zdroj: TV Spektrum

Fascinuje vás majestátnosť a história druhej najdlhšej európskej rieky, ktorá sa dotýka až 10 krajín? Dunaj, ako dejisko dôležitých európskych udalostí, spája Čierne more s Čiernym lesom v Nemecku.

Zaujímavosti o Dunaji, jeho histórii, miestnych kultúrach a obyvateľoch môžete objavovať vďaka dokumentárnemu seriálu „Dunaj – proti prúdu“ od 8. novembra každú nedeľu o 15:00 na televíznej stanici Spektrum.

Britský dokumentarista a novinár Nick Thorpe, ktorý je korešpondentom BBC News pre strednú Európu bol prvým západným korešpondentom v Budapešti. Režíroval 9 dokumentárnych filmov a je autorom troch kníh, vrátane knihy Dunaj – proti prúdu, ktorá bola predlohou seriálu s rovnomenným názvom a je preložená už do šiestich jazykov.

Práve rieka Dunaj Nicka fascinovala natoľko, že sa ponoril do mapovania nielen celého povodia a historických udalostí, ktoré sa na rieke udiali, ale aj do všetkých podôb Dunaja, či už z kultúrneho, geomorfologického alebo etnografického hľadiska. Riekou putuje proti prúdu, teda od Čierneho mora až po Čierny les a zachytáva zmeny klímy, choroby a problémy, ktoré sužovali obyvateľov, ale aj ich nesmiernu pracovitosť a pohostinnosť, ktorú okúsil na vlastnej koži. Ako sám tvrdí: „vydal som sa na cestu proti prúdu rieky, hľadať stratené srdce Európy.“

(ts)

1 komentár

  1. Tak zas fraška z dielne novinára z Budapešti, v dokumente skritizoval VD Gabčíkovo a skočil do Viedne, lužné lesy na Slovensku nie sú ani Čunovo, Bratislava či Devín, čo dodať…

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu