Szidi Tobias
zdroj: Dr. Horák

Ak patríte k ľuďom, ktorí nepovažujú hudbu len za čas vypĺňajúcu a nič nehovoriacu kulisu, ale ste fanúšikmi originálnej a plnokrvnej hudby, v tom lepšom prípade spojenej s inteligentnými textovými reflexiami, koniec mája vám ponúka príležitosť zažiť neopakovateľný koncertný zážitok.

Szidi Tobias, vynikajúca a uznávaná slovenská divadelná a filmová herečka, členka Divadla Astorka Korzo ’90, známa aj za našimi hranicami napríklad svojou spoluprácou s autorským tandemom Petr Hapka – Michal Horáček, pre svojich fanúšikov pripravila koncertné turné, v rámci ktorého navštívi dovedna šesť slovenských miest.

Na májových koncertoch predstaví živú verziu svojho zatiaľ posledného, šiesteho albumu Jolanka, vydaného v decembri minulého roka v produkcii slovenského vydavateľstva Pavián Records.

Hneď po jeho uvedení bolo zrejmé, že sa jedná o jeden z najzaujímavejších a najoriginálnejších česko-slovenských albumov uplynulého roka. Tak ako sa už v prípade Szidi stalo zvykom, ide o album plné osobitých a originálnych piesní, intímnych osobných spovedí a výpovedí o živote samom, jeho vnímaní a prežívaní.

Autorské podanie Szidi Tobias, neopakovateľný precítený hlasový prejav, odzbrojujúca úprimnosť, neodolateľný šarm a spevácke majstrovstvo – to všetko dáva každej zo skladieb punc výnimočnosti.

Ako píše vo svojej recenzii pre denník SME Pavel Malovič:

„Cédečko očarí spojením slovenskej a maďarskej melodiky so zvukomalebnými ohlasmi šansónu, balkánskeho folklóru, klezmeru a odrobiniek tradičného džezu. Suma sumárum: metaforický výsledok pozorného načúvania hovorí, že je to celé tak, ako keby výsledný útvar skomponoval Gabriel García Márquez s Fridou Kahlo v réžii mladého Emira Kusturicu. A to nie je maličkosť, to je CD roka!“

Autorsky sa na albume (už po šiestykrát) podieľal osvedčený tandem Milan Vyskočáni (hudba a produkcia) a Peter Lipovský (texty). Jedným textom prispel Milan Lasica a po prvýkrát si jednu pieseň otextovala aj samotná speváčka (pieseň Édesanyám venovaná mame).

„Chcela som urobiť bláznivý album s trúbami, cimbalom a husľami, taký, aby z neho išiel temperament a radosť. Môj muž Peter Lipovský s Milanom Vyskočánim mi také piesne napísali. Už sa neviem dočkať, čo na ne povedia naši ľudia”, osvetľuje pozadie vzniku albumu speváčka Szidi Tobias.

Piesne na albume sú naspievané v slovenčine, češtine a maďarčine a podľa slov Petra Lipovského, dvorného textára a životného partnera Szidi, sa jedná zatiaľ o jej najosobnejší album.

Bol nahrávaný v komornom rodinnom prostredí  štúdia českého hudobníka Davida Kollera, o mix a mastering sa postaral Michal Pekárek. Hudobne sa na ňom podieľalo cez dvadsať vynikajúcich muzikantov, za všetkých spomeňme Marcela Buntaja, Martina Gašpara, Milana Osadského, Marcela Comendanta či Stana Palúcha.

Nenechajte si ujsť príležitosť osobne vidieť, počuť a prežiť túto Szidinu hudobnú oslavu života v podaní skvelých muzikantov – v zložení M.Buntaj, M.Gašpar, M.Osadský, M.Vyskočáni, R.Šimurka, A.Gal.

[message_box title=““ color=“grey“]
Koncertnú verziu nového albumu Szidi Tobias Jolanka
si v máji budú môcť vypočuť fanúšikovia v týchto slovenských mestách:

5.5.2015 –  Žilina, Mestské divadlo
10.5.2015 – Poprad, AQUACITY
11.5.2015 – Prešov, Kino SCALA
19.5.2015 – Nitra, Staré divadlo Karola Spišáka
25.5.2015 – Trnava, Kino Hviezda
26.5.2015 – Bratislava, Stará tržnica[/message_box]

pub.18.5.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu