foto: pixabay.com

V mediánom svete medzi najväčšími vydavateľstvami prebieha jedna kúpa za druhou. Toto odvetvie sa v poslednom období veľmi mení a naberá nový smer.

„V každom kúte mediálneho odvetvia sa v súčasnosti nejaká spoločnosť predáva. Čo sa to deje?“ kladie Brian Stelter otázku, v úvode svojho článku na money.cnn.com.

„V čase obrovskej zmeny v spotrebe médií sa veľké firmy snažia stať ešte väčšími a spoločnosti, ktoré si len nedávno vybudovali svoje meno sa snažia prežiť. Mnohé z rozhodnutí sú, ale v skutočnosti len reakciou na silu a moc, ktorú majú spoločnosti Google a Facebook na trhu digitálnej reklamy,“ znie odpoveď na úvodnú otázku na money.cnn.com.

„Digitálny reklamný monopol dvoch spoločností Facebook a Google, na ktorom v roku 2017 zaberajú približne 90% všetkých výnosov z reklám, riadi všetkých ostatných v médiách s cieľom držať tento biznis pod svojou kontrolou,“ uviedol pre money.cnn.com, analytik Ken Doctor.

Z informácií na money.cnn.com je zrejmé, že v mediálnom svete naozaj prebiehajú veľké zmeny.

Napríklad, spoločnosť Comcast – americký globálny komunikačný konglomerát alebo spoločnosť Verizon – americká telekomunikačná spoločnosť, ale aj mnoho ďalších spoločností krúžia okolo spoločnosti 21st Century Fox s úmyslom kúpiť ju.
Mashable sa predáva americkému vydavateľstvu a internetovej spoločnosti Ziff Davis LLC a spoločnosť Meredith, ktorá vydáva časopisy Family Circle, Better Homes a Gardens opäť predložila spoločnosti Time Inc. ponuku na odkúpenie.

No nielen tieto, ale aj mnoho ďalších popredných mediálnych spoločností hľadá prostredníctvom predaja východisko z nepriaznivej situácie.

Medzi veľké mediálne giganty, ktoré hľadajú všetky možné spôsoby ako sa rozrásť a expandovať najmä na medzinárodnom a digitálnom mediálnom trhu sú Comcast a Disney.

Kľúčovými hráčmi tohto fenoménu sú najmä dve mená a to Disney a 21st Century Fox, ktoré sú vedené dvomi najväčšími titánmi odvetvia Bobom Igerom a Rupertom Murdochom.

Nedávno Disney oslovil 21st Century Fox s ponukou na kúpu niektorých jeho častí, vrátane filmového štúdia a zábavných káblových kanálov. Disney tento krok urobil v snahe získať väčší vplyv a väčšiu konkurencieschopnosť na mediálnom trhu, pretože na to, aby mohol súťažiť s hráčmi ako Netflix, potrebuje vlastniť viac programov.

Samozrejme, naklonenosť spoločnosti 21st Century Fox k vlastnému predaju vzbudila pozornosť ďalších veľkých hráčov ako sú Comcast a Verizon.

Podľa Michaela J. Wolf, generálneho riaditeľa konzultačnej spoločnosti Activate, zatiaľ nie je potvrdené, že Rupert Murdoch a jeho synovia naozaj dokončia predaj spoločnosti 21st Century Fox. Niektorí mediálni experti boli veľmi prekvapení ochotou mediálneho magnáta uzatvoriť dohodu o kúpe.

V dôsledku rokovaní o kúpe 21st Century Fox medzi spoločnosťami Comcast a Verizon dokonca vzrástla cena akcií spoločnosti 21st Century Fox o 4%.

Možný predaj spoločnosti 21st Century Fox, ale naráža na jednu veľkú neistotu, a to či by akákoľvek forma kúpnej dohody medzi 21st Century Fox a inou spoločnosťou splnila regulačné kritéria.

Možné problémy s regulačnými podmienkami takejto kúpi predpovedá aj nedávny prípad medzi spoločnosťou AT & T a Time Warner. Ponuku, ktorú predložila spoločnosť AT & T spoločnosti Time Warner skúma ministerstvo spravodlivosti USA a všetko nasvedčuje tomu, že celý prípad skončí na súde, čo značí, že Trumpova administratíva k tejto veci nie je príliš priateľská.

„Mám podozrenie, že veľa ľudí v tomto odvetví nič nepodniká, pretože čakajú na to ako to dopadne s našou dohodou,“ povedal generálny riaditeľ AT & T Randall Stephenson. Jeho vyjadrenie zverejnil money.cnn.com.

Na druhej strane je zarážajúce, že Trumpova Federálna komunikačná komisia podnikla niekoľko krokov, ktoré uľahčujú spoločnosti Sinclair, aby kúpil spoločnosť Tribune.

Každý predaj a každá transakcia je iná, čo dokazujú aj uvedené dva prípady. V mediánom sektore je, ale niekoľko spoločných javov. „Všeobecne povedané, v tomto okamihu, čím viac ste závislí na príjmoch z reklamy, tým viac ste zraniteľní. Preto sa digitálni vydavatelia snažia diverzifikovať svoje zdroje príjmov prostredníctvom predplatného, obchodovania a iných metód,“ píše vo svojom článku na money.cnn.com Brian Stelter.

Dosiahnuť rast príjmov v digitálnom prostredí je pre mediálne spoločnosti naozaj ťažké najmä, keď je tento biznis plne kontrolovaný spoločnosťami Facebook a Google.

V neistej pozícii sa nachádzajú aj vydavatelia tlačených časopisov. Hoci stále vykazujú veľké zisky, tieto príjmy nie sú ani zďaleka postačujúce.

Podľa Briana Steltera, ako uviedol pre money.cnn.com, aj toto je čiastočný dôvod prečo spoločnosť Meredith obnovila svoje úsilie kúpiť konkurenčnú spoločnosť Time Inc.

V súčasnosti ešte nie je úplne jasné ako bude mediálny trh v blízkej budúcnosti vyzerať, hoci nejaké náznaky už sú. Napríklad denník The New York Times už začal so zmenami, ktoré sú nevyhnutné pre túto digitálnu dobu a bude v nich pokračovať aj naďalej. Čítaj viac. 

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu