Denník SME priniesol informáciu o tom, že Ľudová strana Naše Slovensko požiadala v decembri 2016 na Úrade priemyselného vlastníctva SR o udelenie ochranných známok na logo s hlinkovým dvojkrížom, ktorý strana používa vo svojom logu.

Protest proti udeleniu ochranných známok podal na úrad docent trestného práva Peter Kováč. V skutočnosti už ale strana podľa zistení redakcie mediawatch.dog ochrannú známku na toto logo vlastní od roku 2014.

Kováč vo svojom podaní namieta „Vyobrazenie rovnoramenného dvojkríža v prihláškach týchto ochranných známok je v rozpore s dobrými mravmi, a to najmä z dôvodu, že prakticky totožný dvojkríž s ramenami v rovnakej dĺžke používala od roku 1938 polovojenská organizácia nazývaná Hlinkova garda,“ zverejnili SME.

Strana požiadala Úrad priemyselného vlastníctva 20. decembra 2016 o udelenie ochranných známok na štyri variácie loga ĽS Naše Slovensko a na názvy ĽS Naše Slovensko a Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Jednu ochrannú známku na logo ĽSNS s hlinkovým dvojkrížom (v sivo-bielom prevedení) strana ale už vlastní, prihlášku si podala 10. júna 2012 a ochranná známka jej bola zapísaná a platí od 3. októbra 2014 do min. 10. júna 2022.

Pripomienku Petra Kováča k novo podaným žiadosťam bude Úrad priemyselného vlastníctva posudzovať a až následne v konaní rozhodne o udelení, alebo neudelení ochranných známok.

Právnik pripomenul, že problém s hlinkovým dvojkrížom sa už objavil v súvislosti so sochou Svätopluka na Bratislavskom hrade, ktorý musel autor nakoniec prekryť.

„V októbri 2010 prekryl autor sochy Ján Kulich rovnoramenný dvojkríž na štíte sochy, aby nevznikala asociácia s Hlinkovou gardou,“ uviedlo SME.

Názov Naše Slovensko používa tiež majiteľ bratislavského reklamného štúdia Komplot Advertising Peter Hajdin, ktorý vydáva noviny pod rovnomenným názvom.

Politický marketing robila spoločnosť Komplot Advertising už v minulosti. Zastrešila napr. volebnú kampaň pre stranu SDKÚ, alebo prezidentskú kampaň pre Andreja Kisku.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu