Činnosť vydavateľstva týždenníka .Týždeň podporila finančná skupina Penta v uplynulých piatich rokoch štvrť miliónom eur. Priznal to dnes na jeho webe šéfredaktor týždenníka Štefan Hríb.

Učinil tak po tom, ako počas jeho štvrtkovej (16.10.) televíznej relácie Pod lampou Penta na sociálnej sieti Twitter uviedla, že už roky Týždeň spolufinancuje. Do diskusie Hríb nepozval jej zástupcu, aj keď témou boli vlastnícke zmeny v českých a slovenských médiách.

Celkom 250.000 eur poskytla finančná skupina Týždňu od roku 2009 cez Nadáciu Penta. Šlo zhruba o 3,5 percenta z celkového obratu sedem miliónov, ktoré vydavateľstvo za toto obdobie malo, spresnil na webe Týždňa Hríb.

Jaroslav Haščák, ktorý je jedným zo spolumajiteľov Penty, Týždňu pomohol aj tým, že vlani odkúpil 1000 kusov týždenníka. V roku 2012 vydavateľstvo Týždňa W Press čerpalo krátkodobý úver od Privatbanky patriacej Pente. Podľa Hríba bol do pol roka splatený.

Hovorca Penty Martin Danko informácie šéfredaktora Týždňa potvrdil. Uviedol, že šlo z pohľadu médií o výnimočnú podporu, aj keď v menšom v minulosti podporili cez nadáciu aj ekonomický týždenník Trend a mesačník Slovak Spectator.

„Ide o osobný postoj jedného z kľúčových partnerov Penty, pána Haščáka voči týždenníku Týždeň a jeho vydavateľovi,“ vysvetlil Danko. Haščák podľa neho Týždeň považuje za „kvalitné a nezávislé“ médium

Hríb odmietol, že by ich mohla Penta priamo alebo nepriamo vlastniť. „Týždeň nepovažuje finančné skupiny za zosobnené zlo, ale faktom je, že ostal jediným mienkotvorným tlačeným médiom, na ktoré nemajú finančné skupiny dosah,“ napísal Hríb na webe.

Danko vysvetli, že reakcia na sociálnej sieti nebola oficiálnym stanoviskom spoločnosti, v ktorom by chceli riešiť, že nedostali priestor brániť sa kritike. K účtu má podľa neho prístup 300 zamestnancov skupiny.

Týždeň nedávno verejne podporil protest redaktorov denníka Sme proti vstupu finančnej skupiny Penta do vydavateľstva novín Petit Press. Hríb konštatoval, že sa s Haščákom v uplynulých rokoch viackrát stretol. “Za neprekročiteľnú hranicu sme si na začiatku definovali akékoľvek očakávania Penty smerom k obsahu Týždňa. Konštatujem, že to Jaroslav Haščák bezo zvyšku prijal,“ doplnil.

Zdroj: TASR

[message_box title=“Záznam z relácie Pod lampou: Čo ohrozuje slobodu. “ color=“red“]1. diel relácie si môžete pozrieť > TU
2. diel relácie si môžete pozrieť > TU

Zdroj: .týždeň[/message_box]

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu