Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) ukončila prvý polrok 2014 s kladným hospodárskym výsledkom, keď zaznamenala zisk vo výške 47.284 eur. Vyplýva to zo Správy o činnosti TASR za I. polrok 2014, ktorú na dnešnom rokovaní zhodnotili členovia Správnej rady TASR.

Správa o činnosti uvádza, že súhrnné náklady TASR dosiahli za I. polrok výšku 2.102.738 eur, zatiaľ čo celkové výnosy za hodnotené obdobie 2.150.022 eur. V porovnaní s prvým polrokom 2013 zvýšila agentúra tržby z predaja svojich produktov a služieb takmer o 18 percent.

TASR v prvom polroku 2014 vydala 142.886 multimediálnych správ. V slovnom spravodajstve priniesla 83.624 správ, vydala 6912 zvukov, 48.071 fotografií a 4279 videospráv. „V spravodajstve ostávajú dominantné slovné správy, no dynamicky sa rozvíjajú videosprávy,“ uviedol generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník.

Poukázal pritom aj na súčasný trend na agentúrnych trhoch, ktorý smeruje k multimediálnym informáciám a k novému typu redaktorov, ovládajúcich nielen novinárske zručnosti, ale aj nové technológie. „Títo ‚new media editori‘ musia byť schopní udalosť zaznamenať, spracovať, editovať a napokon aj distribuovať k užívateľom, a to v čo najkratšom čase,“ zdôraznil Rezník. Ako dodal, TASR synergicky spojila tieto atribúty v rozvoji videosegmentu a spravodajských reportáži pre webových užívateľov.

Správna rada pri hodnotení spravodajstva konštatovala, že obdobie prvého polroka 2014 bolo mimoriadne bohaté na udalosti s veľkou spoločenskou závažnosťou. Agentúra sústredila sily a personálne zdroje na spracovanie prezidentských volieb i volieb do Európskeho parlamentu. Veľké nasadenie vyžadovala situácia na Ukrajine, ale i športové udalosti, či už to boli olympijské hry v Soči, alebo majstrovstvá sveta v hokeji či úvod majstrovstiev sveta vo futbale. Členovia Správnej rady pri bilancovaní skonštatovali, že naďalej sa tiež dôsledne pokrývali všetky udalosti v hlavnom meste i na celom Slovensku bez ohľadu na ich komerčnú hodnotu.

Správna rada TASR sa pri hodnotení Správy o činnosti za prvý polrok 2014 venovala aj činnostiam na projekte Digitalizácia archívov TASR, ktorú agentúra realizuje z prostriedkov Európskej únie. V prvej polovici 2014 prebiehali finálne administratívne práce na projekte. Realizoval sa predovšetkým popis objektov a ich príprava na digitalizáciu. Projekt, ktorý sa začal v januári 2013, bude zavŕšený v budúcom roku.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu