Selfie, vyšpúlené pery či iné fotografie sú každodennou súčasťou sociálnych sietí, web stránok a internetu ako takého. No vedia deti, tínedžeri a vlastne aj rodičia, že tieto fotky sa dajú veľmi ľahko zneužiť? Aj o tom je pokračovanie rozprávkovej knihy OVCE.sk, ktorá poučí a zabaví nielen deti, ale aj rodičov a starých rodičov. Knihu uviedli do života sladučkými pusinkami tri dobré sudičky, no hlavne mamy, Zuzka Haasová, Lucka Hablovičová a Karin Majtánová, ktoré takúto vzdelávaciu pomôcku oceňujú.

Pokračovanie úspešnej detskej knihy nesie príznačný názov Za siedmimi vyšpúlenými perami a siedmimi lajkmi. Venuje sa totiž problematike reputácie na internete, zdieľaniu a zneužívaniu fotografií na sociálnych sieťach a jeden z príbehov je aj priamym apelom na rodičov.

Tí si častokrát neuvedomujú, že práve fotografie detí  v domácom prostredí  sú vyhľadávaným artiklom rôznych sexuálnych predátorov. Kniha vystríha deti aj pred tým, že nie všetci internetoví priatelia sú nevyhnutne aj skutočnými kamarátmi.

Súkromie na internete je len ilúziou. OVCE.sk č.02 deťom povedia prečo! - obr.2
Kniha zaujala aj prváčikov, ktorí sa prišli pozrieť na krst

 

„Máme skúsenosť s tým, že nám na Linku detskej istoty volajú deti, ktoré trápi, aký obraz o nich  na internete šíria ich kamaráti. Je to špecifický fenomén dnešnej doby, ktorý sa odohráva na internete. Keďže deti na ňom trávia čoraz viac času, je dôležité, aby vedeli, ako sa tam majú správať. Ako sa chrániť a predchádzať rizikovým situáciám. Vedomie, že mnoho informácií, ktoré na internete zverejnia, môže byť zneužitých, učí deti opatrnosti v online komunikácii,“ hovorí psychologička Miriama Somorovská.

Prečo sa téme bezpečného používania moderných komunikačných prostriedkov treba venovať ako komplexnému problému v rámci celej rodiny vysvetľuje autor knihy Miro Drobný:

„Dnes tu máme novú generáciu detí, ktoré v 2-3 rokoch používajú tablety a hrajú sa na mobilných telefónoch, v 6-tich rokoch sa pripoja na sociálnu sieť, v 9-tich už vytvárajú vlastný blog a v 12-tich vymýšľajú, ako sa dá na internete zarobiť. Rodičia pochopili, že chrániť a vzdelávať svoje deti aj v tejto oblasti teda musia už od predškolského veku a pokračovať v tom až dovtedy, kým sa to neotočí a deti nezačnú vzdelávať ich. Nie všetci totiž dokážeme držať krok s neustále napredujúcimi technológiami.“

Súkromie na internete je len ilúziou. OVCE.sk č.02 deťom povedia prečo! - obr.3
Krstné mamy OVCE.sk 02. Lucia Hablovičová, Karin Majtánová, Zuzka Haasová a Romi Féderová Haas

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu