Víťazi si odnesú sošky "rádiohláv", ktoré podľa návrhu šperkárky Bety K. Majerníkovej vyrobila sochárka Mira Podmanická (foto: RTVS)

Všetky štúdiá Slovenského rozhlasu budú v piatok (16.3.) a sobotu (17.3.) žiť festivalom Radio_Head Awards. V rámci 11 koncertov zaznie dobrá hudba všetkých žánrov. Jeden projekt je určený pre deti.

Aktuálny 10. ročník Rádiohláv spozná víťazov v 12 kategóriách už dnes (15.3.) počas slávnostného udeľovania cien v Národnom tenisovom centre. O držiteľoch ocenení rozhodli hlasovaním poslucháči a pri vybraných žánrových kategóriách aj odborné poroty.

Festival Radio_Head Awards v piatok 16. marca o 19.00 už tradične otvorí koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Na ňom zaznie v svetovej premiére skladba „When music…“ Juraja Beneša, ďalej koncert pre violončelo vo Švajčiarsku pôsobiacej skladateľky Iris Szeghy a Triptych jednej z kľúčových osobností avantgardy 60. rokov 20. storočia Ivana Paríka.

Prvý večer pokračuje ďalšími zaujímavými vystúpeniami. Spevák, skladateľ, hudobník a herec Kamil Mikulčík ponúkne o 20:30 v Malom koncertnom štúdiu SRo spolu s jazzovým ansámblom PACORA TRIO kvalitnú slovenskú tvorbu. Okrem zhudobnených básní Miroslava Válka z albumu „Dáma v rýchliku“ zaznie aj niekoľko nových Kamilových pesničiek.

Priaznivci jazzu si môžu od 22:00 vypočuť vo Veľkom koncertnom štúdiu mladú skupinu zoskupenú okolo virtuózneho pianistu Miloša Biháryho. Nedávno Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers získali cenu Live Performance na súťaži Jazz Start Up 2017, takže ich koncert sa určite oplatí vypočuť naživo.

Komorné štúdio Slovenského rozhlasu bude od 20:00 hostiť dve formácie – tanečnú elektroniku trenčianskej dvojice BULP a rapových SOLID MOVE.

Sobotňajší (17.3.) deň štartuje o 16:00 v Átriu SRo detským projektom „Počuť čas?“. Redaktor Tomáš Boroš a jeho hostia – perkusionisti Peter Kosorín a Kiril Stoyanov budú hľadať spolu s deťmi
odpovede na otázky „Ako kráča hudba? Ako slon, ocko, alebo ako myš? „Ako tikajú hudobné hodiny a má hudba vôbec čas?“

Večerný program otvorí o 18:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu nový rezidenčný súbor Rádia Devín – Quasars Ensemble. Program bude plný tanečnej iskrivosti presiaknutej melodikou folklóru ale i jazzu. Odznie aj kultové dielo skladateľa 19. storočia Camille Saint-Saënsa: Karneval zvierat.

Ďalším z protagonistov „iných“ žánrov bude o 19:30 v Malom koncertnom štúdiu Mojše Band. Autentická kapela reprezentuje židovskú hudobnú tradíciu zo Slovenska. Počas krátkeho pôsobenia si vybudovala jasné postavenie na stredoeurópskej klezmer scéne.

Na svojom treťom „narodeninovom koncerte“ uvedie o 21:00 v Malom koncertnom štúdiu VENI ensemble štyri skladby z novšieho aj staršieho repertoáru. Všetky súvisia s 30-ročnou existenciou i históriou tohto súboru.

Priaznivci ženských hudobníčok sa môžu od 20:00 tešiť v Komornom štúdiu na koncert Shiny a Sláva Solovica s novým projektom Analemma a na novinky hudobníčky Kataríny Málikovej, ktorá vlani získala jednu zo sošiek Rádiohláv.

Záver festivalu patrí už druhý rok kapele Radio Band. Pod vedením Radovana Tarišku zaznejú vo Veľkom koncertnom štúdiu o 22:00 Fenomény jazzu troch generácií. V rámci tohto projektu si diváci vypočujú tri generácie hudobníkov známych po celom svete.

Predstaví sa 7-ročný Áron Hodek, študent Ježkovej jazzovej akadémie v Prahe – Samuel Hošek a jubilant Peter Lipa.

Všetky koncerty, ktoré sa konajú vo Veľkej koncertnej sále a Malej koncertnej sále Slovenského rozhlasu, odvysiela naživo aj Rádio Devín.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu