Strapaté, zakrvavené chlapča, ktorého fotografie a videá sa v minulom roku dostali do pozornosti celého sveta, sa opäť objavilo v médiách. Tentokrát, ale v celkom inom kontexte.

Chlapček menom Omran Daqneesh (Omran Dagniš) sa stal symbolom, ktorý vyobrazuje vážnu situáciu civilistov v dôsledku nezmyslených vojen, ešte v auguste minulého roka, po tom ako ho zachránili z trosiek domova v Aleppe, ktoré bolo bombardované vládnymi silami.

Chlapček a jeho rodina sa v tomto období v médiách objavili opäť. Podľa The New York Times, môže ísť o premyslenú kampaň zo strany sýrskej vlády.

V minulom roku chlapcova rodina odmietla hovoriť s médiami, teraz sa, ale rozhovory s chlapcovou rodinou objavili v ruskej, iránskej, libanonskej štátnej televízii a na sýrskych mediálnych kanáloch, ktoré podporujú vládu Bašára Asada v jeho šesťročnej vojne proti opozičným silám.

Celá táto aktivita pôsobí veľmi podozrivo a The New York Times upozorňuje na viacero detailov, ktoré naznačujú, že ide o premyslenú politickú kampaň sýrskej vlády.

V rozhovore pre ruskú televíziu Ruptly, chlapča váhavo na kameru hovorí, že má štyri roky. V prvotných informáciách, krátko po jeho záchrane z trosiek zničeného domova sa uvádza, že chlapec má päť rokov.

Tiež v jednom z rozhovorov pre sýrsku televíziu, porozprával chlapcov otec Mohamad Kheir Dagniš, o tom ako sa po zverejnení fotografií a videí svojho zakrvaveného syna bál a preto mu radšej zmenil meno aj strih vlasov. Nechcel, aby ho niekto natáčal alebo fotografoval.


Podľa niektorých obyvateľov Aleppa, chlapcov otec Mohamad Kheir Daqniš, odmietol pomoc a nechcel hovoriť s médiami o svojom synovi, pretože podporuje Asadovu vládu a nechcel, aby sa obraz jeho zakrvaveného syna stal propagačným nástrojom pre opozíciu.

Zdá sa, že chlapcov otec je naozaj prívržencom Asadovej vlády, nasvedčuje tomu jeho kritika voči opozícii, ktorá chce Asada zosadiť z vládnucej pozície. Podľa neho je opozícia zodpovedná za to, že ľudia v tejto krajine trpia.

Zarážajúce na celom správaní chlapcovho otca je napríklad aj to, že keď pre spravodajskú televíziu v Aleppo rozprával o augustovom nočnom útoku, vôbec nespomenul smrť svojho desaťročného syna Aliho, ktorý zomrel počas náletov augustovej noci. Reportérom The New York Times to povedali záchranári, ktorí zasahovali v zničenej oblasti Aleppa.

Pre médiá sa chlapcov otec vyjadril, že po tom ako sa začal otriasať jeho dom, najskôr odniesol do bezpečia malého Omrana a potom sa vrátil po svoju ženu a ostatné deti. Medzitým dobrovoľníci známy ako „Biele prilby“ vzali Omrana do sanitky a bez jeho súhlasu ho natáčali.

Následne po prepustení z nemocnice mu vraj opozícia ponúkla peniaze a chcela od neho, aby hovoril proti sýrskemu režimu a štátu, ale on to odmietol.

Zdá sa, že chlapca využili obe strany aj aktivisti, aj sýrska vláda, z čoho sa dokonca aj vzájomne obviňujú.

V minulom roku, keď sa obraz chlapca v žalostnom stave dostal do povedomia v celom svete, Asad ako uvádza The New York Times, povedal švajčiarskej televízii , že celý incident je podvod a zodpovedajú zaň práve dobrovoľníci nazývaný „Biele helmy“.

Teraz , ale Assad sám pravdepodobne využíva Omrana a jeho rodinu na vlastnú propagáciu, aby podporili jeho pohľad na vojnu a zdiskreditovali opozíciu.

Chlapcov otec dokonca v rozhovoroch, ktoré boli odvysielané minulý týždeň tvrdil, že to boli povstalci, ktorí sa ho pokúšali zastrašiť a vraj mu hrozili, že Omrana unesú.

Podľa protivládneho aktivistu Abdelkafi al-Hamdo, ktorý z Aleppa utiekol v decembri minulého roka, chlapcov otec môže odmietnuť spoluprácu s opozičnými či svetovými novinármi, ale otázka je či môže odmietnuť spoluprácu s Asadovým režimom?

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu