Národná cena za produktový dizajn 2015 - logo
logo NCD 2015 (zdroj: SCD)

Po dvojročnej prestávke vypísalo Slovenské centrum dizajnu dvanásty ročník celoštátnej súťaže dizajnu Národná cena za produktový dizajn 2015 (NCD 2015). Po prvýkrát v histórii súťaže sa organizátori rozhodli organizovať súťaž každý rok a hodnotiť striedavo samostatne produktový a komunikačný dizajn. NCD 2015 je v tomto zmysle zameraná na profesionálny a študentský produktový dizajn.

Do súťaže sa zaregistrovalo celkovo 134 prihlášok, z toho autori predložili porote na posúdenie 121 prác; 58 v kategórii profesionálny produktový dizajn a 44 v kategórii študentský produktový dizajn a 19 v novej kategórii experimentálny produktový dizajn.

Prihlásené dizajny hodnotila v dňoch 30. – 31. marca 2015 sedemčlenná medzinárodná porota v zložení: Anton Bendis, dizajnér – predseda poroty, členovia – Pavel Masopust, dizajnér, Lenka Žižková, teoretička dizajnu, pedagogička ČR, Ferdinand Chrenka, dizajnér a pedagóg, Peter Paliatka, dizajnér, pedagóg, Zuzana Šidlíková, dizajnérka, teoretička dizajnu, Bibiána Laluhová, riaditeľka Odboru medzinárodných aktivít Slovak Business Agency.

Na základe prihlásených prác porota udelila Národnú cenu za produktový dizajn 2015, Národnú cenu za experimentálny produktový dizajn 2015 a 2 Ceny za produktový dizajn 2015 pre profesionálov bez rozdielu poradia.

Národná cena za produktový dizajn predstaví práce profesionálov aj študentov
zdroj: SCD

Porota využila možnosť neudeliť cenu – nebola udelená Cena za trvalo udržateľný produktový dizajn, ktorá bola v tomto roku novinkou. Namiesto nej bola udelená jedna Cena poroty naviac. Cena ministra školstva, vedy výskumu a športu bola udelená za produkt v kategórii študentský produktový dizajn.

Medzinárodná porota tiež odsúhlasila nominácie na Zvláštnu cenu ministra kultúry SR pre osobnosť za mimoriadne aktivity v oblasti dizajnu a Zvláštnu cenu ministra hospodárstva pre výrobcu, ktorý uplatňuje dizajn vo svojej stratégii. O udelení týchto cien rozhodnú ministri príslušných rezortov.

Mená víťazov budú zverejnené dňa 29. mája 2015 na slávnostnom vyhlásení výsledkov súťaže, spojenom s odovzdávaním cien v priestoroch Hurbanových kasární v Bratislave. Podujatie bude súčasťou programu DAAD 2015. Široká verejnosť sa oboznámi s víťaznými a vybranými súťažnými prácami na výstave v galérii dizajnu Satelit na prízemí Hurbanových kasární, Kollárovo nám. 10 v čase od 30.mája – 12. júla 2015. Katalóg k súťaži, bude súčasťou časopisu Designum číslo 2/2015. Vizuálny štýl súťaže navrhol Matúš Lelovský.

dizajn Michal Staško, NOX biele, firma Athenika foto Erik Duris
Dizajnové krbové kachle NOX, dizajn Michal Staško, firma Athenika (autor foto Erik Ďuriš, zdroj: Athenika)
REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu