťa“ alebo „ja ťa zabijem“ vo väčšine prípadov nie je myslené ako skutočná vyhrážka smrti, ale len ako citové podfarbenie nejakého vyjadrenia, bolo nutné použiť na analýzu sofistikovanejší systém. Konkrétnejšie bolo nutné použiť systém, ktorý zachytí podrobnejšie definované vyhrážky smrti či priania, aby niekto zomrel.

„Niekoľko dní sme systém ladili tak, aby zachytil formulácie o vešaní, zavesení, zastrelení, popravení, chcípnutí, vyvraždení, vyhladení, chystaní popravovacích skupín… Ak sme narazili na iróniu a zveličovanie (ako u spojenia „zabijem ťa“) také slovné spojenia sme ďalej nezohľadňovali,” uviedol Jiří Kwolek na webe GoodMentions.

Z analýzy dát medzi 1. decembrom a 6. decembrom 2017 vyplynulo, že v danom období bolo zverejnených 58 897 nenávistných zmienok. Z toho najviac ich pochádzalo zo sociálnej platformy Facebook 42 768 a najmenej ich bolo v recenziách 56.

Do prieskumu nebola zahrnutá analýza súkromných správ, kde sa správy s vyhrážkami smrti vyskytujú častejšie. Do prieskumu nebola zahrnutá ani analýza bežnejších prejavov nenávisti ako rasové výjavy, podpory fašizmu či prejavov antisemitizmu. Do databázy boli zahrnuté len priame vyhrážky, súhlasné prejavy podporovateľov pôvodného vyjadrenia do nej zahrnuté neboli.

Z výsledkom prieskumu je zrejmé, že vyhrážky sú smerované na všetky politické a ideologické smery v Českej republike, či už na SPD, KDU-ČSL, policajtov, neziskové organizácie, novinárov a tak ďalej. V analýze konkrétnych mien osôb, na ktoré sú smerované vyhrážky smrti vedie Sobotka a Merkelová.

Počet autorov nenávistných komentárov z vytvorenej databázy GoodMentions bol celkovo 34 773. Z výsledkov analýzy okrem iného vyplynulo, že mnoho z týchto autorov je i autorom menšieho počtu vyhrážok smrti.

Autorov ktorý na internet pridávali v analyzovanom období množstvo vyhrážok smrti je menej. Napríklad autorov, ktorí poslali 10 výhražných správ je v databáze evidovaných 356, tých, čo poslali 4 vyhrážky smrti je až 1975.

Najčastejšie sa vo vyhrážkach na českom internete objavuje slovo „chcípni“ a najmenej slovo „zastreliť ho“.

Analýza nenávistného obsahu za posledné tri roky poukazuje na to, že počet nenávistných prejavov je omnoho vyšší, keď sa udeje teroristický útok. Všetko nasvedčuje tomu, že strach vyvoláva agresiu a nenávisť.

Pre detailnejšiu predstavu, prečítajte si, niekoľko konkrétnych vyhrážok smrti, ktoré sa podľa GoodMentions na českom internete vyskytujú:

„My tu nemáme čo do huby. Povesiť ich na kovový stĺp!“
„Svine rumunské a ukrajinské… postrieľať tu verbež!!!“
„Dúfam, že bude visieť zmrd eštébacky!“

Uvedené ukážky sú, iba zlomok toho ako vyzerá internetová komunikácia s vyhrážkami smrti na českom internete. Zaujímavé by bolo zrealizovať podobný prieskum aj na slovenskom internete. Výsledky by sa ale od tých českých zrejme veľmi nelíšili.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu