Richrad Sulík, predseda SaS a šéfredaktor magazínu .týždeň Štefan Hríb na kongrese strany

Aktuálny spor medzi Igorom Matovičom, predsedom strany OĽANO a politikom OKS Petrom Zajacom, ktorý kandidoval za OĽANO v roku 2012, chce vyriešiť šéfredaktor magazínu .týždeň cenzúrou. O Matovičovi nebudú môcť redaktori .týždňa informovať, pokiaľ sa neospravedlní Petrovi Zajacovi a Zuzane Čaputovej.

Líder OĽANO nazval Petra Zajaca kukuričným partizánom, po tom čo ho prezidentka Zuzana Čaputová 2. januára 2019 ocenila vyznamenaním Radu Ľudovíta Štúra I. triedy. „Neviem čím to je, ale už 27 rokov sa každý slovenský prezident akosi bráni pozrieť pravde do očí. Bohužiaľ aj dnes sme sa dozvedeli, že akýsi Peter Zajac je kľúčová osobnosť Novembra ‘89. Nuž, páni prezidenti, môžete sa sna žiť akokoľvek meniť históriu, ale pre ľudí bude navždy Hrdinom Novembra človek, ktorý najviac riskoval a dodával odvahu ľuďom po celom Slovensku – Milan Kňažko, a nie nejaký kukuričný partizán, “ uviedol Igor Matovič, predseda politickej strany OĽANO.

Matovič sa snaží pravidelne verejne reagovať na sociálnej sieti na celospoločenské dianie a získavať sympatie potenciálnych voličov OĽANO.

Šéfredaktor .týždňa na to reagoval „Toto je taká hrubá urážka jedného z kľúčových zakladateľov VPN, prezidentky a pravdy o nich oboch, že sa ňou Igor Matovič zaradil medzi to najprimitívnejšie, čo sa tu vo verejnom priestore objavilo,“ uviedol Štefan Hríb.

„Lepšie Slovensko nemožno vybudovať urážkami a zlobou. Ako šéfredaktor som sa preto rozhodol, že kým sa predseda OĽaNO obom osobnostiam neospravedlní, nebudeme v .týždni uverejňovať žiadne jeho verejné vyjadrenia ani tlačové besedy,“ dodal Hríb.

Redakcia magazínu .týždeň dlhodobo protežuje politikov z OKS, nielen Petra Zajaca, ale i Ondreja Dostála, ale i Zuzanu Čaputovú, Andreja Kisku, alebo Vladimíra Ledeckého zo strany Za ľudí.

Matovič sa snažil vysvetliť Hríbove kroky voči nemu. „Hríb ma nenávidí. Dlhodobo a do špiku kosti. Lebo som odmietol hrať jeho hru. Lebo som odmietol mu za úplatu – za ústretové články zobať z ruky. Zostal som samým sebou a stal som sa pre neho nepriateľ na život a na smrť. Dlhodobo necháva svojich ľudí v redakcii o mne a našom hnutí podsúvať ľuďom špinu. Účelovú a nenávistú špinu. Preto roky nenájdete v týždni.sk ani slovo uznania a vďaky za dlhoročný zápas nášho hnutia. Len opovrhnutie a podlé lži,“ reagoval Matovič.

Dobré vzťahy medzi Štefanom Hríbom a Zuzanou Čaputovou sú dlhodobo známe. Okrem jeho kamaráta Petra Zajaca, či Františka Mikloška, aktuálne ocenila Čaputová štátnym vyznamenaním i bývalého redaktora .týždňa Andreja Bána.

V decembri 2019 sa Čaputová a Andrej Kiska zúčastnili na Vianočnom večierku magazínu .týždeň. Hríb sa vtedy pochválil na sociálnej sieti takouto fotografiou:

Hríb dlhodobo protežuje nielen Čaputovú, nazýva ju kamarátkou .týždňa, ale i Andreja Kisku a jeho stranu Za ľudí. Podpredsedovi strany Vladimírovi Ledeckému vydal vo svojom vydavateľstve W Press, ktoré vydáva aj .týždeň, knihu Počúvajte, páni z Bratislavy. > čítaj viac

V minulosti svojím čitateľom šéfredaktor .týždňa odporúčal v prezidentských voľbách hlasovať za Andreja Kisku, či Zuzanu Čaputovú, alebo Františka Mikloška a predtým v parlamentných voľbách, stranu Sloboda a solidarita. Na kongrese tejto strany sa Hríb zúčastnil osobne. > čítaj viac

Štefan Hríb, ako spolumajiteľ vydavateľstva W Press a ako šéfredaktor magazínu .týždeň verejne sympatizuje s politikmi a dokonca sa zúčastňuje i na kongresoch, preto možno pochybovať či budú on a jeho redaktori objektívne informovať čitateľov.

Redaktor .týždňa Martin Mojžiš, ktorý v minulosti kandidoval do parlamentu za stranu OĽANO, sa v rámci prednášky Mediálnej školy týždňa, priznal, ako funguje ich redakcia, a vyjadril názor, že buď musí redaktor držať líniu, ako šéfredaktor, alebo by mal odísť. > čítaj viac 

Základnými zásadami, ktorými by sa mal riadiť dobrý novinár vo svojej práci sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, poctivosť, čestnosť, pravdivosť a zodpovednosť, ako uvádza etický kódex novinára.

Novinár by nemal propagovať politickú stranu, mal by o nej nanajvýš objektívne informovať, čo redakcia .týždňa zjavne nerobí, obsah magazínu je dlhodobo špecifický svojím tendenčným a neobjektívnym obsahom.

K sporu sa vyjadril i redaktor Eugen Korda, ktorý Matoviča dlhodobo protežuje a v minulosti bol i na kandidátke jeho strany. Paradoxne na stránkach .týždňa protežuje i Petra Zajaca z OKS. Dostal sa tak do stredu sporu medzi šéfredaktorom .týždňa a Matovičom.

“Igor Matovič je a bude najväčšou prekážkou na ceste k návratu Slovenska k normálnej krajine. Je bezpečnostným rizikom a niet sa čo čudovať, že sa od neho odťahuje väčšia časť relevantnej opozície,“ uviedol prekvapivo Korda, po tom čo Matovič zverejnil pred niekoľkými dňami svoj postoj k Petrovi Zajacovi.

Redaktori .týždňa Eugen Korda a Martin Mojžiš, počas tlačového brífingu 28.2.2012 na ktorom verejnosť informovali o odstúpení z kandidátky OĽANO na protest, po tom čo sa odmietli zúčastniť vyšetrenia na detektore lži, či prijali úplatok. Spolu s nimi vtedy kandidátku Matovičovej strany opustil i Peter Zajac:

1 komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu